folder Tahribat.com Forumları
linefolder C#, Asp.Net, .Net Core
linefolder VB.NET İle C# Arasında Ki Farklar Nelerdir?

VB.NET İle C# Arasında Ki Farklar Nelerdir?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MagaraAdami
    MagaraAdami's avatar
    Erkek

VB.NET ile C# arasında ki farklar nelerdir? Sonuçta ikiside .net framework alt yapısını kullanarak kodlanıyor. Ama büyük bir çoğunluk C#'a yöneliyor. Nedeni nedir? Bilgisi olan arkadaşlar paylaşırsa sevinirim..

Not: Fark olarak yazım kolaylığı gibi şeyler sormuyorum. 

~tıp doktoru
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bosluk
    Bosluk's avatar
    Erkek

C# : Öncelikli olarak Masa üstü programları ve web, aynı zamanda tüm cihazlarda çalışan (Burası henüz tartışmalı, ama gelecekte öyle olacak gibi) şeyler yazmak istiyorum . kolay kod yazayım ama gerekirse windowsa, visualstudioya da 3-5 kuruş vereyim. Esnek olsun, herşeye kolay entegre olsun. lastik gibi bişey olsun.

VB.net : Konuşma diline yakın bi üslupla basit bişeyler yazayım, çalışsında nasıl çalışırsa çalışsın ööle yükseklerde gözüm yok. Kod yazarken hala insan olduğumu hissedeyim.

More about Hangi Programlama Dilini Öğrenmeliyim Sorusunun cevabı on:
    Hangi Programlama Dilini Öğrenmeliyim Sorusunun cevabı

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MagaraAdami
    MagaraAdami's avatar
    Erkek
    Bosluk bunu yazdı

C# : Öncelikli olarak Masa üstü programları ve web, aynı zamanda tüm cihazlarda çalışan (Burası henüz tartışmalı, ama gelecekte öyle olacak gibi) şeyler yazmak istiyorum . kolay kod yazayım ama gerekirse windowsa, visualstudioya da 3-5 kuruş vereyim. Esnek olsun, herşeye kolay entegre olsun. lastik gibi bişey olsun.

VB.net : Konuşma diline yakın bi üslupla basit bişeyler yazayım, çalışsında nasıl çalışırsa çalışsın ööle yükseklerde gözüm yok. Kod yazarken hala insan olduğumu hissedeyim.

More about Hangi Programlama Dilini Öğrenmeliyim Sorusunun cevabı on:
    Hangi Programlama Dilini Öğrenmeliyim Sorusunun cevabı

Ben farklarını sordum, siz bana çok alakasız birşey C/P yapmışsınız. Bu metni zaten okudum ben. Bu yazdıklarınız sizce gerçekten sorumun cevabı mı?

~tıp doktoru
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek

Sözdiziliminden başka önemli farklılıklar da bulunuyor. Şu yazı dizisine bakabilirsiniz: http://www.cihanyakar.com/index.php/c-ve-vb-net-farkliliklari-1-for/

İkisi arasında performans farkı yok (ikisi de msil'ye derlenir). En önemli fark vb.net'te unsafe bir şey olmaması. 

C#'a yönelme nedeni başta VB.NET'in, basic temelli olması ve basic'in ciddi projelerin altından kalkılamayacağı ya da vb ile performans odaklı uygulama yazılamayacağı inancı idi. Durum pek öyle değildi önceden. Tüm projeyi gerek doğrudan winapi çağrısıyla gerekse activex kontrollerini kullanarak VB ortamından çıkmadan yazabiliyordunuz. Alternatifi sadece Delphi'ydi fakat Delphi ile gerçekten yeniden kullanılabilir kod yazmak zordu. VB'de explicit tanımlamalarla oldukça hız kazanıyordunuz. Zaten 2.0 GHz üstü bir işlemci ile programınız hâlen yavaş çalışıyorsa hatayı kendinizde aramalısınız. C# artık yeterince gelişti (C# 6.0'a bakın), vb'nin kolaylığına yaklaştı. 

Kısaca ilk neden "kolay programcılık olmaz" inancı, ikincisi de C#'ın oldukça esnek hale gelmesi.

Olaylara karışmayın!
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    JerusaLem
    JerusaLem's avatar
    Savaş Madalyası Developer Madalyası Üstün Hizmet Madalyası Bilgi/Destek Madalyası
    Erkek

birisi amerikan ingilizcesi, öteki ingiltere ingilizcesi :)

ey ulu TÜRK öğün, eşin yoktur altında göğün..!
Toplam Hit: 1005 Toplam Mesaj: 5
c# .net vb.net