folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Torna Hakkında

Torna Hakkında

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    1234567B
    1234567B's avatar
    Erkek

Arkadaşlar öncelikle merhabalar,

Okulda bir adet masaüstü torna var.  Kateri filan yok diye hiç yanaşmıyordum. Boş boş durması çok canımı sıktı. Alüminyum ile çalışmalar yapmak istiyorum. Teorik olarak torna hakkında çoğu şeye hakimim, gel gelelim bir tecrübem mevcut değil. Teori önemlidir fakat tecrübe yoksa bir hiç benim için. Bende bu hiçliği yok etmek istiyorum. Aranızda torna ile haşır neşir olanlar varsa kesici takım ve bilinmesi gereken püf noktalardan bahsederse sevinirim. 

Cihaz görseli ise şu şekilde;

Punta takılı değil ama mevcut. Şuanda kater ve kesici takım yok.  1500devir yapıyordu sanırım.

arbeit macht frei
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tabela Fatihi
    kaygusuz
    kaygusuz's avatar
    Erkek

kare alüminyum parçayı bağla 2 mm yavaş yavaş ölçüden alarak silindir yapabilirsin. içini matkapla delebilir veya istediğin ölçülerde şekil verebilirsin

kater bağlamadan hiçbişey yapamazsın. hocalara söyle kater alsın 

elinin tuttuğu yerdeki ölçülere bakarak yap.

önce malzemeyi bağla sonra sıfırını al. sonra mm kaç mm alcaksan yavaş yavaş yap. bi anda yapma

kaygusuz tarafından 22/Eyl/14 23:28 tarihinde düzenlenmiştir

Aldananlar aldanmaktan zevk aldıkları için hile ortaya çıkmıyordu Tolstoy
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    1234567B
    1234567B's avatar
    Erkek
    kaygusuz bunu yazdı

kare alüminyum parçayı bağla 2 mm yavaş yavaş ölçüden alarak yuvarlak yapabilirsin.

Hocam ben kesici takım tavsiyesi arıyorum. Malzeme sorun değil sanayiden bulunur. Hocalardanda bir halt olacağı yok ben alacam kateri, kesici takımı filan.

arbeit macht frei
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tabela Fatihi
    kaygusuz
    kaygusuz's avatar
    Erkek

1234567B bunu yazdı
    kaygusuz bunu yazdı

kare alüminyum parçayı bağla 2 mm yavaş yavaş ölçüden alarak yuvarlak yapabilirsin.

Hocam ben kesici takım tavsiyesi arıyorum. Malzeme sorun değil sanayiden bulunur. Hocalardanda bir halt olacağı yok ben alacam kateri, kesici takımı filan.

sandvik diycem ama pahalı gelir. sanayiden malzemeyi bul bağla kateri. aynayada alüminyumu bağla.  teknik resim olarak çiz ne yapmak istediğini sonra yavaş yavaş yaparsın.

meslek liseleri bu ülkenin cahiliye okuludur. derhal kapatılmalıdır. çöp hepsi. a.q rezalet.

resimde ölçü kollarıyla oyna ne tarafa ne giderse ne iş yapar diye akıl yürüt. kaç mm oynatınca ne yapıyor flan

1- parçayı silindir yapma
    2- parçayı ölçüye göre tornalama kaç mm kaç mm olcak

3- parçayı delme( gaga lama yaparak)
    4- parçayı kesme. (hangi ölçüdeyse tabi kesmeden önce iyi ayarlamak lazım diğer tarafta işlem varsa en son kes.

a.q okulda torna freze görmedim fabrikada öğrendim. şimdi herhangi bi parçaya dünyaların şeklini yaparım ama neyse.

sistemin anasını ...

kaygusuz tarafından 22/Eyl/14 23:35 tarihinde düzenlenmiştir

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kukunku
    kukunku's avatar
    Erkek

hocam yakınlarında teknik eğitim fakültesi vs varsa onlaradan iste orda boldur. Bu arada alüminyum yumuşak bir malzeme biraz sorun çıkarablir daha sert bir metal kullanırsan kolay talaş kaldırırsın.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    niRvana_GG
    niRvana_GG's avatar
    Erkek
    kukunku bunu yazdı

hocam yakınlarında teknik eğitim fakültesi vs varsa onlaradan iste orda boldur. Bu arada alüminyum yumuşak bir malzeme biraz sorun çıkarablir daha sert bir metal kullanırsan kolay talaş kaldırırsın.

aynen yüksek hız çeligi kullan

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kaan
    Kaan's avatar
    Erkek

Torna tehlikelidir hocam.

Mecbur kalmadıkça kullanmam, bırak duradursun.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    piiiranha9242
    piiiranha9242's avatar
    Erkek

hocam sanayide çoğu hırdavatçıda var kalemi , kesici ucu felan rahatlıkla bulursun tavsiyem çıkma al sonra bile gerek yok yani sıfır almaya

çalışmalarını yaparken de farklı türlerde ki elmaslar veya hava çeliği işini koylaylaştıracaktır

DİKKAT : deneme yapıcakmışsın torna oyuncak değil dikkat et , UZUN KOLLU şeyler giyme kolları sıva, ELDİVEN GİYME eldivensiz çalış 

parçayı bağlarken STOBA BAS her ihtamale karşı , TORNA ANAHTARINI AYNA ÜZERİNDE BIRAKMA ..... yanlış anlama teorik olarak biliyorum demişsin ama söleme ihtiyacı hissttim :)

..Morali hep bozuk olan insan..
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    niRvana_GG
    niRvana_GG's avatar
    Erkek
    kaanstain bunu yazdı

aynaya kafa atmadikca, hareketli parcalar uzerinde bisi unutmadikca tehlikesi yok. ama aynanin uzerinde anahtari unut, alet fatality yapar adama hele yuksek devirde ise.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tabela Fatihi
    kaygusuz
    kaygusuz's avatar
    Erkek
    niRvana_GG bunu yazdı
    kaanstain bunu yazdı

aynaya kafa atmadikca, hareketli parcalar uzerinde bisi unutmadikca tehlikesi yok. ama aynanin uzerinde anahtari unut, alet fatality yapar adama hele yuksek devirde ise.

http://www.youtube.com/watch?v=6A2OqbC_928

b
    ütün fabrikalarda izletmişlerdir bu videoyu

o işçiler eğitimsiz oldukları için fişi çekmeyi akıl edemiyorlar hala aynayı açmaya çalışıyor ayna hala çalışıyor lannmmm

kaygusuz tarafından 23/Eyl/14 01:42 tarihinde düzenlenmiştir

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ersekmen
    Ersekmen's avatar
    Erkek

Hocam canın sıkıldı tornayı satıyorum dersen alıcı olarak burdayım :) artı extra bilgin için pmlesebiliriz

Nasıl anlatsam, inandığın her şeye inanmıyorum. Biliyor musun bir gün gerçekten gideceğim. Neresi onu bilmiyorum. Kuş ölür , sen uçuşu hatırla ...
Toplam Hit: 1047 Toplam Mesaj: 11