folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Yeşil Pasaport 180 Gün Kuralı

Yeşil Pasaport 180 Gün Kuralı

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KuZeTaR
    KuZeTaR's avatar
    Erkek

Merhabalar,

Yeşil pasaport sahibiyim, 180 gün içinde 90 gün kuralını tam olarak bilmediğim için sormak istiyorum,

İlk girdiğimiz andan itibaren 180 gün mü ? ve sonraki 180 günlük kısıma geçerken, schengen bölgesinden çıkış yapmak zorunda mıyım ?

30 ocak 10 şubat arası almanyadaydım, 2 temmuz 23 eylül arası tekrardan schengen bölgesine olucam, vize almalı mıyım ?

Teşekkürler

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rapidhacker550
    rapidhacker550's avatar
    Erkek

http://valenciasehirrehberi.blogspot.com.tr/2014/01/yesil-pasaporta-dair-180-gun-icinde-90.html 

buyur hocam

daha detaylı bilgi istersen

http://www.mfa.gov.tr/bilgi-edinme.tr.mfa 

http://www.bimer.gov.tr/Forms/pgApplication.aspx 

rapidhacker550 tarafından 29/May/15 17:18 tarihinde düzenlenmiştir

T.C Anayasası Madde 26 : Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir. Bu hürriyet resmi makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ya da vermek serbestliğini de kapsar. Bu fıkra hükmü, radyo, televizyon, sinema veya benzeri yollarla yapılan yayımların izin sistemine bağlanmasına engel değildir.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mastika.
    Absolut
    Absolut's avatar
    Erkek

180 gun icinde 90 gun disarda kalabilirsin  bizim arkadaslar paso yunana geliolardi takiliorduk 2-3 gun donuolardi 1 ay sonra yine geliolardi bi sknti falanda olmuordu 

Nice babayigitler kirayi kim odeyecek, coluk cocuk ne yiyecek derdinden dolayi dunyayi degistiremiyor.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Lovenocturnal
    Lovenocturnal's avatar
    Erkek

Girdigin andan itibaren ekle.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

valenciasehirrehber isimli sitede yazanlar doğru ama ben basitçe anlatayım adam yazmış 17 eylül bilmem kaç mart diye..

şimdi yeşil pasaport hakkı olan kişiler her 180 gün içinde toplam 90 günlük haklara sahiptir ve bu ilk schengen ülkesine giriş yapıldığı anda başlar 180 gün dolana kadar da devam eder. Bu süre zarfında 90 gün istediğin şekilde kalabilirsin giriş çıkış yapabilirsin.

Tarih olarak mesela ocakta girdin diyelim, haziranın sonuna kadar 180 günlük süre var ve bu 6 ay içerisinde istediğin zamanlarda toplam 90 gün kalabilirsin. Temmuz ayına girdikten sonra süre başlıyor diye bir şey yok. Haziran ayından sonra ne zaman girersen tekrar 90 günlük süren başlar.

Ek olarak da schengen vizeleri ile ilgili de bir şeyler söyleyeyim. Onda da benzer mantık olabiliyor. Mesela gün sayısı atıyorum 120 gün yazıyor ama geçerlilik tarihi 150 güne denk geliyor. Bu da aynı yeşil pasaporttaki gibi o tarihler arasında max 120 gün kalabilirsin anlamındadır.

Ve C tipi schengen vizesi max 90 gün alınabiliyor ve o da her 180 günde bir verilir. Eğer 90 gün kaldıktan sonra hemen tekrar schengen'e başvurayım derseniz vermezler (belki başka ülke verebilir), o yüzden 90 gün üzeri kalışlarda oranın geçici oturma iznine başvurmanız (D tipi) gerekiyor .

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KuZeTaR
    KuZeTaR's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı

valenciasehirrehber isimli sitede yazanlar doğru ama ben basitçe anlatayım adam yazmış 17 eylül bilmem kaç mart diye..

şimdi yeşil pasaport hakkı olan kişiler her 180 gün içinde toplam 90 günlük haklara sahiptir ve bu ilk schengen ülkesine giriş yapıldığı anda başlar 180 gün dolana kadar da devam eder. Bu süre zarfında 90 gün istediğin şekilde kalabilirsin giriş çıkış yapabilirsin.

Tarih olarak mesela ocakta girdin diyelim, haziranın sonuna kadar 180 günlük süre var ve bu 6 ay içerisinde istediğin zamanlarda toplam 90 gün kalabilirsin. Temmuz ayına girdikten sonra süre başlıyor diye bir şey yok. Haziran ayından sonra ne zaman girersen tekrar 90 günlük süren başlar.

