Ups 18650 Pil Bağlama

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    watervay
    watervay's avatar
    Erkek

Arkadaşlar elimdeki eski ups uzun süre kullanmadığımdan aküleri bitti. Tekrar aktif etmem gerekiyor. Elimde eski laptoplardan söktüğüm 18 adet 18650 pil var. Bunları 3 erli grup paralel olacak sekilde 24 volt 9 amper olacak sekilde bagladım. Ups i test ettim çalışıyor. Buraya kadar sorun yok. Fişe takıp şarj esnasında balans devresi gerekir mi? Elimde devre mevcut 12 volt 40 amper. Ama bildiğim kadarıyla kendi içerisinde devresi var. Pillerin ısınma şişme durumu olur mu? Malum bırakıp gidecez evi felan yakmayalım :)

Syntax error..
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LaNCeLoT
    LaNCeLoT's avatar
    Erkek

Abi mutlaka ona göre bir yük koruması , yük dengeleme özelliği , piller / aküler dolduğunda aldığı bir aksiyon vardır

Gereksiz geldi bana maceran tamam bütçeye yönelik ama gereği var mı riskli işin?

Line interactive mi online mı vs.. gibi detaylar var çalışma prensipleri ve şarj a davranışı da bambaşkadır diye düşünüyorum yani volt uydu aH uydu gibi tamam sorun yok gibi bir çözüm bence basite kaçıyor.

Kurtlar tasma takmaz....
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek

Li ion pilleri uygun koruma, balans ve sarj birimleri ile kullanmalısınız. Şişme, patlama, yanma olaylarından herhangi biri başınıza gelebilir aksi halde.

Olaylara karışmayın!
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cukurova
    cukurova's avatar
    Erkek

Keşke doğrudan yeni bir akü alsaydın, tehlikeli bir iş.

Eğer o 18650 li-ion pilleri eski notebook bataryasından söktüysen zaten ölüdür. Li-ion piller ortalama ömrü; 500 şarj-deşarj döngüsü sahiptir ve ister kullan/kullanma fabrikadan çıktıktan sonra 5 yıl saklama ömrü vardır. Kendi kendine ölürler. Bu bilgileri pillerin datasheet'lerinde açıkça belirtilir.

Diğer husus bunları bir arada kullanacaksan hepsi aynı durumda, aynı marka-model olması gerekir. Her marka modelin kapasite, max şarj, deşarj ve iç direnci farklıdır.

Şarj konusunda hassastırlar, 4.2v gerilim ve 1a (datasheet bak, 0.5-3a arası değişir) sabit akım isterler. Toleransları yoktur. max tolerans %±2 dir, mutlaka li-ion BMS kullanman gerekecek.

Ayrıca 9a için; 24vx9a= 216 watt eder, buda 220v da 1 amper altında bir cihaz çalıştrabilirsin ancak.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LaNCeLoT
    LaNCeLoT's avatar
    Erkek

Doğru aynı marka ve model olayı Cukurovanın dediği ,  UPS akü değişimlerinde de gözetilen bir husus bu unuttum onu demeyi :/ 

Kurtlar tasma takmaz....
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    watervay
    watervay's avatar
    Erkek

Neyse o halde pilleri başka hobi projede kullanılmak üzere iptal ettim.

Syntax error..
Toplam Hit: 775 Toplam Mesaj: 6
ups 18650 batarya