folder Tahribat.com Forumları
linefolder Database - Veritabanı
linefolder Veri Tabanı Yaklaşımı [Şube/Bayi] (Fikir Teatisi)

Veri Tabanı Yaklaşımı [Şube/Bayi] (Fikir Teatisi)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AsayisciAsayisci
    Asayisci
    Asayisci's avatar
    Erkek

2019 dan beri geliştirdiğim bir projem var. (C# Windorm + MSSQL Database)
    Hali hazırda 400'e yakın işletme tarafından kullanılıyor.

Firmaların kahir ekseriyeti projeyi local sunucu (MSSQL Server) üzerinden kullanıyor.
    Firmaların müşteri dataları, alacakları, servisleri, stokları gibi verileri yönetiliyor proje üzerinden.

Şimdi projeyi farklı bir noktaya getirmem gerekiyor. Kurumsal bir firma şubeleri için projemize talip oldu.
    Yanlız istedikleri şey proje üzerinde radikal değişiklik gerektiriyor.
    Şubeler kendi datalarına erişebilecekler. Ancak genel merkezdekiler şubelerin tüm datalarına erişebilecekler.

Burada aklımda iki temel yaklaşım var.
    Ya projeyi komple değiştirip herbir tabloya SubeID gibi bir tanımlama yaparak tüm CRUD işlemlerini elden geçirmem gerekecek.

ya da şubelerin databaselerine bağlanıp (ki tüm db ler tek sunucuda barındırılacak) ayrı ayrı raporlama yapan
    ayrı bir arayüz geliştirmem gerekecek.

Çok kararsızım.

Bana bu konuda fikir verebilir misiniz?

Şimdiden teşekkürler.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Herbokolog
    KaptaN
    KaptaN's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Tüm veri tabanlarını saat başı tek bir verş tabanında güncelleme yapsan ve tek bir db üzerinden ilerlesen olmazmı?

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    trooper
    trooper's avatar
    Erkek
    Asayisci bunu yazdı

2019 dan beri geliştirdiğim bir projem var. (C# Windorm + MSSQL Database)
    Hali hazırda 400'e yakın işletme tarafından kullanılıyor.

Firmaların kahir ekseriyeti projeyi local sunucu (MSSQL Server) üzerinden kullanıyor.
    Firmaların müşteri dataları, alacakları, servisleri, stokları gibi verileri yönetiliyor proje üzerinden.

Şimdi projeyi farklı bir noktaya getirmem gerekiyor. Kurumsal bir firma şubeleri için projemize talip oldu.
    Yanlız istedikleri şey proje üzerinde radikal değişiklik gerektiriyor.
    Şubeler kendi datalarına erişebilecekler. Ancak genel merkezdekiler şubelerin tüm datalarına erişebilecekler.

Burada aklımda iki temel yaklaşım var.
    Ya projeyi komple değiştirip herbir tabloya SubeID gibi bir tanımlama yaparak tüm CRUD işlemlerini elden geçirmem gerekecek.

ya da şubelerin databaselerine bağlanıp (ki tüm db ler tek sunucuda barındırılacak) ayrı ayrı raporlama yapan
    ayrı bir arayüz geliştirmem gerekecek.

Çok kararsızım.

Bana bu konuda fikir verebilir misiniz?

Şimdiden teşekkürler.

Ben olsam şube yapısını inşa ederim komple fakat mevcut şubeleri ayrı dbler üzerinden yürütmeye devam ederim. Bir servis yazarak cronda fark yedek alarak genel merkez db ye basarım ki genel merkez tüm dataya erişir. Bu sana ne kazandırır yarın başka bir müşteri gelir şubelerde diğer şubelerin stoklarını görsün müşteri kartları ortak olsun vs derse daha kolay devreye alırsın bu işi yaparken şube işlemlerini yetki rol yapısıyla birleştir ki ileride uğraşma 😀 bu bilgiler db yapısı localde çalışıyor esasına göre verilmiştir. Db sunucuda çalışacaksa yapı tercihi daha farklı olur 

trooper tarafından 30/Eyl/23 20:55 tarihinde düzenlenmiştir

ZzZzZzZ...!
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    TheAvenqer
    TheAvenqer's avatar
    Erkek

Şahsen bende şube yapısı yapardım sube_id diyerek

Yada şuanki yapıyı bozmadan API kodlarsın şubenin interneti bile giderse localden devam eder db eşitle diye bir buton koyarsın interneti gelince veya direkt cron yaparsın her gece çalışır

Tabi alacağın paraya göre değişir ki büyük ihtimal alacağın para bu yapıyı yazmaya değecektir diye düşünüyorum

Bot ve lisans ihtiyaçlarınız için pm atınız.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cukurova
    cukurova's avatar
    Erkek

Basit gibi gözüksede uğraştırır.
    Özellikle winform elini ayağını biraz bağlar. Yeniden yazsan netcore da web tabanlı işler çok daha kolay olurdu :)

Şimdi program en başta monolitik bir mimari ve buna görede DB tasarlanmış. Her durumda db değişiklik gerekecek. SubeID ve (şuan kullanmasanda ilerde lazım olacak) 2-3 alan daha ekle.

Bu saatten sonra micro mimariye veya dağınık veritanına çeviremezsin, bir çok sorunu beraberinde getirir bu. (time-out, delay, senkson sorunları vs vs vs)

Önerim; DB server merkezde olsun ama db server önüne bir api koy. Eski mantıkla formlar doğrudan db bağlanmasın. clientler sorguları apiye göndersin, api doğrudan db ile konuşsun ve ona göre yanıt dönsün. Bu güvenlik, yetkilendirme, loglamada vb. çok işine yarar. Ayrıca client/talep yoğunluğunda redis gibi kuyruklama/cache yapısı eklemen daha kolay olur. db server yormazsın.

