Ubuntu HDD Bölümlendirme

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    gkhnhalil48
    gkhnhalil48's avatar
    Erkek

Arkadaşlar Ubuntu ile ilgili sorum var.

500gb HDD var.

200gb ubuntu için

295gb depolama (yereldisk d gibi)

5 gb takas alanı

Bunu format atarken bölümlendirdim fakat kök dizini yanlış yaptım sanırım birine / koydum 295 için /home yaptım sonuç 200gblık bölümün içine 295 gb kurmuş format atarken sildiğimde herşeyim gidecek.

Dosya türü Ext4 yaptım doğrumu onuda bilmiyorum.

Sorum ise kök dizileri ne yapmalıyım ?

Tanrı Türkü Korusun.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DrKill
    DrKill's avatar
    Erkek

Hocam /home bölümü zaten yerel disk d gibi birşey.

Yani doğru yapmış. Format atmana gerek yok. Home dizini root dizininden bağımsız.

ext4 doğru bir karar, ancak boot bölümü içinde bölümlendirme yaptıysan, boot bölümü için ext2 seçersen iyi olur.

Ayrıca bölümlendirme değişikliklerini gparted ile yapabilirsin format atmadan.

DrKill tarafından 20/Kas/15 17:42 tarihinde düzenlenmiştir

Bu imzayı her gördüğünüzde 4gb kotanızın 0,00000358559191226959228515625 azalmaktadır. Bilerek ve istenerek bu imza yapılmıştır. Amaç kotanızı sömürmektir
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    gkhnhalil48
    gkhnhalil48's avatar
    Erkek

teşekkürler

Tanrı Türkü Korusun.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KarakartaL
    KarakartaL's avatar
    Erkek
    DrKill bunu yazdı

Yani doğru yapmış. Format atmana gerek yok. Home dizini root dizininden bağımsız.

ext4 doğru bir karar, ancak boot bölümü içinde bölümlendirme yaptıysan, boot bölümü için ext2 seçersen iyi olur.

Neden ext2 hocam ext4 ile farki nedir?

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DrKill
    DrKill's avatar
    Erkek
    KarakartaL bunu yazdı
    DrKill bunu yazdı

Neden ext2 hocam ext4 ile farki nedir?

Grub'un bazı sürümleri ext4 ile sorun çıkartabiliyor. Boot kısmına grub yükleniyor ondan.

Bu imzayı her gördüğünüzde 4gb kotanızın 0,00000358559191226959228515625 azalmaktadır. Bilerek ve istenerek bu imza yapılmıştır. Amaç kotanızı sömürmektir
Toplam Hit: 841 Toplam Mesaj: 5
linux