Yazılım Geliştirme Yardım

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    italyan
    italyan's avatar
    Erkek

Aklımda bir proje var. Fakat daha önce yazılımla ilgili herhangi bir proje yönetmedim. Aşağı yukarı ihtiyacım olan elemanları biliyorum. Fakat şu bir kişiden herşeyi bilmesini bekleyen kişiler gibi olmakta istemiyorum. Yazılım mühendisliği son sınıf öğrencisi bitirme projesi ayarında bir proje. 

İçerisinde Websitesi var , Mobil uygulama var. 

Olay şu site forum sitesi scripti tadında bir kuruluma sahip olacak.Veritabanı vs. bu kurulumda ayarlanacak. 
    Siteye belirli kullanıcılar webten girerek veri ekleyecek. Excel benzeri tablolar olacak. Her eklenen veri için bir qr kod veya barkod belirlenecek.
    Mobil uygulamadan(android ve apple) erişenler kodları okutacak. Çeşitli notlar ekleyecek.
    Tüm hepsi veritabanında toplanacak. Web'e giriş yapabilen kişi istediği zaman ilgili koda ait tüm notları bir pdf olarak indirebilecek. 

-0-

Şimdi yukarıda saydıklarımı yapabilmek için hangi yeteneklere sahip kaç kişiye ihtiyacım var ? Freelance olarak parça parça yaptırıp birleştirme olayı hakkında ne düşünüyorsunuz ? Olabilir mi ? Bu tip bir proje nasıl sağlıklı yönetilebilir ? 
    (Proje butik bir projedir , yapılan kişi-ben- dışında kimseye faydası olmaz) 

italyan tarafından 05/Kas/19 20:18 tarihinde düzenlenmiştir

Gerçek yoktur.Herşey yorumdur. - KKK - Düşünürseniz, acı çekersiniz. Şüphe ederseniz, delirirsiniz. Hissederseniz, yalnız kalırsınız. O yüzden koy goethe
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Roark
    Roark's avatar
    Erkek

Şöyle ki para kazanmak için hepsini yapacak tek adamda bulunur ki forumda da var. 

Ama ayrı ayrı yaptıracağım diyorsan dallanıp budaklanabilir. front-end için 1 , back-end için1 , database tasarımı için 1 , back-end kişisi apileri de yazar sanırım , android için 1 , ios için 1 yani total de 5 kişi. Ama database backend ile birleşsin istiyorsan , ve mobil tasarım da cross platform olsun diyorsan 2-3 kişi yeter diye düşünüyorum 

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    italyan
    italyan's avatar
    Erkek

Freelance parça parça yaptırmak mı daha mantıklı olur ? Yoksa tek bir kişiye tamamen böyle bir projeyi yaptırmak mı ? 

Gerçek yoktur.Herşey yorumdur. - KKK - Düşünürseniz, acı çekersiniz. Şüphe ederseniz, delirirsiniz. Hissederseniz, yalnız kalırsınız. O yüzden koy goethe
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hybris
    Hybris's avatar
    Erkek

- backend developer - tüm mimariyi kurgulayıp apiyi yazacak
    - frontend dev(react, vue, angular) - api ile haberleşecek spa yı yazacak
    - ios/android dev - api ile haberleşecek mobil uygulamaları yazacak

tabi bu işyüklerinden birden fazlasını tek başına üstlenebilenler de var. ben ilk ikisini yapıyorum mesela.

agile isn’t how fast you can go, it’s how fast you can turn.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    italyan
    italyan's avatar
    Erkek

O zaman ilk olarak şunu yapıcam. Kafamda tam olarak ne var ? Ne tip özellikler istiyorum ? Sayfa yapıları - Uygulama yapısı bunları taslak olarak oluşturucam. İşleri güzelce tanımladıktan sonra yapacak arkadaşlardan fiyat alarak bi ekip oluşturucam.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo
    italyan bunu yazdı

O zaman ilk olarak şunu yapıcam. Kafamda tam olarak ne var ? Ne tip özellikler istiyorum ? Sayfa yapıları - Uygulama yapısı bunları taslak olarak oluşturucam. İşleri güzelce tanımladıktan sonra yapacak arkadaşlardan fiyat alarak bi ekip oluşturucam.

hatta sana tavsiyem mockup ekranlar da hazırla. https://moqups.com/ gibi siteleri bir kurcala, hem yazılımın nasil calismasi gerektiğini anlatmanda, hemde kendinin application ozelliklerini cikartmanda yardımcı olacaktir.

Bu aralar fazla yogunum. Unuttugum seyler oluyorsa affola. DM vs atın.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek
    rakkoc bunu yazdı
    italyan bunu yazdı

hatta sana tavsiyem mockup ekranlar da hazırla. https://moqups.com/ gibi siteleri bir kurcala, hem yazılımın nasil calismasi gerektiğini anlatmanda, hemde kendinin application ozelliklerini cikartmanda yardımcı olacaktir.

Hatta balsamiq kullan. Paint de çizer gibi sürükle bıraklar ile ekran tasarlarsın hocam. Ek olarak kesinlikle Full Stack dev alma. Proje büyüyünce bir tarafları kalkıyor. Ekipte hep biri birinin alternatifi olsun. Kesinlikle mobil uygulamayı rn, flutter, xamarin vrya ionic ile yaptır. Asla native yazdırma özel bir sebbeşn yoksa. 

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NmC
    NmC's avatar
    Erkek

Hocam daha once boyle bi proje surecini yonetmemissen yonetim isine bu sekilde baslamani tavsiye etmem. Ozellikle guvendigin yazilimci bir arkadasin varsa ondan rica et sureci yonetmesini ve ona bir miktar butce ayir.
    Freelance elemanlarin secimine de o karar versin. Yoksa dolandirilma ihtimalin, projenin olmasi gerekenden uzun surmesi vb problemlerle karsilasabilirsin.
    Bir projeyi adam gibi bir kerede cikarmak, iki kere sacma sapan bi proje cikartmaktan daha ucuza geliyor :)

There are 10 types of people in the world. Those who knows binary and those who dont...
Toplam Hit: 819 Toplam Mesaj: 8
freelance yazılım ekibi kurma yazılım geliştirme