folder Tahribat.com Forumları
linefolder Linux ve Diğer İşletim Sistemleri
linefolder XRANDR İle Cozunurluk Ayarlama [Dokuman/Bilgi]

XRANDR İle Cozunurluk Ayarlama [Dokuman/Bilgi]

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nick6
    0x656e
    0x656e's avatar
    Homo

Eminim googleda fazla fazla cikiyordur ama bazilarina aramak zor gelebilir.

Elimde pc yok o yuzden telefondan yaziyorum. 

Simdi elimizde bi monitor var diyelim linuxda en fazla 1024x768 cozunurluk olarak gozukuyor ama bu.bizim icin bir engel degil.Yardimimiza xrandr yetisiyor.Simdi sirasiyla terminalimize ( <3 ) asagidakileri giriyoruz.

cvt 1366 768 ( sizin cozunurlugunuz ne olacaksa )

Modeline ile baslayan bir satiri bize output olarak verecek.Modeline dan sonrasini kopyaliyoruz.

Xrandr --newmode kopyala-yapistir

Yapiyoruz. 

Daha sonra bunu monitorumuze ekleyecegiz xrandr yazip enterladigimizda bize output cihazlarimizi gosterecek bizimki vga-0 olsun.

Xrandr VGA-0 --addmode 1366x768_60.0 ekliyoruz.

Burada 1366x768 yerine diz kendi istediginiz cozunurlugu yaziyorsunuz.60 olan ise saniyede ki kare yenilemesi yani hertz

Bunu yaptiktan sonra 

Xrandr --output VGA-0 --mode 1366x768_60.0 yaziyoruz.

Artik islemimiz tamam.Mesela siz bu ekrani sag tarafta gormek istiyorsunuz diyelim o zaman

Xrandr --output VGA-0 --mode 1366x768_60.0 --rightof VGA-1 yapiyoruz.

Burada rightof komutu ,argumani vga 0 cikisimizin vga 1 in saginda olacagini belirtiyor.

Hersey tamam guzel fakat pc yi yeniden baslattiniz bu ayarlariniz.kaybolacaktir.

Ben bu komutlarin hepsini bir bash.dosyasina koyuyorum ve her acilista.bu bash dosyasini manuel olarak calistiriyorum.Siz otomatik olarak yapabilirsiniz ama ben yapmiyorum neden ? Cunku otomatikde yaparsam bazen tek ekrana dustugumde xorg bu komutlari algilayacagim diye acilmayabiliyor.

Not:Cozunurluk monitorunuze gore degismektedir.Yani hd bir.ekrani fullhd yapamazsiniz 

Not2:Benim uyguladigim ekranda windowsda max 1280x1024du ama.bu yontemle 1366x768 de calistirabiliyorum

Toplam Hit: 736 Toplam Mesaj: 1