Burada yine başka sorun; şubede internet kesildi, ne olacak? ki bizim ülkede bu sıklıkla olur. Clientlar çalışmaya devam etmesi için cache db koyacak mısın? gibi birçok cevaplanması gereken sorularda olacaktır.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AsayisciAsayisci
    Asayisci
    Asayisci's avatar
    Erkek

hocam öneriler çok iyi hatta kafamda toz bulutu oluşturacak kadar iyi hepsi için teşekkür ediyorum.

fakat şöyle de bi problem var. hali hazırda projeyi kullanan firmalar da aynı kanaldan güncelleme alıyor.

şöyle ki ben yeni bir sürüm çıkardığımda sunucuya atıyorum. versiyon numarası değişikliğinde client tarafı bunu fark edip

otomatik güncelleme yapıyor.

bu projede hakkari deki local db kullanan adam da aynı exe yi kullanıyor, tekirdağ daki iki farklı ofiste kullandıkları için bulut db kullanan adam da aynı exe yi kullanıyor.

api vs devreye girdiğinde ben şube yapısı kullanan müşteriler için ayrı bir versiyon çıkarmam gerekecek.

bu ileride programa yapacak olduğumuz yeni modülleri her iki sürüm için  (şube yapısı olan firmalar / local db kullanan klasik firmalar) ayrı ayrı derleme yapmam gerekecek 

bu da zaman alıcı bi durum.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hannibal_King
    Hannibal_King's avatar
    Erkek

Eski çalışan sisteme dokunma. Şubesiz olarak çalışan şirketlerde tüm işleyiş aynen devam etsin.

Şubeli olarak kullanmak isteyen şirket için gerekli değişiklikleri yap. Tek bir merkezi veritabanı olsun. Diğerleri dediğin gibi şube_id ile veri yazsınlar.

Özetle yazılımının 2 versiyonu olsun. Bir tanesi eski versiyon diğeri şubeli olan yeni versiyon. Yeni versiyonu iyice geliştirip zaman içinde hepsini yeni versiyona güncellersin.

İsimlendirme kurallarına ayrıca dikkat etmelisin. SubeID yazmak yerine TenantId veya tenant_id şeklinde ingilizce isimlendirmeler daha uygun olur.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hipokondriyak
    hipokondriyak's avatar
    Erkek

realtime db , cacheleme sıstemı vs ıle kullan , yapıyı degıstırme , mıkro servısle gelıstır ,  localsunucuyu işlemlerde cache gibi kullan hocam .

kredı kartı poslar gun sonu ıslemı alıp acıp kapama gıbı ıslemlerde verının ana servera gonderıdılgını farze ederek kurgu yapılabılır .

bırde en basıt yontem her zaman en ıyı yontemdır. 

Genelde aklına ilk gelenı yap , surece gore kendı kendını şekillendiriyor olacaktır. 

Ben de hep bu şekilde oluyor 

hipokondriyak tarafından 01/Eki/23 11:10 tarihinde düzenlenmiştir

Homo sapiens, yaşamak için, diğer canlıların yaşamasına muhtaç; obligat parazit türüdür. "Sen olursan boş bardak , sana olur koyan çok su. a.g."
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    esinti
    esinti's avatar
    Erkek

Hocam yapmışken CompanyId ve OfficeCode ile çoklu şube gibi çoklu şirket yapısında kurup projeyi saas kafasıyla geliştirirsen daha iyi olur.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    esinti
    esinti's avatar
    Erkek

Hocam hatta nosql olarak Couchbase kullanabilirsin community sürümü var. Sql endpoint ile sql yazarak nosql çözümü kullanabilirsin.

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    trooper
    trooper's avatar
    Erkek
    Asayisci bunu yazdı

hocam öneriler çok iyi hatta kafamda toz bulutu oluşturacak kadar iyi hepsi için teşekkür ediyorum.

fakat şöyle de bi problem var. hali hazırda projeyi kullanan firmalar da aynı kanaldan güncelleme alıyor.

şöyle ki ben yeni bir sürüm çıkardığımda sunucuya atıyorum. versiyon numarası değişikliğinde client tarafı bunu fark edip

otomatik güncelleme yapıyor.

bu projede hakkari deki local db kullanan adam da aynı exe yi kullanıyor, tekirdağ daki iki farklı ofiste kullandıkları için bulut db kullanan adam da aynı exe yi kullanıyor.

api vs devreye girdiğinde ben şube yapısı kullanan müşteriler için ayrı bir versiyon çıkarmam gerekecek.

bu ileride programa yapacak olduğumuz yeni modülleri her iki sürüm için  (şube yapısı olan firmalar / local db kullanan klasik firmalar) ayrı ayrı derleme yapmam gerekecek 

bu da zaman alıcı bi durum.

Bu işin asıl doğrusu hiçbir clientın db ye direk erişimi olmaması gerekir fakat genelde kervan yolda düzülür kafası olduğu için başlangıçta bunlar planlanmıyor. Db önüne bi servis inşa etmiş olsaydın db servisini eski yeni sorgulara veri dönecek şekilde güncellerdin problem olmazdı. Genel merkez anlık şube datası ister anlık stok kasa durumu satış hacmi vs vs o yüzden günlük işleri kısa gecikmeli localden basabilmen için servis şart 

trooper tarafından 01/Eki/23 15:02 tarihinde düzenlenmiştir

ZzZzZzZ...!
Toplam Hit: 893 Toplam Mesaj: 11
mssql csharp