folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder Vatana İhanetin Bedeli !!!!!!!!!!!!!!!

Vatana İhanetin Bedeli !!!!!!!!!!!!!!!

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    olcayatay
    olcayatay's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

1950’de ilk hükümet programında “tutan” ve “tutmayan” devrimler ayrımını getirerek

“tutmayan” devrimlerde ısrar edilmeyeceğini söyledi.

1951’de İstiklal Mahkemesi hükümlülerine af getirdi..

Devrim Yasaları’na muhalefet suçlarına uygulanan yaptırımları kaldırdı.

1952’de başta Anayasa olmak üzere, hukuk dilini eski Osmanlıca haline geri çevirdi.

Ezanı yeniden Arapçalaştırarak gericilere ödün verdi.

Tarikat liderleri ile görüşerek gericilik üstündeki devlet baskısını yok etti. 

Parti grubuna  “siz isteseniz hilafeti bile getirebilirsiniz” dedi..

1954’te Köy Enstitüleri’ni kapattı;

Türk aydınlanmasına ve Cumhuriyet’e en ağır darbeyi vurdu.

Halkevlerini kapattı;

Cumhuriyet Devrimi’nin ve aydınlanmanın bel kemiği olan toplumsal-yaygın eğitimi ortadan kaldırdı.

Amerika’nın gözüne hoş görünmek için ilerici aydınlara saldırdı;

Ünlü 1951 tutuklamalarında Rıfat Ilgaz, Fakir Baykurt, Bekir Yıldız, Aziz Nesin, Yaşar Kemal, 

Ruhi Su  gibi nice aydın ve sanatçı, hapse girdi; işkencelerden geçti.

Cumhuriyet Dönemi’nin ilk dış borcunu aldı.

Toprak Reformu Yasası’nı yürürlükten kaldırdı;

kırsal kalkınmanın ve gelirin artışını engelledi;

bugüne dek süregelen bölgesel farklılık, göç ve terör sorunlarının kökenini yarattı.

Cumhuriyet’in “üretim ve tasarruf” ekonomisini “tüketim ve dış alım” ekonomisi haline getirdi.

İthal tüketimi özendirdi.

Başta 1954 tarihli Petrol Yasası olmak üzere, dış ticarette yabancı sermayeye ayrıcalıklar verdi.

Ulusal ekonomik bağımsızlığa ağır darbe vurdu.

Cumhuriyet’in “sanayileşme” politikasından vazgeçti.

Amerika’nın dayattığı tarım ekonomisi modelini kabul etti.

Türkiye’yi tarım üreticisi haline getirmek amacını taşıyan Amerikan yardımını kabul etti.

Cumhuriyet’in demiryolu ulaşımı politikasına son verdi;

Amerikan otomotiv endüstrisinin çıkarı için sadece karayolları yaptı.

Eskişehir Tren Fabrikası’nı kapattı.

Böylece ülkeyi dış kaynaklı petrol enerjisine bağımlı hale getirdi.

Yıllardır süren trafik katliamlarına yol açtı.

Kayseri Uçak imal ve bakım Atölyesi’ni kapattı.

Ordu gereçlerini ve silahı Amerika’dan aldı.

Böylece, Cumhuriyet’in en çok önem verdiği yerli silah sanayiyi pazarsız bıraktı.

Savunmayı dışa bağımlı hale getirdi.

Nato’ya üye olmayı bile beklemeden, Türkiye’nin taraf olmadığı bir savaşa,

Amerika’nın yanında Kore’ye asker gönderip binlerce gencin canına kıydı.

Nato’ya üye olarak, Türkiye’yi soğuk savaşın ileri karakolu haline getirdi;

Amerika’nın çıkarları uğruna komşuları ile karşı karşıya getirdi.

1956’da bir iç ayaklanma durumunda, Amerika’nın Türkiye’ye doğrudan ve dolaylı

müdahale etmesine olanak sağlayan gizli-ikili anlaşmaları imzaladı

1958’de Amerika’ya Türkiye coğrafyasında askeri üs kurma izni verdi.

Ezilen uluslar Kongresi’nde Suveyş kanalını millileştirdiği için Mısır’a saldıran İngilizlerin tarafını tuttu.

Dış politikada tam bir uydu görüntüsü çizdi.

Yükselen muhalafeti ezmek için diktatörlük denemesine girişti.

