WWDC 2016 İle İOS 10 Tüm Özellikleri.

 1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  Dante_
  Dante_'s avatar
  Kayıt Tarihi: 19/Haziran/2009
  Erkek

   

  ios 10’da kilit ekranı yenileniyor. iphone kaldırıldığı anda ekran otomatik olarak açılıyor. Bildirimler artık daha düzenli olarak görünüyor ve 3D touch özelliğiyle bir bildirime basılı tutarak detaylı bilgilere ulaşılabiliyor. Hatta kiliti açmaya bile gerek kalmadan buradan mesajlara cevap verilebiliyor. 3D touch bildirim panelinde de kullanılabiliyor. Kontrol merkezi tamamen yeni bir tasarımla geliyor ve sağa doğru kaydırarak Apple Music’e erişilebiliyor. Kilit ekranında sola kaydırarak kameraya, sağa kaydırarak widget’lara ulaşılabiliyor. 3D touch daha gelişmiş özellikler sunuyor ve uygulamalara basılı tutulduğunda bazı önemli bilgiler hızlıca görülebiliyor.

   

  Siri uygulama geliştiricilere açılıyor

   

  Siri tabii ki ios 10’da da büyük bir gelişim gösteriyor. Artık geliştiricilere açılan Siri, 3. parti uygulamalarda kullanılabiliyor. Diğer uygulamalar üzerinden mesaj gönderirken Siri kullanılabiliyor. Fotoğraflar üzerinde aramalar yapılabiliyor, aktivite takip uygulamalarında Siri’den yararlanılabiliyor ve hatta 3. parti ödeme uygulamalarda Siri kullanılabiliyor. Ayrıca sesli konuşma uygulamalarına da Siri ile ulaşılabiliyor.

   

  Yeni klavye akıllı öneri sistemiyle geliyor. Cümlenin yapısına göre gelmesi gereken  kelimeyi kendisi öneriyor veya karşı taraftan gelen soruya verilebilecek olası yanıtlar otomatik olarak gösteriliyor. Konuşmadaki anahtar kelimeleri alarak takvimde randevuyu kaydedebiliyor.

   

  Anılarınızı keşfedin

   

  Fotoğraflar uygulaması gelişiyor ve fotoğrafları bulmak daha kolay hale geliyor. Advanced ComputerVision teknolojisiyle yüzler otomatik olarak tanınıyor ve kişiler ayrı kategorilerde listelenebiliyor. Ayrıca objeler ve mekanlar da tanınabiliyor ve ayrı kategorilere ayrılıyor. Yenilenen arayüzde en özel fotoğraflar öne çıkarılıyor. Kategorilerin üst kısmında otomatik olarak anıların bulunduğu bir video oluşturuluyor ve kullanıcının beğenisine sunuluyor. Videonun süresi ve fonda çalınacak müzik değiştirilebiliyor. Fotoğraf özellikleri aynı zamanda yeni macOS’ta da kullanılabiliyor ve Apple TV’de de yer alıyor.

  ios 10’da haritalar baştan aşağı yenileniyor. Proactive özelliğiyle takvimdeki randevular ve mekanlar birbiriyle senkronize edilebiliyor. Restoranlar yemek türlerine göre ayrılabiliyor. Navigasyon ekranı da yenilenmiş durumda. Yoldaki trafik durumu görülebiliyor, dinamik olarak kamera yakınlaşıp uzaklaşabiliyor. Güzergah üzerinde hangi marketlerin ve servislerin bulunduğuna hızlıca göz atılabiliyor. Artık otomobilin gösterge kısmı üzerinde direkt olarak haritayı görmek mümkün oluyor. 3. parti uygulamalar haritalar üzerinden kullanılabiliyor. Uber vb. ulaşım servislerine de tek dokunuşla ulaşılabiliyor. Bu işlemleri yapmak için haritalar uygulamasından çıkmaya gerek kalmıyor.

