folder Tahribat.com Forumları
linefolder Network - İnternet
linefolder WAN,LAN Ve VPN Nedir ? [Soru]

WAN,LAN Ve VPN Nedir ? [Soru]

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unchain
    unchain's avatar
    Erkek

Merhaba hocalar.

Staj yerinden bir ödev verdiler ben nasıl arayacağımı ve WAN ve LAN ı bu şemaya nasıl uyarlayacağımı anlayabilmiş değilim.

Önce WAN,LAN ve VPN in ne olduğunu anlatırsanız sevinirim. Açıklamakta zorlanıyorum. Teşekkürler.

Soru : Resimlerdeki bağlantı türleri nelerdir ?

Resim 1 :

Soru1

Resim 2 :

Soru2

Yaptığım onca iyiliğin tek yanlışta unutulduğunu gördüğümden beri kötü biriyim.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Balyoz99
    Balyoz99's avatar
    Erkek

LAN: Local area network/Yerel ağ: Fazla açıklamaya gerek yok aslınıda. Evde, okulda, yurtta veya fabrikada bilgisayarları bağladığında yerel ağ(LAN) oluyor.

WAN: Wide area network/Geniş ağ: Yerel ağları vpn veya internet üzerinden birbirine bağladığında ise geniş ağ oluyor.

VPN: Virtual private network/ Sanal ağ: Normalde iki cihazın haberleşmesi için birbirine kablolu/kablosuz bağlamak gerekir değil mi? VPN'i aynı işin sanalı gibi düşünebilirsin. Mevcut bağlantı(ör internet) içinde sanal bağlantı oluşturularak iki cihazın/ağın güvenli bir şekilde birbirine bağlanması sağlanıyor. 

Aşağıdaki grafiklerde bölgesel ofislerin ve merkez ofisin her biri kendi içlerinde LAN. Bunlar vpn ile birbirlerine bağlandığında oluşan yapı WAN oluyor.

asdasd

arbeit macht frei
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    crimeangel
    crimeangel's avatar
    Erkek

1nci resim LAN, 2nci resim WAN.

LAN: Local Area Network. yani, bölgesel ağ. örneğin internet cafe. switclerle yada direk yapabildiğin ağa LAN denir.

WAN: World Area Network. yani geniş alan ağı. örnek internet.

VPN : Virtual Private Network. sanal özel ağ demek. açıklaması uzun,

http://www.frmtr.com/network-ve-internet/140355-vpn-nedir.html

buraya göz atıver.

ESKİ NİCKİM "HAYALETKURT"TUR....................... WE TANRI TÜRK"Ü YARATTI. ZAFERLER KAZANIP YEDİ CİHANA NAM SALSIN DİYE...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unchain
    unchain's avatar
    Erkek

Şimdi LAN kısa bağlantılar için ( fabrikalar arası pc ler vs. arası ) WAN uzun bağlantılar ( internet vs. arası ) VPN sanal ağ kurmak mı oluyor hocam ?

Edit : 2 nizede çok teşekkür ederim hocam anladım rahat rahat anlatabilirim.

unchain tarafından 26/Kas/13 20:43 tarihinde düzenlenmiştir

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MbK
    MbK's avatar
    Erkek

Osi katmanları da oku derim temel olsun diye.

Çok özel kadınlar tanıdım. Bana hayatı onlar tanıttılar...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Balyoz99
    Balyoz99's avatar
    Erkek
    korayozrak bunu yazdı

Şimdi LAN kısa bağlantılar için ( fabrikalar arası pc ler vs. arası ) WAN uzun bağlantılar ( internet vs. arası ) VPN sanal ağ kurmak mı oluyor hocam ?

Edit : 2 nizede çok teşekkür ederim hocam anladım rahat rahat anlatabilirim.

Evet, VPN sayesinde farklı bölgelerdeki yerel ağlar birbirlerine doğrudan bağlanabiliyorlar. VPN kullanılmasının en önemli sebebi güvenlik. Şirketin şubeleri veya arkadaşınla senin evin arasında sokak/caddeleri kullanmak yerine direk tünel kullarak gidip gelmek gibi oluyor. 

arbeit macht frei
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siyahbereli
    siyahbereli's avatar
    Erkek

şemanda işaretleyecek olursan

3 switchi biribirine bağla yada sadece fabirka 1 ve fabrika 2 yi yanına vpn yaz

routerın arkasına bir işaret onada Wan yaz.

pc ile switchlerin arasına bir işaret onada Lan yaz. 

Yapmadıklarınıza pişman olmaktansa, Yaptıklarınıza pişman olun...Yapın pişman olun, yada yapmayın yine pişman olun.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unchain
    unchain's avatar
    Erkek

Sağolun hocalar.

Toplam Hit: 2743 Toplam Mesaj: 8