folder Tahribat.com Forumları
linefolder Hukuk & Muhasebe & Sigorta Soru - Cevap
linefolder Trafik Sigortalarında Eş Değer Parça Dönemi Başlıyor

Trafik Sigortalarında Eş Değer Parça Dönemi Başlıyor

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sigortacı
    DJ_Alper
    DJ_Alper's avatar
    Bilgi/Destek Madalyası
    Erkek

Motorlu araç sigortası kapsamında gerçekleşen onarımlarda araca takılan eşdeğer parçanın sertifikalı olması için Hazine Müsteşarlığı düğmeye bastı. Orijinal parçaların değiştirilmesi amacıyla tedarik edilen belgeli eşdeğer parça kullanımı 1 Haziran 2015 tarihinden itibaren zorunlu olacak.

esdeger%20parcaMotorlu araç sigortaları kapsamında orijinal parçaların değiştirilmesi amacıyla tedarik edilen belgeli eşdeğer parça kullanımı 1 Haziran 2015 tarihinden itibaren zorunlu olacak. Sigorta şirketinin anlaşacağı uzman bir belgelendirme şirketi artık sigortalıya eşdeğer parça sertifikası verecek. Eşdeğer parça belgeleme şartlarını sağlamayan kuruluşların düzenledikleri belgeler ise geçersiz sayılacak. Hazine Müsteşarlığı’nın yayınladığı “Motorlu Araç Sigortalarında Eşdeğer Parça Belgeleme Esaslarına İlişkin Genelge” ile motorlu araç sigortaları kapsamında orijinal parçaların değiştirilmesi amacıyla tedarik edilen sertifikalı eşdeğer parça, orijinal parçanın kriterlerine uygun değil ise hak sahibine karşı bundan sigorta şirketleri sorumlu tutulacak.

Şartlara uymayan kuruluşların belgeleri geçersiz sayılacak

Motorlu araca takılan sertifikalı eşdeğer parça ise Motorlu Araç Sigortalarında Eşdeğer Parça Belgeleme Esaslarına İlişkin Genelge’sinde belirtilen usul ve esaslara uygun olacak. Eşdeğer parça belgesi ise Genelge çerçevesinde gerekli şartlara uygun (tarafsız, mali yeterliliğe sahip, yeterli teknik alt yapı ve personele sahip) belgelendirme kuruluşları tarafından yapılacak. Belgelendirme kuruluşu, ilgili ürünün uygunluğunu, ürün belgelendirme sistemi kurallarına göre değerlendirmek için gerekli bütün aşamaları dikkate almak zorunda. Belgelendirilecek ürün için yapılacak test veya deneylerde, takip edilecek prosedürler kabul görmüş uluslararası standartlar kapsamında yapılacak. Belgelendirme kuruluşları TÜRKAK’tan veya IAF çatısı altında ilgili standartlarda karşılıklı tanıma anlaşması imzalamış olan akreditasyon kuruluşlarından, ISO/IEC 17065 standartlarına uygun olarak akredite edilmiş olacak. Bu şartları sağlamayan belgelendirme kuruluşlarının düzenledikleri belgeler ise geçersiz sayılacak.

Sigortacılar, gerekli altyapıya sahip kuruluşlardan hizmet almak zorunda

Motorlu Araç Sigortalarında Eşdeğer Parça Belgeleme Esaslarına İlişkin Genelge esaslarına göre sigorta şirketleri, zorunlu olarak eşdeğer parçaları belgelendirilmiş ve bu genelge uyarınca eşdeğer parça takibi için gerekli altyapıyı kurmuş kuruluşlardan hizmet satın alacak.

Eşdeğer parçalara ait sertifika numarası raporlarda belirtilecek

Parça değişimi sırasında ilgili eşdeğer parça üzerine, eşdeğerlilik belge bilgisi ile takibe esas sayı bilgisini içerecek etiketler ilave edilmek zorunda. Sigorta eksperleri motorlu araç onarımlarında kullanılan eşdeğer parçalara ait etikette yer alan numarayı ekspertiz raporuna işlemek ya da eklemek zorunda. Eksper atanmayan dosyalarda ise kullanılan eşdeğer parçalara ait etiket numarası hasar dosyasında yer almak durumunda.

Şahsi notum: Zaten üst düzey araçlar ve yeni araçlar hariç sigorta şirketleri genelde Trafis sigortalarında zaten eş değere gidiyordu bunu yasalaştırdılar sadece 

Sorularınızı cilginsigortaci@gmail.com a yazabilirsiniz cevaplar facebook sayfasında >>> facebook.com/cilginsigortaci █║▌│█│║▌║││█║▌║▌║
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tariqat_Sapiii
    Tariqat_Sapiii's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

parçala beni , parçala ayırıp sigortalat beni Serkanımmmmmm :D 

Evli,Mutlu,Çocuklu (H) 70 Milyonda 1... Yapıcak Bişi Yok !
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sigortacı
    DJ_Alper
    DJ_Alper's avatar
    Bilgi/Destek Madalyası
    Erkek
    Tariqat_Sapiii bunu yazdı

parçala beni , parçala ayırıp sigortalat beni Serkanımmmmmm :D 

ben burda dururken seni başkasına ellettirirmiyim lan seni ben sigortalayacam hemde öyle böyle değil :D

Sorularınızı cilginsigortaci@gmail.com a yazabilirsiniz cevaplar facebook sayfasında >>> facebook.com/cilginsigortaci █║▌│█│║▌║││█║▌║▌║
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RaNGeR
    RaNGeR's avatar
    Erkek

Şimdi bu sertifika verme işi, Sağlık Bakanlığı'nın su dağıtım firmalarına dağıttığına benzerse işimiz var.

Forumda mesaj yazarken lütfen imla kurallarına uyalım, düzgün bir TÜRKÇE ile yazışalım. TÜRKÇE bizimdir, dilimize sahip çıkalım.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zalimadam
    zalimadam's avatar
    Erkek

adliye sarayındanda nefret ediyorum trafiğin binasındanda nefret ediyorum.

adıma kıytırık bir motor aldım. motor parası kadar evrak koşuşturdum. belki 5 yere gönderdiler ellerim kağıt dolu.

sigortasını yaptır, git egzoz pulunu al, yok trafiğe git dosayı imzalattır, şu evrağı götüne sok.

dedim bu ne arkadaş .6 ay sonra vegisi bilmemneyi geldi.

ulan birgün kaskla gidiyorum trafik durdurdu sigortası 7 gün geçikmiş diye ceza yazacam dedi. direndim yaptırıp geleyim motor dursun dedim. yok dedi babanın uşağımı var git paşa paşa cezanı öde dedi . kavga dövüş derken 1230 lira ceza yazdı kahpe çocuğu.

şikayet ettim falan derken 660 lira cezasını ödedim. dedimki etim ne budum ne. niye bu eziyeti çekeyim arkadaş. kafamı çalıştırır illegal binerim motoruma.

en sonunda isyan ettim. söktüm plakayı aldım koydum bim poşetine.

trafiğe gittim dedim motorumu hurdaya ayırdım şu plakayı adımdan silin. sildirdim plakasız biniyoum kafam çok rahat.

nerede trafik kesiyor nerede tehlike var hepsini ezbere biliyorum zaten. radar tespit cihazı gibi kafam var çok şükür.

2 senedir hiç yakalanmadım daha. bukadar zalim davranılacak biri olmayı hak etmedim ben.

Toplam Hit: 766 Toplam Mesaj: 5