folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilgisayar Güvenliği - Backdoorlar
linefolder Wifi Aracılığıyla Trojen Bulaşabilir Mi?

Wifi Aracılığıyla Trojen Bulaşabilir Mi?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SENAR1ST
    SENAR1ST's avatar
    Erkek

Merhaba arkadaşlar, değerli verileri sakladığım bir pc var sadece o amaçla kullanıyorum. Az önce bir haber gördüm ve aklıma bu soru geldi. Aynı ağdaki farklı bilgisayarlar aracılığıyla trojen bulaşabilir mi? (Diğer ağlarla tek bağı aynı modeme, wifi aracılığıyla bağlanmak)

SENAR1ST tarafından 12/Haz/17 20:11 tarihinde düzenlenmiştir
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek

Kısa cevap, çok küçük ihtimal.

Uzun açıklayacak olursak:

Ağa bağlı saldırgan sisteminizdeki bir güvenlik açığından yararlanarak (bu açığın ne olduğunu bilemiyorum, öyle bir açık olmayabilir de) size bulaştırabilir. Örneğin: https://technet.microsoft.com/en-us/library/security/ms16-061.aspx (arama terimim "windows rpc remote code execution" idi ve ilk gözüme ileşen bağlantıyı verdim). Ağdaki paylaşım klasörleriniz vs. risk altında aslında.

İkinci bulaşma yolu da MITM gibi bir saldırı ile ağ trafiğinizin arasına girerek indirmeyi düşündüğünüz zararsız uygulama yerine zararlı uygulamayı indirip çalıştırmaya zorlamak.

Önerim şu yönde olur:

1) Önemli verilerinizin hard copy'sini almak. Çok önemliyse DVD'ye yazdırın, harici diskte yedekleyin vs. En güzeli dvd ya da bluray gibi tek yazımlık bir şeye yedeklemek.

2) En az yetki prensibini uygulamak. Örneğin X klasörünü ağda sadece okuma yetkisine açın.

3) Tahmin edilemeyen, uygun bir şifre kullanmak. Örneğin "tahribat" değil de "T/\hR1B4t" yapın şifrenizi. Hem siz hatırlarsınız, hem kolay tahmin edilemez hem de brute force saldırısıyla kısa sürede kırılamayacak kadar zordur.

4) Bir şey indirirken, üreticisinin sitesinden indirin ve SSL uyarılarına dikkat edin.

5) E-posta okurken dikkatli olun.

Olaylara karışmayın!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek

Cryptolocker ağda bulunan diğer pclere yayılabilme yeteneğine sahipti. 1 Bilgisayarda virüs tıklanıp 15 pc nin etkilendiğini biliyorum. Vel hasıl Eğer modeminde misafir ağ var ise misafir ağını aç güvenli pc yi oradan bağla daha sağlam olur...

next next next install
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Twitter
    Twitter's avatar
    Erkek

Her türlü bulaşır hocam.

Ağı ettercap ile dns spoofing ile kılıfına uydurup ayarlar sahte windows güncellemesi aldırıp bulaştırır vs 

Senaryo çok

Tbt Dersimliler Derneği Başkanı :)
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek
    Twitter bunu yazdı

Her türlü bulaşır hocam.

Ağı ettercap ile dns spoofing ile kılıfına uydurup ayarlar sahte windows güncellemesi aldırıp bulaştırır vs 

Senaryo çok

Hocam bir ortam düşünün 20 pc var 10 tanesi 192.168.1.x blogunda diğer 10tanesi de 192.168.5.x blogunda diyelim. 1 den 5 e geçiş olma durumu olur mu ?

next next next install