Kendilerine oy vermediği için Niğde’yi bölerek Nevşehir’i kurdu; Kırşehir ve Adıyaman’ı ilçe yaptı.

Özerkliği ortadan kaldırıp üniversiteleri ve öğretim üyelerini Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlamak istedi.

Karşı koyan öğretim üyelerine “kara cüppeliler” dedi ve görevlerinden aldı.

Hakim ve Savcıları Bakanlık emrine almaya olanak sağlayan bir yasa ile yargı bağımsızlığına saldırdı.

Ordudan gelen muhalif seslere “ben orduyu yedek subaylarla da yönetirim” diye yanıt verdi.

Son olarak siyasi partileri denetlemek ve yargılamakla görevli,

milletvekillerinden oluşan “tahkikat-araştırma komisyonları” kurdu.

Millet Partisi’ni kapattı; CHP’yi kapatmaya kalkıştı.

Kendilerine karşı en ciddi direnişi yaratan üniversite gençliğine şiddet uygulattı.

28 Nisan 1960 günü Beyazıt’ta kendilerini kınamak için eylem yapan öğrencilerin üzerine

ateş etme emri verdi;

Turan Emeksiz adlı öğrenci, polis ateşi ile öldürüldü.

Baskıcılığa sığınması yanıt vermedi;

27 Mayıs 1960’ta devrildi.

17 Eylül 1961 günü, yaptıklarının bedelini ödedi.

tarih72.jpg%20%2811545%20Byte%29

İhanetin cezası budur.

dün buydu;

yarın da bu olacak!

Kargalar sürüyle, kartallar yanlız uçar
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tbbsg.
    agrilion
    agrilion's avatar
    Erkek
    görüşüne saygı duyuyorum...

Ben Kapitalizmim ve bankacılar benim evlatlarım.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AntiOksidan
    AntiOksidan's avatar
    Erkek

amma meraklsınız polisi suçlamaya.

ka.çınız polislerin zor hayat şartlarından bahsedior.hiçbiriniz.

acaba sen türkiyenin ulusal güvnliğği için natoya girdiğini bilior musun.c/p yap yapmasına da bir kere oku oku ak

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Criminal
    Criminal's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Tahribat Forum
    Müzik & Sinema & Tiyatro & Kitap
          vatana ihanetin bedeli !!!!!!!!!!!!!!!

iyi güzel de kardeşim bu  başlığa uymuş mu,taşıyorum...

(Daimi imza : Yokluğun cehennemin öbür adıdır, üşüyorum kapama gözlerini.)
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Musket
    Musket's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    ( Editledim... )
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    morportakal
    morportakal's avatar
    Erkek
    Polisi Sevmem.Gece Bi olay olduunda çağırıyosun adamlar "sabah arayın savcılıktan kağıt alıp gelicez" diyor

bassinyourface
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pc_worm
    pc_worm's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    arkadaşım en alta eklemek istediğin resmi merak ettim yalnız linki kendi makinenden vermişsin (file:///D:/Documents%20and%20Settings/olcayatay/Desktop/MSN%20Hotmail%20-%20İleti_dosyalar/tarih72.jpg) diye bu mümkün değil. www.imageshack.us atıp link verirsen sevinirim....

jack daniels 160 yaşında
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    fmk
    fmk's avatar
    Erkek
    son resim buyuk bır ıhtımalle menderisin asıldığı anda cekılen ıpteki resmi ama yazdıklarına sadece guluyorum memlekete asıl ihanet eden onu astıran ve ulkeyı buduruma getıren ve o yazdıgın maddelerın bır cogunu yapan tek partılı sıstemde milli şef denilen şerefsizdir .. gerçekleri çarptırarak asıl olan hakikatı karalayamassınız

Eğer İnsanlar benimle aynı şeyleri düşünüyorsa bir yerlerde yanlış yaptım demektir
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    fmk
    fmk's avatar
    Erkek

Menderes'in son mektubu

Yakin tarihimiz, sapka giymedigi iddiasiyla asilan yüzlerce erkek ve bir kadinin yani sira, batili düsünürlerin ifadesiyle "Türkçe ezan" tekrar Arapçaya çevirdigi için asilan basbakan ve bakanlara da sâhit olmustur. Adnan Menderes'in idamindan biraz önce bir asker vasitasiyla gizlice Giyaseddin Emre'ye gönderdigi asagidaki mektup, yakin tarihimizin iç yüzünü ortaya koyan sayisiz belgelerden biridir.

