folder Tahribat.com Forumları
linefolder Gündem - Güncel Konular
linefolder Üniversitelere İşaret Dili Dersi

Üniversitelere İşaret Dili Dersi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Efendi
    Efendi's avatar
    Erkek
    YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, engellilere büyük önem verdiklerini ifade ederek, üniversitelere "işaret dili" dersinin konulması ile alakalı çalışmaların başladığını bildirdi.

İşaret dili dersinin yalnız attıkları adımın bir parçası olduğunu belirten Çetinsaya, engellilerle ilgili özel bir komisyonları olduğunu, sürekli üniversiteler ile irtibat halinde çalışma yapıp politika ürettiklerini kaydetti.

Önce Seçmeli Sonra Zorunlu

"İşaret dili" dersinin gelecek akademik yılda başlayıp başlamayacağı yönündeki soru üzerine Çetinsaya, "Zaten onun çalışmaları başladı. Tabii bu, on binlerce öğrencinin olduğu üniversitelerde önce seçmeli olarak başlıyor, daha sonra bazı bölümlere zorunlu. Üniversitelerdeki diğer öğrencilere de isteyenin seçebileceği şekilde seçmeli yerleştiriliyor. İnşallah bunu başka alanlarda diğer konularda da genişleteceğiz" şeklinde konuştu. 

Harabat ehlini hor görme Zakir, defineye malik viraneler var...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YekteranBaymedir
    YekteranBaymedir's avatar
    Homo

ulan daha geçen dolmuşta giderken "öğrensem mi acaba" diye düşünüyordum kendi kendime.

isabet olmuş bence.

üniversite 1. sınıfta eften püften dersler gösteriyorlar zaten, +1 ders koymaz.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Efendi
    Efendi's avatar
    Erkek

Bundan önce de şehiriçi otobüs şöförlerine öğretiyorlardı.

Harabat ehlini hor görme Zakir, defineye malik viraneler var...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GUS
    GUS's avatar
    Erkek

işaret dili dudak okuma amk iş güvenligi yerine bunları ögretseniz ya

edit : geçen gün konuşamayan bir engelliye bişey sordum bana anlatmaya çalıştı konuşamadıgı bilmiyordum ben kendimi aciz hissettim

GUS tarafından 04/Kas/13 16:38 tarihinde düzenlenmiştir

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tutum
    tutum's avatar
    Erkek

Doğuştan konuşamayan ve duyamayan öğrencilere ve bu kişilere öğretmenlik yapacak olan kişilere bile işaret dili öğretilmiyor. İşitme engelliler öğretmenliği diye bir bölüm var, oradaki arkadaşlardan duymuştum bir kaç sene önce.

https://youtu.be/-bvKwS7GeVs
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    eray
    eray's avatar
    Erkek

6 ay kurs aldim imzalanan protokoller falan filan geregince. Ögrenmesi cok zevkli ancak surekli pratik gerektiriyor. Eger pratik yapilmazsa unituluyor. Su anda derdimi anlatacak kadar biliyorum en azindan kaliplasmis hareketleri vs ogrendim. Bence guzel bi calsma. İnsana verilen deger adina onlari da hayatin icine daha fazla katmak adina bilinmesi gereken bir dil :) ancak problem var ki İstanbul Ankara İzmir vs tum TR de farkli diller olusmus. Son bikac yildir TDK standart ve tek bir dil olusturmak icin ugrassa da cok farkli olabiliyor bazen.

Nihayet kendimle başbaşa kalabileceğim günler geldi..
Toplam Hit: 1215 Toplam Mesaj: 6