folder Tahribat.com Forumları
linefolder Elektronik / Embedded / Mobil Cihazlar
linefolder Yaptığım ROBOT İçin Uzaktan Kumanda Devresi

Yaptığım ROBOT İçin Uzaktan Kumanda Devresi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TrKomando89
    TrKomando89's avatar
    Erkek

Bana bi radyo veya infrared alıcı verici devresi lazım.Bi robot yaptım kolları filan var bi atari kolunuda ona göre modifiye ettim
    koldan kablolar filan çıkardım robotla kol arasına kablo çektim. Ne kadar iğranç bi görüntü olduğunu anlamışsınızdır onun için
    bana bir tane ortak girişi ve 12 tane ayrı girişi olan uzaktan kumanda alıcı ve verici devresi lazım.Kolun kablolarını verciye
    robottaki motor kablolarınıda alıcıya bağlıycam Motorlardan çıkan kabloların herbiri (GND leri) toplayıp uçlarını birleştirdim onlar ortak,
    doğrudan pile bağladım Diğer motorların uçlarınıda kol üzerinden geçerek pile bağladım her tuş ayrı bir motoru çalıştırıyor
    İşte şimdi yapıcağım alıcı verici devresi de çok basit olucak kumandadaki bir tuşa bastığımda yükümlü
    olduğu motor çalışacak . Yani şöyle düşünün karşınızda " bir MOTOR bir PİL ve ALICI DEVRE "olucak,
    benim elimdede "bir PİL bir ANAHTAR ve bir VERİCİ DEVRESİ" olucak Ben anahtarı klapadığımda karşı taraftaki alıcı devre
    üzerinden akım geçmesine izin vericek Bu kadarını bile anlatsanız yeter ben bişeyler ayarlarım
    Bana böyle bir devre çizebilecek veya kaynak gösterebileceğiniz bir site filan varmı acele lazım

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    gocebe
    gocebe's avatar
    Erkek
    http://www.geocities.com/fpetricli2/elektro/elektro.htm
    http://www21.brinkster.com/serkansah/

bir göz at belki işine yarıyacak bişeyler bulursun

YaRdIM EtMeK CaN YaKmaZ ;)
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TrKomando89
    TrKomando89's avatar
    Erkek