folder Tahribat.com Forumları
linefolder Delphi - Pascal
linefolder Vb İle, Gizli Klasörlerin İçeriğini Boşaltma. Yardım.

Vb İle, Gizli Klasörlerin İçeriğini Boşaltma. Yardım.

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    crimeangel
    crimeangel's avatar
    Erkek

s.a. arkadaşlar.

hepimiz zaman zaman temp olsun internet explorer olsun bu gibi klasörlerin içeriğini boşaltırız. benim aklımada bu işi daha pratik yapacak bi programcık geldi. fakat bir iki noktada takıldım. normal klasörleri kill klasör yolu vs komutlarla boşaltıyoruz sorun yok fakat windowsun altındaki gizli klasörleri boşaltmaya gelince hata veriyor dolayısı ile. vb kodlamadan anlayan arkadaşlardan ricam;

1: windowsun hangi bölüme kurulu olduğunu nasıl tespit ettiririm,

2: geçerli user name e göre makinanın local settings e ve oradanda temp, temporary internet files ve history klasörlerini nasıl boşalttırırım.

bu konuda bana yardımcı olabilcek varmı acaba?

ESKİ NİCKİM "HAYALETKURT"TUR....................... WE TANRI TÜRK"Ü YARATTI. ZAFERLER KAZANIP YEDİ CİHANA NAM SALSIN DİYE...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SUPERBICO
    SUPERBICO's avatar
    Erkek

vb bilmiom ama %temp% felan %windows %system32 hep böyle olur eger yerini bilmiyorsan

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    crimeangel
    crimeangel's avatar
    Erkek

ben yerini biliyorumda :) program bilmiyor :)

ESKİ NİCKİM "HAYALETKURT"TUR....................... WE TANRI TÜRK"Ü YARATTI. ZAFERLER KAZANIP YEDİ CİHANA NAM SALSIN DİYE...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    manialith
    manialith's avatar
    Erkek

visual basic için bi forum vardı zaten pascal-delfi ne alaka?

şöyle bir kod buldum birazdan denerim belki. 

Private Sub KillTempFolder()
    Const sWILD As String = "*.*"
    Dim sFile As String

On Error Resume Next

sFile = Dir$(gsTEMPDIR & sWILD, vbHidden Or vbReadOnly Or vbSystem)
    Do While Len(sFile) > 0
    SetAttr gsTEMPDIR & sFile, vbNormal
    Kill gsTEMPDIR & sFile
    sFile = Dir$
    Loop
    RmDir gsTEMPDIR
    End Sub

Im Boned, All Boned.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    crimeangel
    crimeangel's avatar
    Erkek

bende ararken vb sayfasında neden başlığı bulamadım diyorum :) hata yapmışım hocam. sanırım tıklarken alt başlığa tıklayıp orda konu açtım. özür.

kodu ben c/p yapıp denedim. run time veriyor. sen deneyebildinmi? vb nin modasımı geçti nedir artık şu sorunu hala çözemedim :) 2 aydır yapabilcemmi diye bakıyorum bu olaya :)

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    R3D
    R3D's avatar
    Erkek

Text1.text="c:\xxxx.exe"

SetAttr Text1, 32  ' Bu satır dosyayı arşiv dosyası özelliğine getiti
    Kill (Text1) ' Bildiğin silem kodu

Yukardaki kod parçası işini görür, yaptığı iş şudur gizli dosyayı önce arşiv dosyası özelliğine getirir sonra siler, bunu istediğin şekilde tüm dosyalar için kullanabilirsin. 

"Mey biter saki kalır Her renk solar haki kalır Diploma insanın cehlini alsada; Hamurunda varsa,eşeklik baki kalır..."
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    crimeangel
    crimeangel's avatar
    Erkek

hocam ilgine sağol. sen tek bir dosya için bir kod vermişsin. ben bunu genele uyarlayıp klasöre çevirdim. fakat sonuç yine aynı. yine benzer run time hatası alıyorum :S

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    R3D
    R3D's avatar
    Erkek

' -----------------------En üste Declartion kısmına yazılacak--------------

Option Explicit

Private Declare Function GetWindowsDirectory Lib "kernel32" Alias "GetWindowsDirectoryA" (ByVal lpBuffer As String, ByVal nSize As Integer) As Integer
    '-------------------------------------------------------------------------------

Private Sub Form_Load()
         Dim Wyol As String, uz
         Wyol = String(145, Chr(32))
         uz = GetWindowsDirectory(Wyol, Len(Wyol))
         Text1 = Left(Wyol, uz) ' Text1 e Windows dizini yazar
    End Sub

'------- Yukardaki kodda Windows dizinin yerini veriri----------------

Hata ya gelirsek sen Kill komutukla klasör silmeye çalışıyorsan hata veriri zaten

Kill sadece dosya siler, eğer klasör silmek istiyorsan önce Kill ile klasörün içindeki tüm dosyaları silersin sonrada Rmdir komutu ile klasörür silersin. 

"Mey biter saki kalır Her renk solar haki kalır Diploma insanın cehlini alsada; Hamurunda varsa,eşeklik baki kalır..."
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    crimeangel
    crimeangel's avatar
    Erkek

yok hocam klasörü değil klasör içeriğini sildirmeye çalışıyorum. bak sana hedef lasörlerin yollarını vereyim.

C:\WINDOWS\Prefetch

C:\WINDOWS\temp

C:\Documents and Settings\destek\Local Settings\temp

C:\Documents and Settings\destek\Local Settings\Temporary Internet Files

C:\Documents and Settings\destek\Local Settings\History

işte bu beş klasörün içeriğini sildirmeye çalışıyorum. klasörler kalacak içinde ne var ne yok silinecek. her part için ayrı ayrı y0l belirlemek yerine, windows hangi partda kurulu onu kendi belirleyip ona göre bu yoldaki c: veya d: gibi atarlatabilirsem güzel olacak. sanırım şimdi daha açıklayıcı oldum.

Toplam Hit: 3348 Toplam Mesaj: 9