folder Tahribat.com Forumları
linefolder Microsoft Windows Ailesi İşletim Sistemleri
linefolder Windows Server 2003 Güncelleme & RDP Bağlantı Sorunu

Windows Server 2003 Güncelleme & RDP Bağlantı Sorunu

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Destroyer
    Destroyer's avatar
    Erkek

Windows Server 2003'ün en son güncellemesini yaptıktan sonra Terminal Hizmetlerinden RDP'nin durduğunu farkettim.

İnternette yaptığım ufak bir araştırmadan sonra bu güncellemenin bazı sistem ayarlarını alt üst ettiğini öğrendim.

Eğer server'ın console'una ulaşabilecek durumdaysanız, RDP erişim sorununu  Terminal Hizmetleri panelinden ayar yaparak çözebilirsiniz. Bununla ilgili birçok yazıyı nette bulabilirsiniz.

EĞER SERVER'IN CONSOLE'UNA ULAŞABİLECEK DURUMDA DEĞİLSENİZ. (örn: Siz Adana'da, server New York'ta) Benim durumum böyleydi.

İzleyeceğiniz 2 seçenek var;

1. seçenek: Server'ın başına geçebilecek birine uzaktan komuta ederek RDP ayarlarını yeniden yapılandırmak.

2. seçenek: Eğer server'da sistemin bulunduğu partition'a yazma izni ile uzaktan erişebiliyorsanız, aşağıdaki adımları takip etmek.

• Öncelikle bu RDP sorununun server'daki "Windows\System32\drivers" klasöründeki "termdd.sys" dosyasından kaynaklandığını bilelim.
    • "termdd.sys" dosyasını ilk orjinal versiyonuyla değiştirelim. Orjinal dosyayı "Windows\Driver Cache\i386\sp2.cab" içinde bulabiliriz.
    • Sorun yaratan sistem dosyasını değiştirdik. Değişikliğin etikili olması için server'ımızı yeniden başlatmamız gerekecek. 
    • Kendi bilgisayarımızda Görev Zamanlayıcı'sından "shutdown -r -t 01" komutunu commandline görevi olarak tek sefer çalışacak şekilde oluşturalım.
    • Oluşturduğumuz görevin zamanını server'ın saatine göre ayarlamaya dikkat edelim. 
    • Yine oluşturduğumuz görevin kullanıcısını server'ın Administrator kullanıcısı olacak şekilde ayarlamaya dikkat edelim.
    • Oluşturduğumuz görevi kendi bilgisayarımızın Windows\Tasks klasöründen server'ın Windows\Tasks klasörüne taşıyalım.
    Oluşturduğumuz görevin zamanı geldiğinde server'ımız yeniden başlatılacak ve RDP sorunumuz çözülmüş olacak.

d.d.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Master
    Master's avatar
    Erkek
    Güzel ve Yararlı bilgiler, Eminim ki güncelleme yapanlarin ba$ına gelmiştir.. sagolasin.

Bilgi güçtür, düşmanını barışa zorlar.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Master
    Master's avatar
    Erkek

ilgili güvenlik açığı için Microsoft yama çıkarttı. (MS08-068) nolu yamayı yükleyerek korunabilirsiniz.

ayrıca serverlerimizida güncelleyelim, yeni yeni güvenlik açıkları ve wormlar bu aralar baş belası oldu. ;)

Bilgi güçtür, düşmanını barışa zorlar.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HeadBanger
    HeadBanger's avatar
    Erkek
    bende bunun cd si war ama kuramıyorum nasıl olacak..setup başında kurulmuyor..

Boş İşler Uzmanı..
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Martech
    Martech's avatar
    Erkek
    rdp 6.0 ve birde 380 mb 2003 server guncellestirmesi var cd de formatdan sonra bunu kuruyorum boyle bir sorun ile karsilasmadim.. guzel olmus ttanks..
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    renegadealien
    renegadealien's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Savaş Madalyası Başarı Madalyası Üstün Hizmet Madalyası Developer Madalyası
    Erkek

eğer iis administration yüklü ise,

oradan telnet serverı aktif hale getirip, servera telnetten bağlanıpda işleri halledebilirsiniz...

Ama cok önemli bir sorun...

Sanıyorum kendi atasözümü yaptım, kaynak belirterek kullanabilirsiniz. 10.05.2013 tarihli google arama sonucu : Aradığınız - "herşeyin hayırlısı rampanın bayırlısı" - ile ilgili hiçbir arama sonucu mevcut değil. Not : Söyleyeni belli olduğu için(Ben) atasözü değil, özlüsöz oluyormuş, dolayısı ile kendi özlüsözümü yapmış oldum :)
Toplam Hit: 2382 Toplam Mesaj: 6