folder Tahribat.com Forumları
linefolder Database - Veritabanı
linefolder Veri Tabanı Yönetimi Hakkında Yardım

Veri Tabanı Yönetimi Hakkında Yardım

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    asiminnesli
    asiminnesli's avatar
    Erkek

iyi günler 

bir profil sistemi yapmaya çalışıyorum sistem söyle isliyor

login yapmak için gerekli olan bilgler tek bir table da tutuluyor bunlar

id sifre tel email v.s diye gidiyor 

sonra bu kişilerin profil bilgileri girmek için 

işte resim urlsi okulu yaşı .... diye tek bilgi girebiiyorken çalışıtığı yerler gibi çoğul bilgi girebileceği yerler var nsıl yapılır acaba analtabildim mi bilemiyorum 

I am Jack's inflamed sense of rejection
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    blackseaboy28
    blackseaboy28's avatar
    Erkek

ben olsam baska bir tabloda yapardım, o kullanıcının id siyle calıstıgı yeri tutan satırlarım olurdu. cekerken de o id ye ait butun satırları cekerdim diye dusunuyorum en basiti.

Mobil uygulama geliştirilir.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RockZs
    RockZs's avatar
    Erkek

"nested json" formatıyla yapabilirsin. 

örnek olarak : https://www.wagonhq.com/sql-tutorial/values-from-nested-json

mongodb'de felan daha kolay olabilir bu işlemler.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    asiminnesli
    asiminnesli's avatar
    Erkek
    RockZs bunu yazdı

"nested json" formatıyla yapabilirsin. 

örnek olarak : https://www.wagonhq.com/sql-tutorial/values-from-nested-json

mongodb'de felan daha kolay olabilir bu işlemler.

hocam mysql kullanmak zorundayım birçok sayfayı öyleyaptım baya bir bilgiyi ona göre çekiyorum 

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    asiminnesli
    asiminnesli's avatar
    Erkek
    blackseaboy28 bunu yazdı

ben olsam baska bir tabloda yapardım, o kullanıcının id siyle calıstıgı yeri tutan satırlarım olurdu. cekerken de o id ye ait butun satırları cekerdim diye dusunuyorum en basiti.

benimde aklıma ilk bu geldi ama bu da bir yerden sonra çok hantallaşır gibi geliyor 

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ozgunlu
    ozgunlu's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Bu çoğul yerlerde arama yaptırmayacaksan direk bas gitsin tek yere virgül ile falan; en ilkel yol.

Ya da,

kullanıcılar

kullanıcı bilgileri

calısılan yer bilgileri

calısılan yerler

Çalışılan yerlere default çalışılan yerlerle birlikte sonradan eklenenleri de eklersin. Buradaki id' lere göre de calısılan yer bilgilerine kullanıcı id si ile işlersin.

buradaki çalışılan yerlere de kullanıcı id' sinden erişirsin.

Yani,

Kullanıcılar : e-posta, şifre gibi önemli bilgiler

Kullanıcı Bilgileri : isim, soyisim, cinsiyet gibi temel bilgiler

Çalışılan Yer Bilgileri : Tahribat, Arçelik gibi her firmaya ait tekil bilgiler

Çalışılan Yerler : kullanıcı id' si ve Çalışılan Yer Bilgilerindeki kullanıcının çalıştığı firmanın Id' si

Örnek yapı :

id, email, password .... (5 - ozgun@hotmail.com - 1234 - ....)

id, uid, name, surname .... (1 - 5 - ozgun - unlu - ....)

id, company_name (1 - Arçelik, 2 - Sony, 3 - Bakkal Hüseyin)

id, uid, company_id (1 - 5 - 1, 2 - 5 - 3)

Burada özgün isimli şahıs Arçelik ve Bakkal Hüseyin de çalışmış gibi.

Hello, i am nothing. I come from Neverland.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SinusX
    SinusX's avatar
    Erkek
    asiminnesli bunu yazdı
    blackseaboy28 bunu yazdı

benimde aklıma ilk bu geldi ama bu da bir yerden sonra çok hantallaşır gibi geliyor 

1. Normalizasyon kurali.foreign key olarak kullandigin field indexse hantallasmaz korkma

Si vis pacem para bellum.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Gizem
    sLeymN
    sLeymN's avatar
    Erkek
    blackseaboy28 bunu yazdı

uygulanacak tek mantıklı yöntem bu hocam.

Foreign key ve düzgün veri türü seçersen hantallaşma olmaz. Ayrıca filtreleme yapacağın alanlara göre de indexleme yapman lazım.

Virgülle ayırma olaylarına falan hiç girme. Asıl seni ve sistemi yavaşlatacak yöntem budur.

Ayrıca ilişkisel veritabanı kullandığın için verilerinde de saçma sapan bozulmalar olmayacaktır.

Cehennemin dibine kadar yolum var daha.. || Nasılsa her yalnız kendine sürgündür Asmera unutma.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    İnce Memed
    ComputerWolf
    ComputerWolf's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Bence ilerde daha büyük sorunlarda çakılıp kalmamak için Veritabanı tasarımı, normalizasyonu nasıl yapılmalı ...bu konularla ilgili temel bilgileri iyice edinmeni tavsiye ederim.

Internetten kaynak bulabilecegin gibi , temelde bu isi anlatan en guzel kaynaklardan birisini de tavsiye ederim.

http://www.hepsiburada.com/veritabani-mantigi-p-KPUSULA106?categoryid=211651&productid=kpusula106

Hep denedin. Hep yenildin. Olsun yine dene , yine yenil ama daha iyi yenil !
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ozdemyr
    ozdemyr's avatar
    Erkek

Tek üyeye bağlı çoğul girdiler için ayrı bir tablo gerekir. Oluşturduğun tabloda kullanıcının id'sini tutan sütunu foreign key ile kullanıcı tablosundaki id'ye bağlamalısın. (ki bu sayede mesela üye silindiğinde, bu kayıtlar da otomatik silinsin).

Üye tablosunda yeni bir sütun açıp virgülle, json'la, serialize'la vb. bilgileri tek bölgeye yazdırmak çoğu durumda yanlış yoldur. Silme ve güncelleme işlemleri için gereksiz işler açarsın başına.

Foreign key, geçiş tablosu vb. konularına bir göz at hemen anlayacaksın mevzuyu. Bu kavramlar illa ki çıkacak karşına, fırsat bulmuşken o şekilde hallet derim ben.

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    _DevLop_
    _DevLop_'s avatar
    Erkek

Farklı bir bilgisayardan bağlandığım için hızlıca excel'de hazırlamaya çalıştım. Şöyle bir tablo yapısı geliştirerek çözüm bulabilirsin.

Yani Forign key mantığı ile çözebilirsin.

Foreign Key nedir?

Foreign Key (Yabancı Anahtar), veri tabanında farklı tablolardaki sütunlar için ilişki ve kısıt uygulama yoludur. Foreign Key bir tabloya girilebilecek değerleri başka bir tablonun belli alanında yer alabilecek veri grubu ile sınırlandırmaya ve en önemlisi de ilişkilendirmeye yarar.

‘A’ Developer is a good starter and a good finisher as well
Toplam Hit: 1271 Toplam Mesaj: 11
veritabanı yönetimi