   

  15 milyon üyeye ulaşan Apple Music’in tasarımı tamamen değişiyor. Artık daha sade ve kullanımı kolay bir uygulamayla karşı karşıyayız. Apple Music üzerinden direkt olarak kütüphanedekü müziklere erişilebiliyor. İndirilen müziklere girildiğinde iphone üzerinde bulunan tüm müzikler görülebiliyor. Şarkı sözleri de bu yeni tasarımla birlikte kullanıcılara sunuluyor. For You kısmı da yeni tasarımdan nasibini alıyor ve daha basit bir tasarıma kavuşuyor. Connect kısmı da ana müney taşınıyor ve For You üzerinden ünlülerin gönderilerine göz atılabiliyor.Haberler uygulaması yeni ortaklarla birlikte daha da büyüyor ve artık daha fazla kaynaktan haberler gösterebiliyor. 60 milyondan fazla haberler uygulaması kullanıcısının olduğu belirtiliyor. Haberler uygulaması da değişimden nasibini alıyor ve sade bir tasarıma geçiş yapıyor. Ünlü yayın ortakları takibe alınabiliyor ve bu kaynaklardan gelen haberler bildirim olarak kilit ekranına düşüyor.

   

  Daha kolay ev otomasyonu

   

  Homekit’e kameralar, kapı kilitleri vb. birçok yeni cihaz ekleniyor. Dünyanın en büyük akıllı ev sistemi üreticilerinden bazıları Homekit’e destek veriyor. Home adı verilen yeni bir uygulama ios ana ekranında yer alıyor ve direkt olarak tüm akıllı ev sistemlerine erişim sağlanıyor. Siri’ye “Günaydın” dendiğinde gündüz moduna geçiş yapılıyor ve evdeki cihazlar buna uygun olarak çalışmaya başlıyor. Kontrol merkezinden de Homekit’e erişim sağlanabiliyor. iphone haricinde iPad ve Apple Watch’ta da Home kullanılabiliyor.

   

  Sesli mesajlar yazıya dökülebiliyor ve yeni güvenlik sistemiyle sesli mesaj gönderen numaranın güvenli olup olmadığı anlaşılabiliyor. Sesli görüşme uygulamaları bundan böyle kilit ekranında açılabiliyor ve kişi kartlarında görüntülenebiliyor.

   

  Kişisel ve eğlenceli mesajlar

   

  Mesajlarda gelişmiş link özelliğiyle gönderilen linkin içeriği direkt olarak görüntülenebiliyor ve hatta gif içerikler oynatılıyor. Video ve fotoğraflar daha kolay bir şekilde göderilebiliyor. Emoji tahmini ile cümleye uygun emojiye hızlıca erişiliyor. Kelimelere dokunularak bu kelimelere uygun emojiler otomatik olarak kullanılabiliyor. Bubble Effect özelliğiyle yüksek sesli veya kibarca bir şey söylenmek istendiğinde balon buna uygun olarak büyüyüp küçülebiliyor. Ayrıca gizli fotoğraf ve yazı göndermek mümkün oluyor ve bu içeriğin görüntülenebilmesi için gönderiye dokunmak gerekiyor. El yazısı gönderilebiliyor ve Apple Watch’ta olduğu gibi ifadeler çizilip gönderilebiliyor. Konuşmanın arkaplanında tamamen hareketli efektler oynatılabiliyor. Tapback sayesinde gönderilen bir fotoğrafı beğenmek gibi yeni bir seçeneğimiz de bulunuyor. Apple Music linkleri mesaj olarak gönderilebiliyor ve paylaşılan müzik Apple Music üzerinden çalınıyor. Mesajlar da geliştiricilere açılıyor ve farklı eklentiler bu uygulamaya dahil edilebiliyor.

   

  Live Photos artık düzenlenebiliyor. iPad’de bölünmüş ekranda safari deneyimi sunuluyor. Gizliliğe yeni versiyonda da büyük önem veriliyor ve kullanıcı bilgileri koruma altında tutuluyor. ios 10 bugün geliştiricilere sunuluyor, nihai sürüm ise sonbaharda kullanıcılarla buluşacak.

