folder Tahribat.com Forumları
linefolder Webmaster ve Yazılım Geliştiriciler
linefolder VPS'de Ubuntu 22 + Cyberpanel'de Codeigniter Framework Çalışması İçin Gerekenler?

VPS'de Ubuntu 22 + Cyberpanel'de Codeigniter Framework Çalışması İçin Gerekenler?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ExpirE
    ExpirE's avatar
    Erkek

Hocalar hostingerde vps aldım ilk defa vps aldım okudum araştırdım şimdilik kendim ubuntu 22 kurdurmayı ve cyberpanel kurup domaini tanımlayıp dns falan ayarlarını yaptım. site açılıyor, bir test.html sayfası ile dns ayarlarını doğru yaptığımı kontrol ettim.

Ubuntuyu ve cyberpaneli kendim terminal ile kurdum çünkü hostingerin otomatik kurdurduğunda ubuntu+cyberpanel yoktu. bende hostinger panelden sadece ubuntuyu kurdurdum sonrada terminalden bağlanıp cyberpaneli kurdurdum.

PHP dürümüm 7.4.30 ancak codeigniter çalıştırmak için phpde ve başka yerlerde de bir takım bileşenleri kurmak ve bir takı mayarlar yapmak gerekiyor. 

Bu ayarlar nelerdir anlatabilecek var mı? yada bununla alakalı bir rehber var mı?

"bea"
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sRcN
    sRcN's avatar
    Erkek

condeinteger için hangi php modüllerine ihtiyacın var ki? 

Genel olarak codeinteger php-common, php-curl, php-gd, php-json, php-mbstring, php-mysql, php-xml ve php-zip kurulu olduğunda çalışıyor acaba projenin ihtiyaç duyduğu ekstra bir modül mü var? Varsa hangi modül olduğunu söylersen kurulumu konusunda daha nokta atışı yardım edilebilir. Bu arada cyberpanel hız ve sistem kaynağı kullanımı olarak çok iyi seçim olmuş.

Wordpress - SEO & Digital Marketing
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    end
    end's avatar
    Erkek

intl, mbstring ve json

varsa tamamsin demektir?

https://codeigniter.com/user_guide/intro/requirements.html#id2

kalani opsiyonel, projene bagli.

end tarafından 08/May/23 12:04 tarihinde düzenlenmiştir

0x0480 takilin madem ﷽﷽﷽
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ExpirE
    ExpirE's avatar
    Erkek
    end bunu yazdı

intl, mbstring ve json

varsa tamamsin demektir?

https://codeigniter.com/user_guide/intro/requirements.html#id2

kalani opsiyonel, projene bagli.

Peki cyberpanel üzerinde bu modüller dışında yapılması gereken bir ayar var mı? yani dns den falan bahsetmiyorum şuan domain ve hosting kullanıma hazır. codeigniter çalışmasıyla alakalı olarak bir ayar gerekli midir hocam?

"bea"
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ExpirE
    ExpirE's avatar
    Erkek
    sRcN bunu yazdı

condeinteger için hangi php modüllerine ihtiyacın var ki? 

Genel olarak codeinteger php-common, php-curl, php-gd, php-json, php-mbstring, php-mysql, php-xml ve php-zip kurulu olduğunda çalışıyor acaba projenin ihtiyaç duyduğu ekstra bir modül mü var? Varsa hangi modül olduğunu söylersen kurulumu konusunda daha nokta atışı yardım edilebilir. Bu arada cyberpanel hız ve sistem kaynağı kullanımı olarak çok iyi seçim olmuş.

vala şuan script natroda 7.4 kullanıyor. vps deki hostinge atıyorum db ve config domain ayarlarını yapıyorum ama çalışmıyor :D hangi modüllere ihtiyacı var onuda bilmiyorum. Peki cyberpanel üzerinde bu modüller dışında yapılması gereken bir ayar var mı? yani dns den falan bahsetmiyorum şuan domain ve hosting kullanıma hazır. codeigniter çalışmasıyla alakalı olarak bir ayar gerekli midir hocam?

"bea"
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sRcN
    sRcN's avatar
    Erkek

openlitespeed kurdun muhtemelen;

Sol menü Manage Services > Service Status a gel en başta openlitespeed var orada yenile butonu var bunu kullanarak servisi bir yeniden başlatıp dener misin ? 

Wordpress - SEO & Digital Marketing
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    lazz
    lazz's avatar
    Erkek

php versiyonları dogumu

yazma izinleri tamammı

harici bir plugin kullandınmı

genelde bunlardan problem cıkıyor

lazz tarafından 08/May/23 13:30 tarihinde düzenlenmiştir
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    Deleted001
    Deleted001's avatar
    Erkek
    sRcN bunu yazdı

Bu arada cyberpanel hız ve sistem kaynağı kullanımı olarak çok iyi seçim olmuş.

Güvenlik, stabilite ve veri sağlamlığı konusunda da berbat bir seçim hocam; Openlitespeed LSPhp ve MariaDB varken zaten hızlı olacak bu DA'da da aa'da da OLS stacklerde de böyle

Cyberpaneli kullanan tüm mürit-mürideleri uyarmak boynumun borcu

1- Panelde giriş ekranı kısımlarında bile(daha nerelerde var) CVSS 8-10 arasında kritik açıklar mevcut, yeni sürümlerde de var

2- PHPMyAdmin veya sql backupları yarısında kesiyor yapı, buna güvenerek kesinlikle iş yapmayın

3- Servislerin çokmesi, özellikle OLS yük altındayken çok mümkün ve yaşanıyor

4- Yeni updateler çoğu zaman eski birçok fonksiyonu bozuyor

CyberPanel'i bir sunucu-sistem yöneticisi olarak tavsiye etmiyorum, bu paneli kullananlara taşıma hariç destek de sunmuyorum o kadar iyi bilmeme rağmen; eğer projeniz önemliyse backupları Cyber'a güvenip bırakıyorsanız büyük kumar oynuyorsunuz

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    TheAvenqer
    TheAvenqer's avatar
    Erkek

Şahsen ubuntu kullanıyorsan hestiacp tavsiye ederim alışmak lazım tek eksiği direkt cpanel gibi phpmyadmin e yönlenemiyorsun manuel giriş yapmak lazım

Bot ve lisans ihtiyaçlarınız için pm atınız.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    antichrist
    antichrist's avatar
    Erkek

Hocam sunucuya manuel kurulum yapmaktan ziyade az daha araştırıp docker image kullansan uyumluluk, sürüm, eksik paket vs uğraşmazsın diye düşünüyorum.

https://hub.docker.com/r/bitnami/codeigniter/

Dümdüz php, paket falan fistan kurma ayarını yapma işi çok eskide kaldı, artık daha kolay yöntemler var.

~
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ExpirE
    ExpirE's avatar
    Erkek
    antichrist bunu yazdı

Hocam sunucuya manuel kurulum yapmaktan ziyade az daha araştırıp docker image kullansan uyumluluk, sürüm, eksik paket vs uğraşmazsın diye düşünüyorum.

https://hub.docker.com/r/bitnami/codeigniter/

Dümdüz php, paket falan fistan kurma ayarını yapma işi çok eskide kaldı, artık daha kolay yöntemler var.

önce docker mı kuruyoruz? daha sonra mı bitnami kuruluyor? step by step bir rehberi yokmu :)

"bea"
Toplam Hit: 1039 Toplam Mesaj: 11
vps kurulumu