"Sizlere dargin degilim, sizin ve diger zevatin iplerinin hangi efendiler tarafindan idare edildigini biliyorum. Onlara da dargin degilim. Kellemi onlara götürdügünüzde deyiniz ki, Adnan Menderes, hürriyet ugruna koydugu basini 17 sene evvel almadigimiz için sizlere mütesekkirdir. Idam edilmek için ortada hiçbir sebep yaok. Ölüme karar-i metanetle gittigimi, silahlarin gölgesinde yasayan kahraman efendilerinizce acaba söyleyebilecek misiniz ?

Sunu da söyleyeyim ki, milletçe kazanilacak hürriyet mücadelesinde sizi ve efendilerinizii yine de 1950'de kurtarabilirdim. Dirimden Korkmayacaktiniz. Ama simdi milletle el ele vererek, Adnan Menderes'in ölümü sizi ebediyete kadar takib edecek ve bir gün sizi silip süpürecektir. Ama buna ragmen merhametim sizlerle beraberdir.

Menderisin asılmasına kahramanca bir hareket olarak bakanlar soruyorum neden hala apo denen piçi asamadınız...

Eğer İnsanlar benimle aynı şeyleri düşünüyorsa bir yerlerde yanlış yaptım demektir
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    deli_gaffur
    deli_gaffur's avatar
    Erkek
    fmk bunu yazdı:

Menderes'in son mektubu

Yakin tarihimiz, sapka giymedigi iddiasiyla asilan yüzlerce erkek ve bir kadinin yani sira, batili düsünürlerin ifadesiyle "Türkçe ezan" tekrar Arapçaya çevirdigi için asilan basbakan ve bakanlara da sâhit olmustur. Adnan Menderes'in idamindan biraz önce bir asker vasitasiyla gizlice Giyaseddin Emre'ye gönderdigi asagidaki mektup, yakin tarihimizin iç yüzünü ortaya koyan sayisiz belgelerden biridir.

"Sizlere dargin degilim, sizin ve diger zevatin iplerinin hangi efendiler tarafindan idare edildigini biliyorum. Onlara da dargin degilim. Kellemi onlara götürdügünüzde deyiniz ki, Adnan Menderes, hürriyet ugruna koydugu basini 17 sene evvel almadigimiz için sizlere mütesekkirdir. Idam edilmek için ortada hiçbir sebep yaok. Ölüme karar-i metanetle gittigimi, silahlarin gölgesinde yasayan kahraman efendilerinizce acaba söyleyebilecek misiniz ?

Sunu da söyleyeyim ki, milletçe kazanilacak hürriyet mücadelesinde sizi ve efendilerinizii yine de 1950'de kurtarabilirdim. Dirimden Korkmayacaktiniz. Ama simdi milletle el ele vererek, Adnan Menderes'in ölümü sizi ebediyete kadar takib edecek ve bir gün sizi silip süpürecektir. Ama buna ragmen merhametim sizlerle beraberdir.

Menderisin asılmasına kahramanca bir hareket olarak bakanlar soruyorum neden hala apo denen piçi asamadınız...

benden önce davrandın ( bende aynı mektubu koyacaktım)

Ülkücüler için "sokak ortasında adam dövüyor" diyorlar. Yalan hoca, inanma sen! Bizim adam olanı dövdüğümüz nerde görülmüş?
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    refugee
    refugee's avatar
    Erkek

İhanetin cezası budur.

dün buydu;

yarın da bu olacak!

neye ihanet, kime ihanet.. millete mi?? (asarken millete sordular mı acaba..) savunması alınmadan üstelik... dostum sen milli şef dönemini bi araştırıver istersen... kitaplarda pek yazmaz.. bi de o zamanki gazetelerden şef ve adnan menderes arasındaki diyalogları araştır.. milletin aklını karıştırma..

yaptıkları işleri tasvip ettigimi zannetmeyin.. ama hiç kimse bööle bişeyi haketmiyor..eger bi başbakanı asmak o kadar kolaysa, adnan menderesten sonra gelen başbakanların ve vekillerin % 99 unun asılması gerekirdi..

Toplam Hit: 2484 Toplam Mesaj: 11