folder Tahribat.com Forumları
linefolder Database - Veritabanı
linefolder Vps De Bulunan Veritabanına Asp.Net De Nasıl Erişim Sağlarım?

Vps De Bulunan Veritabanına Asp.Net De Nasıl Erişim Sağlarım?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    gossipgirltr
    gossipgirltr's avatar
    Dişi

Merhaba arkadaşlar, vps de bulunan veritabanına asp.net de nasıl erişim sağlarım? Connection string yazmama gerek var mı? 

Hayatta en pahalı şey tecrübedir. Çünkü kazanmak için , Kaybetmek gerekir.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek

Vps'de veritabanının iletişim portuna firewall'dan izin vermelisin. Bazen veritabanında uzaktan erişim için ekstra ayar yapman (izin vermen) gerekebilir. Bunu kolayca internette bulabilirsin. Daha sonra connection string'de ip kısmına vps'in ipsini yazarak erişebilirsin. Yine veritabanına erişiceğin makinada firewall ayarı yapman gerekebilir.

herkes programcı olmak zorunda değildir, lütfen bir zorunluluk gibi programlama dilleri öğrenmeye çalışmayın. yabancı dil filan öğrenin amq.// s.kimin etini yerim, kasaba minnet etmem.// ince düşünene kalın girer.//
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    gossipgirltr
    gossipgirltr's avatar
    Dişi
    TeRRoR bunu yazdı

Vps'de veritabanının iletişim portuna firewall'dan izin vermelisin. Bazen veritabanında uzaktan erişim için ekstra ayar yapman (izin vermen) gerekebilir. Bunu kolayca internette bulabilirsin. Daha sonra connection string'de ip kısmına vps'in ipsini yazarak erişebilirsin. Yine veritabanına erişiceğin makinada firewall ayarı yapman gerekebilir.

Host 'xxxxxxxxxx' is not allowed to connect to this MySQL server.   

asp.net te mysql bağlantısının connection stringi nereye yazılıyor. Web config de uzak sunucuyu localhosta attıp localhosta çalıştırmaya çalışıyorum.  yukarıdaki hatayı veriyor. web configden connection string i localhosttaki veri tabanıyla değiştirdim ama uzaktaki veritabanına bağlanmaya çalışıyor. kodu ben yazmadın ben proje çalıştırmam lazım. mysql de bağlantı stringi web config in dışında nereya yazılabilir. Projeye incelledim .cs dosyalarında bulamadım. nereye bakmalıyım?

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    FCN
    FCN's avatar
    Erkek

asp.net te mysql bağlantısının connection stringi nereye yazılıyor.  -  Webconfig dosyasına 

Web config de uzak sunucuyu localhosta attıp localhosta çalıştırmaya çalışıyorum.  - Buradan söyledigini anlamadım fakat anladığım kadarıyla cevaplim. SQL serverın vps'te buraya kadar ok. Eğer sen kendi bilgisayarındaki bir projeden o veritabanına ulaşmak istiyorsan connection stringindeki host bölümü vps sunucusunun ip adresi olacak. fakat projeyi publish edip sunucuna gönderiyorsan ve iis + veritabanı aynı sunucuda ise localhost yazıcaksın.  

eğer uzaktan erişmeye çalışırsan vpsteki veritabanı sunucuna  dikkat etmen gereken şeyler 

1- mysql sunucun remote erişime açık olmalı 

2- firewall ayarlarından izin verilmeli  

3- mysqldeki veritabanına erişirken kullandığın kullanıcının yetkileri doğru ayarlanmalı

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    gossipgirltr
    gossipgirltr's avatar
    Dişi
    FCN bunu yazdı

asp.net te mysql bağlantısının connection stringi nereye yazılıyor.  -  Webconfig dosyasına 

Web config de uzak sunucuyu localhosta attıp localhosta çalıştırmaya çalışıyorum.  - Buradan söyledigini anlamadım fakat anladığım kadarıyla cevaplim. SQL serverın vps'te buraya kadar ok. Eğer sen kendi bilgisayarındaki bir projeden o veritabanına ulaşmak istiyorsan connection stringindeki host bölümü vps sunucusunun ip adresi olacak. fakat projeyi publish edip sunucuna gönderiyorsan ve iis + veritabanı aynı sunucuda ise localhost yazıcaksın.  

eğer uzaktan erişmeye çalışırsan vpsteki veritabanı sunucuna  dikkat etmen gereken şeyler 

1- mysql sunucun remote erişime açık olmalı 

2- firewall ayarlarından izin verilmeli  

3- mysqldeki veritabanına erişirken kullandığın kullanıcının yetkileri doğru ayarlanmalı

Vps den veritabanının yedeğini alıp kendi bilgisayarıma attıp. o sıkıntıyı hallettim. ben şimdi uzak sunucudaki veri tabanına değilde local deki veritabanına bağlansın istiyorum. web config ayarlarından localhosta bağladığım veritabanını ama çalıştırınca 

"Host '************' is not allowed to connect to this MySQL server" 

hatası veriyor. connection stringi localhostakiyle değiştirmeme rağmen uzaktaki veritabanına bağlanmaya çalışıyor. 

projeyi ben yazmadım o yüzden başka yerde connection string tanımladığından mı bu hatayı veriyordur?

Veritabanı mysql. .cs dosyalarını incelledim connection string bulamadım. başka nerede connection string tanımlanmış olabilir? Sizce hata neden kaynaklanıyor olabilir?

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bektas
    x-files
    x-files's avatar
    Erkek

Web.config dosyasına bak. Orda tanımlıdır.

//Hayat Bazen Tatlıdır//--//Aşıksan vur saza şoförsen bas gaza// https://zulfumehmet.com/ Kişisel bir olay
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek

Sorun Veritabanı kaynaklı gözüküyor. Daha önce MySQL'e uzaktan bağlanman için phpMyAdmin'de remote connection'lara izin vermek gerekiyordu. Buna bi bak istersen.

herkes programcı olmak zorunda değildir, lütfen bir zorunluluk gibi programlama dilleri öğrenmeye çalışmayın. yabancı dil filan öğrenin amq.// s.kimin etini yerim, kasaba minnet etmem.// ince düşünene kalın girer.//
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    gossipgirltr
    gossipgirltr's avatar
    Dişi
    TeRRoR bunu yazdı

Sorun Veritabanı kaynaklı gözüküyor. Daha önce MySQL'e uzaktan bağlanman için phpMyAdmin'de remote connection'lara izin vermek gerekiyordu. Buna bi bak istersen.

Sorunu çözdüm :) ama bu seferde projeyi çalışırıyorum yönlendirme hatası ile karşılaşıyorum dünden beri uğraşıyorum bir  türlü çözemedim. başkasının yazdığı kod olduğu içinde nerde yapmıştır bilmiyorum. http://localhost:43000/ adresinden çalıştırıyorum başka sayfaya yönlendirdiğimde hep http://localhost adresinden yönlendiriyor. kendim http://localhost:43000/ yazsamda o yine http://localhost çevirip açıyor ve ekran açılmıyor

Toplam Hit: 946 Toplam Mesaj: 8
asp.net mssql c# mvc sql vps