Truva Atı & Korunma Yolları !

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    betterthanwords
    betterthanwords's avatar
    Erkek
    Elektronik Posta Virüsü Nedir?

E-mail yoluyla veya bir programın kurulması sonucu bilgisayarınıza bulaşan virüslere genel olarak elektronik posta virüsü denir.
    Size gelen e-maillerin eklerine çok dikkat etmelisiniz. Bu ekler tanımadığınız bir kişi tarafından gönderiliyorsa virüs olma ihtimali yüksektir.
    Bilgisayarınıza bulaşan elektronik posta virüsü bilgisayarınızın kilitlenmesinden veri kaybına kadar hatta bilgisayarınızdaki bilgileri size virüs gönderen kişiye iletmeye dek bir çok zararı vardır.

Truva Atı Nedir?

Truva atı adından da anlaşılabileceği gibi kendini gizleyerek bilgisayarınıza sızan virüslerdir. İnternet’ten yüklediğiniz bir program ile veya Internet üzerindensize gönderilen dosyalar yoluyla bilgisayarınıza bulaşır.
    Bulaştığında hemen çalışmaz. Sizin onu bir kez çalıştırmanızı bekler. Siz bir truva atını nasıl çalıştırırsınız? Örneğin size gönderiler exe uzantılı bir dosyayı çalıştırdığınızda bu dosyaya eklenmiş olan truva atı otomatik olarak çalışmaya başlar.
    Çalışırsa ne olur. Bu çok tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Örneğin size bir truva atı gönderen kişi başka bir program ile onu kontrol edebilir. Örneğin bilgisayarınıza mikrofon takılı ise truva atı sayesinde konuşmalarınızı bile dinleyebilir.

Önemli Truva Atı Tipleri

Remote Access Truva Atı : Back Orifice veya Netbus gibi bir programdır. Bulaştığı bilgisayarı tekrar başlatana kadar kilitlemesine kadar bir çok zararı vardır.

Mail Truva Atı : Virüs bulaşmış olduğu bilgisayarın çalışmalarını takip edip bir e-mail programı ile bilgileri virüsü gönderen kişiye gönderir. Örneğin bu virüs bulaştığı bilgisayardaki şifreleri virüsü gönderen kişiye iletir.

Telnet Truva Atı : Telnet ile bir erişim sağlandığında Hacker’lar bu erişimi kullanarak işletim sistemi düzeyinde sisteme bağlanır ve doğrudan sistemi kullanır.
    Daha anlaşılır şekilde söylersek sizin bilgisayarınızı tanımadığınız bir kişi kullanır.

FTP Truva Atı : FTP server’ı farkına varmadan çalıştırmaya başlayan ve Hacker’ların virüs bulaşmış bilgisayardan veri çalmasını sağlar.

Keystroke Simülatörü : Bu programlar Hacker’ların komutlarını simüle edilmiş klavye girişlerine dönüştürür. Böylece işletim sistemi uzaktan kullanılır.

Elektronik Posta Virüslerinden ve Truva Atlarından Korunma

Her şeyden önce virüsün bulaşma ihtimalini en aza indirmek gerekir. Eğer yinede bulaşırsa anti-virüs programı ile bilgisayarınızı taramanız gerekir. Anti-virüs programı ile bilgisayarı taratmak her zaman işe yaramaz. Her an yeni bir virüs çıkabilir.
    Bu virüsleri eski bir anti-virüs programı temizleyemez. O zaman anti-virüs programınızı sürekli güncellemelisiniz.

Virüslerin bulaşmasını engellemek için;

1. Geldiği yer, içeriği ve çalışma şekli hakkında bilginiz olmayan e-mail eklerini asla açmayın.

2. Sunucusundan veya güvenilir bir kaynaktan almadığınız hiçbir yazılımı kurmayın.

3. ICQ, MSN Messenger Service veya benzeri programları kullanırken tanımadığınız kişilerin gönderdiği dosyaları kabul etmeyin.

4. Güvenmediğiniz kişileri bilgisayarınıza oturtmayın.

5. Güvenilir olmayan oyun veya program CD’lerini kullanmayın.

6. Dışardan gelen CD ve disketleri taramadan kullanmayın.

7. Sisteminize virüs bulaştığından şüphelendiğinizde İnternet bağlantınızı kesip bilgisayarınıza virüs taraması yapın.

8. Bilgisayarınıza dışardan saldırıları önlemek için Firewall- Koruma programı kullanın.

Firewall-Koruma Programı

İnternete bağlandığınızda bilgisayarınıza girmek isteyen kişileri size bildiren ve bu kişilere karşı koruyan programlara Firewall denir.
    Bir çok Firewall programı vardır. İçlerinden size BlackICE programını tavsiye ederim.

"Bir ülkede edebiyat ve sanattan çok siyaset konuşuluyorsa, o ülke üçüncü sınıf bir ülkedir." - F. Nietzsche
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    afrasiab
    afrasiab's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    virüsler ve trojanlar kardeştir :D:D

Acı veriyorsa geçmiş, geçmemiş demektir...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    klinsmann
    klinsmann's avatar
    Erkek
    arkadaşım bana da tr/renos trojan bulaştı trial kaspersky kurup kurtuldum kitapsızdan. avg avast antivir bunlar bi boka yaramadı.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Çömez
    underzero
    underzero's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    bu yaziyi dokuman arsivine koyalim.

pist bak bi ! - Ban Golu Canavari
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Chip
    Chip's avatar
    Erkek

klinsmann bunu yazdı:
    -----------------------------
    arkadaşım bana da tr/renos trojan bulaştı trial kaspersky kurup kurtuldum kitapsızdan. avg avast antivir bunlar bi boka yaramadı.

Dediğini araştırdım http://dl1.antivir-pe.de/down/windows/prem_sec_winnt_de_hp.exe bunu indir Avira işini görecektir yanlız kurmadan bilgisayarındaki antivirus ve spywareleri sil  

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    klinsmann
    klinsmann's avatar
    Erkek
    avira buluyor ama kökünü kurutamıyor. bu tip vakaa larda tavsiyem bi kaspersky kurup virüsü temizleyip adrından kasperskyi uninstall etmeniz.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Chip
    Chip's avatar
    Erkek

klinsmann bunu yazdı:
    avira buluyor ama kökünü kurutamıyor. bu tip vakaa larda tavsiyem bi kaspersky kurup virüsü temizleyip adrından kasperskyi uninstall etmeniz.

Pardon ben sana bulaşıp silinmediğini yardım istediğini zannettim.Virüsler hakkında hemen hemen herşeyi bilirim konferans vermene gerenk yok saol :D Bu arada Aviraya pok atma çünkü çok iyi ama yaygın olmayan bir internet security programıdır Kasperskyın bulamadığı az spyware bulmadım o programla :)

Toplam Hit: 3035 Toplam Mesaj: 7