folder Tahribat.com Forumları
linefolder Network - İnternet
linefolder Unix Ve Network Öğrenimi İçin Önerileriniz

Unix Ve Network Öğrenimi İçin Önerileriniz

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mugen
    mugen's avatar
    Erkek

Merhaba müritler, bunlar uzun zamandır meraklı olduğum konulardan ikisi, kütüphanede bazen bu konuları içeren kitapları göz gezdiriyorum ama hiç oturup da öğreniyim diyerek okumaya başlamadım, bu yüzden bildiğim şeyler hep delik deşik bir bütünü oluşturmayan genel kültür addedebileceğimiz şeyler, açıkça söylemek gerekirse işin uzmanı olmak istemiyorum, meraklı bir amatör olarak ilgilenmek istiyorum, ama işin ayrıntılarına daha çok odaklanmak istiyorum, öncelikle istediğim aslında direk olarak unix/linux hakkında sağlam bir öğrenim sürecine girmek ardından zaten Network'e bir şekilde yönelirim diye düşünüyorum, sizden önerebileceğiniz sağlam, memnun kaldığınız, öncelikli olarak bedava ingilizce kaynaklar istiyorum. Google'da aratmam, arayışım sizlerin arasındadır, sizlerin de tecrübelerinden faydalanmak isterim.

mugen tarafından 02/Eyl/15 22:44 tarihinde düzenlenmiştir

O mahiler ki derya içredir deryayı bilmezler.. .
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Dark_Lord
    Dark_Lord's avatar
    Erkek

Ben de isterim bu tarz tavsiyeler.

"biz televizyon izleyerek, milyonerler, sinema tanrıları, rock yıldızları olacağımıza inanarak büyüdük ama olamayacağız... hepimiz heba oluyoruz... bütün bir nesil benzin pompalıyor, garsonluk yapıyor ya da beyaz yakalı köle olmuş... reklamlar yüzünden araba ve kıyafet peşindeyiz... nefret ettiğimiz işlerde çalışıyor, gereksiz şeyler alıyoruz..
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DeepHouse
    DeepHouse's avatar
    Erkek

linuxu bilmemde network için temel ağ prensiplerini bilmen gerekio ipv4 subnet tcp-ip protokeller vlan route  vs vs liste kabarık işin içine girincede karmaşık hemde arap saçı gibi... bildikden sonra switch router configure edecek kıvama gelmen ve onların sistemlerini tasarlaman gekio sen bu yolun suan hangi aşamasındasın ? ben en basit dhcp yi anlamakta güçlük çekmiştim aslında cok basit ip dagıtan bir servis diyebiliriz ama gözümde büyüttüğüm için kafam karısmıstı simdi gülüyorum tabi kendime :D neyse velhasıl linux dediğin olayda cok farklı bir sürü dagıtım var aralarından seçip öğrenmeye baslaycaksın falan ama ona konu hakkında bilgili arkdaslar cevap versin ben network konularında istediğin bildigim konularda yardımcı olabilirim. 

Bu işler zordur, özveri ister; hatta özveriden fazlasını, ruhunu ister...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mugen
    mugen's avatar
    Erkek
    DeepHouse bunu yazdı

linuxu bilmemde network için temel ağ prensiplerini bilmen gerekio ipv4 subnet tcp-ip protokeller vlan route  vs vs liste kabarık işin içine girincede karmaşık hemde arap saçı gibi... bildikden sonra switch router configure edecek kıvama gelmen ve onların sistemlerini tasarlaman gekio sen bu yolun suan hangi aşamasındasın ? ben en basit dhcp yi anlamakta güçlük çekmiştim aslında cok basit ip dagıtan bir servis diyebiliriz ama gözümde büyüttüğüm için kafam karısmıstı simdi gülüyorum tabi kendime :D neyse velhasıl linux dediğin olayda cok farklı bir sürü dagıtım var aralarından seçip öğrenmeye baslaycaksın falan ama ona konu hakkında bilgili arkdaslar cevap versin ben network konularında istediğin bildigim konularda yardımcı olabilirim. 