   

   


  Dante_
 2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  nick6
  0x656e
  0x656e's avatar
  Kayıt Tarihi: 19/Mayıs/2012
  Homo

  Aman tanrım devrim :D


  Summon @PanxeR

 3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  Retro
  by_Tet
  by_Tet's avatar
  Kayıt Tarihi: 22/Mayıs/2012
  Erkek

  Olay tamamiyle ingilizce üzerine kurulu gibi geldi. Türkçeye ne zaman uygulanır acaba


  iyibu! yeniden..
 4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  biri
  biri's avatar
  Kayıt Tarihi: 03/Ocak/2009
  Erkek

  Evrensel kopyalama özelliği gelmiş birde. Öyle okumuştum. iphone'da kopyala, Mac'te yapıştır.


  ¯\(ツ)/¯ ฏ๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎
 5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  nurulmac11
  nurulmac11's avatar
  Kayıt Tarihi: 04/Ağustos/2012
  Erkek
  0x656e bunu yazdı

  Aman tanrım devrim :D


  Summon @PanxeR

  ios 10'da biri aradığında arayan numarayı bile gösterecekmiş !


  black implies white, self implies other, life implies death.
 6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  DevilKingtr
  DevilKingtr's avatar
  Kayıt Tarihi: 19/Mayıs/2010
  Erkek

  jailbreak gelmeden ios 10 asla :|


  Viski var önlerinde , Ne içen dediler ? ırakı dedim ben https://www.kisa.link/QobI
 7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  DadasAdam
  DadasAdam's avatar
  Kayıt Tarihi: 31/Ocak/2013
  Erkek

  Linç edilme tehlikesini göz önüne alarak söylemek istiyorum ki yenilik diye itelenen özelliklerin %90'ı gereksiz ve çok çok nadir ihtiyaç duyulan şeyler.

  Ayrıca bunların neredeyse hepsi zaten androidte 3. parti uygulamalarla yapılabiliyor bunun neyi yenilik ? Uygulama özelliğini almış sistemin kendisine monte etmişler bu mu yani ?

  Gelen özellikler tamamen geliştiricileri öldürmeye yönelik, başka da birşey değil.

   

  Taktik şu:

  - sistem tam bir kapalı kutu olduğu için çok çeşitli uygulama geliştirilemiyor.

  - android için geliştirilen birsürü güzel özellik sunan uygulamalar araştırılıyor.

  - bunlar kapalı kutu iosa entegre ediliyor.

  - ve biz yaptık ! diye sunuluyor. insanlar tarafından tapınılıyor...

  DadasAdam tarafından 14/Haz/16 12:34 tarihinde düzenlenmiştir

  Bir anadan dünyaya gelen yolcu...
 8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  SkynetX
  SkynetX's avatar
  Kayıt Tarihi: 06/Şubat/2015
  Erkek

  En büyük yenilik Siri 'nin geliştiricilere açılmış olması. 

 9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  Ekerci
  Ekerci's avatar
  Kayıt Tarihi: 14/Ocak/2010
  Erkek

  @panxer'i konuya bekliyoruz. bakalım fanboy neler anlatacak :D şaka bi yana seviyorum seni ama bide senin ağzından duymak lazım


  Konu ID: 112846 Konuyu Acan : Ekerci Konu Başlığı : Tahribatın en sevdiği adam ? Silinme Sebebi : 3 sayfadır takip ediyorum beni seven kimse çıkmadı. alacağınız olsun müridler
 10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  Bilirkişi
  mkyb
  mkyb's avatar
  Kayıt Tarihi: 27/Mayıs/2011
  Erkek

  Bu arada iphone 4S güncellemeyi alamayacak. Desteği kesilmiş. Yazık oldu. En iyi tasarımlı iphone'du.


  Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
 11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  Diathorus
  Diathorus's avatar
  Kayıt Tarihi: 19/Mayıs/2014
  Erkek

  Konuyu açan müridin yazısında yer alıyor mu bilmiyorum ama ios 10' da sanırım ön yüklü uygulamalar silinebilecekmiş.

Toplam Hit: 1032 Toplam Mesaj: 11
ios apple iphone iphone apple 10 wwdc