Windows 10’U Hızlandırma

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TiThousand
    TiThousand's avatar
    Erkek

Yeni bir notebook alıp kurdum ama tarayıcı bile resmen can çekişiyor. 
    Ekşi'de şöyle bir yazı buldum.

Katılacağınız, ekleyeceğiniz bir şey var mı?

- - -

bugün ilk kez dizüstüne kurduğum işletim sistemi. herkes yakınıyor diye olabildiğince geciktirdim ama yeni şeyleri deneme isteği ağır bastı. şimdi şikayet edenleri anlayabiliyorum.
    işlemci, ram ve internet kullanımını düşürmek için bir kaç öneri yazayım.

*kurarken bütün kullanıcı geri bildirim, kullanım bilgilerini microsoft'a gönder tarzı tikleri kaldırın.
    *windows israrina rağmen online kullanici değil lokal kullanıcı oluşturun. (sonradan isterseniz yine online kullanıcı oluşturabilirsiniz)
    *kurulum işlemi yaparken internete bağlanın, çünkü sürücüleri kurulum sırasında indirip kuruyor.
    *kurulumdan sonra başlat menüsüne uygulamalar (apps) yazarak candy crush, magazin haber vs tarzı bütün işe yaramaz uygulamalari kaldırın.
    *windows store'u açıp güncellemeleri yapın. daha sonra ayarlarından otomatik güncellemeleri kapatın.
    *ayarlardan güncellemeleri aratin, eksik sürücüleri ve güncellemeleri de kursun. yeniden başlatsin o ara bir çay koyun.
    *güncelleme ayarlarında torrent gibi başka bilgisayarları güncelleme seçeneği var. (ingilizce sürümü var bende delivery options yazıyor) kapatın onu interneti somurmesin. adamların serveri merveri yok sanki bir de başkasının güncelleme dosyalarını da bizden çekiyor mk.
    *güncelleme ayarlarında "güncelleme geldikten kaç gün sonra güncelleme yapayım" diye iki seçenek var. usttekini 180 alttakini 30 yapın. böylece güncelleme geri çekilirse bir hatadan ötürü, korumus olursunuz kendinizi.
    *gizlilik ayarlarına girin aklınıza yatmayan ne kadar tık varsa kaldırın. neredeyse hepsini yani.
    *ssd kullaniyorsaniz otomatik defrag seçeneğini kapatın. aslında hepten kapatın hdd olsa bile 6 ayda bir kendiniz yapın. böylece sabit diskin deli gibi kullanilmasini onlersiniz.
    *masaüstüne sağ tıklayıp kilit ekranı arka plan seçeneğini resim olarak seçip bir biraz altındaki cortana önerilerini kapatın.
    *cortana demisken ayarlardan bununla ilgili herşeyi kapatın çok meraklısı değilseniz.
    *başlat menüsü araç çubuğuna sağ tıklayıp cortana simgesini kaldırın.
    *aynı yerdeki arama çubuğunu minimize hale getirip o iğrenç görüntüyü kapatın.
    *telemetri (bilgi hırsızlığı başka bir şey değil) kapatmak için o&o shutup10programini indirip telemetri deaktif edin. aklınıza yatan diğer şeyleri de öyle.
    *komple bir çözüm için windows 10 debloater gibi bir çözüm var komple ne varsa kaldıran onu kullanabilirsiniz.

*unuttuğum bir sürü şey var aklima geldikçe duzenleyecegim.
    gerekli linkleri de eklerim.

not: bu entry de 11 defa güncelleme kelimesi kullanılmıştır*

- - -

TiThousand tarafından 20/Nis/20 03:42 tarihinde düzenlenmiştir

‎‎‎
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Herbokolog
    KaptaN
    KaptaN's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Ssd varmı PC de ?

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TiThousand
    TiThousand's avatar
    Erkek
    KaptaN bunu yazdı

Ssd varmı PC de ?

Evet. SSD ve HDD.
    Windows'u SSD'ye kurmuştum.

TiThousand tarafından 20/Nis/20 03:52 tarihinde düzenlenmiştir

‎‎‎
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    banneduser
    banneduser's avatar
    Erkek

Hocam bilgiler için çok saol teşekkür ettim.

1- O&O da recommended olan her ayarı açtım. (Yani anladığım kadarıyla; disable et yazıyor. Sende button u sağa kaydırıp yeşile getiriyorsun ve disable oluyor :) )

2- Görev yöneticini açtığımızda windows arkada çok fazla şeyi döndürüyor çalıştırıyor. Bunları nasıl kapatabiliriz? Hepsini değil de bazıları çok gereksiz geldi;

- XBox Gaming Center

-Runtime Broker (Herhalde gerekli) ...

ride or die..
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zalimadam
    zalimadam's avatar
    Erkek

https://www.getblackbird.net/

bu exe bütün güncelleme ve telemeteryleri kapatır tek tuşla. exe içinde birsürü komut var. sss bakın orada yazar.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Jubei
    Jubei's avatar
    Erkek

Windows 10 ile gelen ve program kaldırıcı programlar ile görünmeyen programları kaldıran program  :)
    https://www.thewindowsclub.com/10appsmanager-windows-10

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    EmQceR
    EmQceR's avatar
    Erkek
    banneduser bunu yazdı

Hocam bilgiler için çok saol teşekkür ettim.

1- O&O da recommended olan her ayarı açtım. (Yani anladığım kadarıyla; disable et yazıyor. Sende button u sağa kaydırıp yeşile getiriyorsun ve disable oluyor :) )

2- Görev yöneticini açtığımızda windows arkada çok fazla şeyi döndürüyor çalıştırıyor. Bunları nasıl kapatabiliriz? Hepsini değil de bazıları çok gereksiz geldi;

- XBox Gaming Center

-Runtime Broker (Herhalde gerekli) ...

2- başlat - çalıştır - msconfig yazıp enter a basıp Hizmetler sekmesine gelip orada Xbox Gaming Center ı devre dışı bırakabilirsin

Bu Yüce Türk Milleti ne ihanetler gördü hepsinin üstesinden gelmeyi başararak tarihe nice zaferler yazdırdı. Bu Millet Kuva-yı milliye hareketini yeniden başlatır. Sivas Kongresini yeniden toplar, Ya İstiklal, Ya Ölüm diye haykırır ve gereğini yapar. Türk Milleti ihaneti ve hainleri hiç affetmez. Dileğimiz odur ki bu iş sandıkta bitsin, aksi halde "sürüye dalmayı göze alan Kurt, çobanın da, köpeğinde hesabını yapmaz."
Toplam Hit: 1097 Toplam Mesaj: 7
windows 10 ram