Hocam işin sıfırındayım diyebilirim, dhcp'yi falan ismen bilirim, eminim iş herşeyde olduğu gibi ayrıntılara indikçe derlemesi güç bir hal alıyordur, bana şöyle sağlam giriş yaptırıcak bir şey lazım. Linux dağıtımlarıyla ilgilenip ilgilenmeyeciğime karar verecek bilgim de yok açıkçası, daha çok kerneline dair bir yolculuk istiyorum, ama öğreten kaynak neden farklı dağıtımların olması gerektiğini de açıklayabiliyorsa benim için daha iyidir. 

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DeepHouse
    DeepHouse's avatar
    Erkek
    mugen bunu yazdı
    DeepHouse bunu yazdı

Hocam işin sıfırındayım diyebilirim, dhcp'yi falan ismen bilirim, eminim iş herşeyde olduğu gibi ayrıntılara indikçe derlemesi güç bir hal alıyordur, bana şöyle sağlam giriş yaptırıcak bir şey lazım. Linux dağıtımlarıyla ilgilenip ilgilenmeyeciğime karar verecek bilgim de yok açıkçası, daha çok kerneline dair bir yolculuk istiyorum, ama öğreten kaynak neden farklı dağıtımların olması gerektiğini de açıklayabiliyorsa benim için daha iyidir. 

ccna videolarını araştır önce o zaman yada kitaplarını bide kitapta teorik gidebilir bu konuların üzerinden teorik giderse alt yapın yoksa bi sey anlaman düşük.
    renenin subneti anlattıgı bi konu vardı onu hoca sınıfta 1 saate zor anlattı sınıfta anlayan bi kaç kişi vardı mesela ki adam gayet örnekli güzel şekilde anlatmıştı.
    ilk olarak cemal taner vardı o adam bi seyler anlatıo giriş bilgi için güzel seyler anlatıodu bi arastır istersen. cisco packet tracer diye bi simulasyon programı var onda alıstırmalar yapabilirsin haricinde cisconun kendi sitesinde user guideları inceleyebilirsin ingilizcen var nasılsa ingilizce kel bi adam var network yaz cıkar illa o adamda güzel anlatıo bide cbtnuggets die bi sitenin ccna dersi var oradaki lavukta güzel anlatıo torentten bulursun videolarını  aklıma baska bi sey gelmio giriş için suan...

Bu işler zordur, özveri ister; hatta özveriden fazlasını, ruhunu ister...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mugen
    mugen's avatar
    Erkek
    DeepHouse bunu yazdı
    mugen bunu yazdı
    DeepHouse bunu yazdı

ccna videolarını araştır önce o zaman yada kitaplarını bide kitapta teorik gidebilir bu konuların üzerinden teorik giderse alt yapın yoksa bi sey anlaman düşük.
    renenin subneti anlattıgı bi konu vardı onu hoca sınıfta 1 saate zor anlattı sınıfta anlayan bi kaç kişi vardı mesela ki adam gayet örnekli güzel şekilde anlatmıştı.
    ilk olarak cemal taner vardı o adam bi seyler anlatıo giriş bilgi için güzel seyler anlatıodu bi arastır istersen. cisco packet tracer diye bi simulasyon programı var onda alıstırmalar yapabilirsin haricinde cisconun kendi sitesinde user guideları inceleyebilirsin ingilizcen var nasılsa ingilizce kel bi adam var network yaz cıkar illa o adamda güzel anlatıo bide cbtnuggets die bi sitenin ccna dersi var oradaki lavukta güzel anlatıo torentten bulursun videolarını  aklıma baska bi sey gelmio giriş için suan...

Çok teşekkürler hocam, teorik olması sıkıntı olmaz anlayana kadar araştırırım, sadece kaynak sağlam olsun yeterli, dediklerini araştırıcam derleyebilirsem buraya da koyarım.

Toplam Hit: 882 Toplam Mesaj: 6
linux network unix