Veritabanı Tasarımı

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    EscDewil
    EscDewil's avatar
    Erkek

İyi günler. Bir proje kapsamında veritabanı tasarlamam gerekiyor. Bir konuda gerekli algoritmayı kafamda tasarlayamadım. İş veren ve iş arayan adında 2 adet tablom var.  İş veren kullanıcısının aktif olması için hem mail onayı hem de sistemde admin tarafından onaylanması gerekiyor. İş arayan da ise sadece mail onayı gerekiyor. Ama iş arayan kullanıcı için ilerleyen zamanlarda mobil onayda gerekebilir. SOLID prensiplerine uygun nasıl yapabilirim. isActive diye bir tablo açmak fikri aklımdan çıkmıyor ama nasıl yapacağımı bir türlü tasarlayamadım.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bektas
    x-files
    x-files's avatar
    Erkek

adam üye olurken işveren yada iş arayan diye belirt örnek rol 1 se arayan olsun 2 ise işveren olsun. Bunlar için onay kutucuğu aktif edeceksin eğer rolu 1 se mail onayı ile üyeliği aktif olacak ve sms de aktif olsun ileriye dönük ama rol 2 ise südece mail onaylansın ama admin onaylanmasın

Onaylama kısımlarını 1-0 yaptır 0 pasif 1 aktif

x-files tarafından 09/May/21 21:26 tarihinde düzenlenmiştir

//Hayat Bazen Tatlıdır//--//Aşıksan vur saza şoförsen bas gaza// https://zulfumehmet.com/ Kişisel bir olay
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    EscDewil
    EscDewil's avatar
    Erkek
    x-files bunu yazdı

adam üye olurken işveren yada iş arayan diye belirt örnek rol 1 se arayan olsun 2 ise işveren olsun. Bunlar için onay kutucuğu aktif edeceksin eğer rolu 1 se mail onayı ile üyeliği aktif olacak ve sms de aktif olsun ileriye dönük ama rol 2 ise südece mail onaylansın ama admin onaylanmasın

Onaylama kısımlarını 1-0 yaptır 0 pasif 1 aktif

Hocam UI da değil problemim. Veritabanında datayı nasıl tutacağımda.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

hocam neden is_active gibi bir sütun işini görmüyor anlamadım ? 

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    JPriest
    JPriest's avatar
    Erkek
    EscDewil bunu yazdı

İyi günler. Bir proje kapsamında veritabanı tasarlamam gerekiyor. Bir konuda gerekli algoritmayı kafamda tasarlayamadım. İş veren ve iş arayan adında 2 adet tablom var.  İş veren kullanıcısının aktif olması için hem mail onayı hem de sistemde admin tarafından onaylanması gerekiyor. İş arayan da ise sadece mail onayı gerekiyor. Ama iş arayan kullanıcı için ilerleyen zamanlarda mobil onayda gerekebilir. SOLID prensiplerine uygun nasıl yapabilirim. isActive diye bir tablo açmak fikri aklımdan çıkmıyor ama nasıl yapacağımı bir türlü tasarlayamadım.

isActive diye bir kolon kullanabilirsin, tablo diye düşünürsen sıkıntı. yolbulucu da x-files da onu söylemiş zaten.

İhtiyaç kısmında hem eposta hem de admin onayından bahsetmişsin. Böyle olursa ya 2 tane kolon gerekecek (admin_activated ve email_activated gibisinden), ya da doğrudan status (String) diye bir kolon tutabilirsin. O zaman gelecekte yeni eklenebilecek istediğin kadar statu değerini de tek kolonda saklama fırsatın olur. initial, suspended, admin_activaded, email_activated, all_activated, banned vs.

Sen hiç kaval çaldın mı?
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cukurova
    cukurova's avatar
    Erkek

İlişkisel db tasarlaman gerekiyor. Her işveren daha sonra iş arayan veya tam tersi olabilir. Her bireyin birden fazla firması veya birden fazla cv si olabilir. Hatta birden fazla emaili, telefonu da olabilir.

Çok sayıda tablo ve çok sayıda tablo ilişkisi gerekiyor. Db tarafında hazır prosedure, triggerlar oluşturursan kod kısmında daha rahat edersin.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    EscDewil
    EscDewil's avatar
    Erkek
    JPriest bunu yazdı
    EscDewil bunu yazdı

isActive diye bir kolon kullanabilirsin, tablo diye düşünürsen sıkıntı. yolbulucu da x-files da onu söylemiş zaten.

İhtiyaç kısmında hem eposta hem de admin onayından bahsetmişsin. Böyle olursa ya 2 tane kolon gerekecek (admin_activated ve email_activated gibisinden), ya da doğrudan status (String) diye bir kolon tutabilirsin. O zaman gelecekte yeni eklenebilecek istediğin kadar statu değerini de tek kolonda saklama fırsatın olur. initial, suspended, admin_activaded, email_activated, all_activated, banned vs.

String seklinde saklamak kafama oturdu hocam çok teşekkür ederim.

Toplam Hit: 1788 Toplam Mesaj: 7
solid veritabanı veritabanı tasarımı