Ek olarak da schengen vizeleri ile ilgili de bir şeyler söyleyeyim. Onda da benzer mantık olabiliyor. Mesela gün sayısı atıyorum 120 gün yazıyor ama geçerlilik tarihi 150 güne denk geliyor. Bu da aynı yeşil pasaporttaki gibi o tarihler arasında max 120 gün kalabilirsin anlamındadır.

Ve C tipi schengen vizesi max 90 gün alınabiliyor ve o da her 180 günde bir verilir. Eğer 90 gün kaldıktan sonra hemen tekrar schengen'e başvurayım derseniz vermezler (belki başka ülke verebilir), o yüzden 90 gün üzeri kalışlarda oranın geçici oturma iznine başvurmanız (D tipi) gerekiyor .

Öncelikle cevap için teşekkürler, burda merak ettiğim şey 180 günlük period haziranın sonunda bitiyoken, haziranın ortasında ülkeye giriş yaparsam, 90 günlük süre bitince mi schengen'den çıkmam lazım, yoksa 180 günlük period'un sonunda mı ? valenciasehirrehber blogunda yazana göre 90 günlük period bitince çıkmalıyım, ama aklıma pek yatmadı açıkçası..

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

hocam şöyle örnek vereyim..

adamın biri sana diyor ki; benim elimde 180 tane ekmek var, gel bu ekmekleri haziran ayına kadar götür ama toplam 90 tane alabilirsin. her geldiğinde ister 10 tane al ister 1 tane al ister 90 tane al ama toplam 90 tane ekmek alma hakkına sahipsin.. sana bu hakkı haziran ayı bitene kadar veriyorum.. haziran ayından sonra ne zaman gelirsen sana tekrar 90 ekmek hakkı vereceğim, istersen temmuzda gel bu hakkı başlat istersen eylülde gel, ne zaman gelirsen yine 90 ekmek hakkın olacak 180 ekmek içerisinde.

örnek bilmiyorum saçma mı oldu ama aklıma başka bi şey gelmedi :)

kısacası giriş yaptığn tarihten itibaren önünde 6 ay süre var ve o süre içerisinde toplam 90 gün kalabilirsin, ister sondan kullan ister baştan kullan. Haziranın ortasında giriş yapabilirsin türkiyeye ama o zamana kadar toplamda schengen ülkelerinde max 90 gün kalmış olman lazım. 91 gün kalıp da gelemezsin. Duruma göre kaçak yolcu muamelesi bile görürsün ve bir daha schengen ülkelerine giremeyebilirsin

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KuZeTaR
    KuZeTaR's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı

hocam şöyle örnek vereyim..

adamın biri sana diyor ki; benim elimde 180 tane ekmek var, gel bu ekmekleri haziran ayına kadar götür ama toplam 90 tane alabilirsin. her geldiğinde ister 10 tane al ister 1 tane al ister 90 tane al ama toplam 90 tane ekmek alma hakkına sahipsin.. sana bu hakkı haziran ayı bitene kadar veriyorum.. haziran ayından sonra ne zaman gelirsen sana tekrar 90 ekmek hakkı vereceğim, istersen temmuzda gel bu hakkı başlat istersen eylülde gel, ne zaman gelirsen yine 90 ekmek hakkın olacak 180 ekmek içerisinde.

örnek bilmiyorum saçma mı oldu ama aklıma başka bi şey gelmedi :)

kısacası giriş yaptığn tarihten itibaren önünde 6 ay süre var ve o süre içerisinde toplam 90 gün kalabilirsin, ister sondan kullan ister baştan kullan. Haziranın ortasında giriş yapabilirsin türkiyeye ama o zamana kadar toplamda schengen ülkelerinde max 90 gün kalmış olman lazım. 91 gün kalıp da gelemezsin. Duruma göre kaçak yolcu muamelesi bile görürsün ve bir daha schengen ülkelerine giremeyebilirsin

Teşekkürler hocam :)

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KuZeTaR
    KuZeTaR's avatar
    Erkek

Merak edenler için cevabını yazıyorum,

Çıkış anında son 180 gün içinde 90 gün kalınıp kalınılmadığına bakılıyomuş, valenciasehirrehber'de yazanlar yanlış..

Ek olarak bu site üzerinden de hesaplama yapılabilir,

http://ec.europa.eu/dgs/home-affairs/what-we-do/policies/borders-and-visas/border-crossing/schengen_calculator_en.html

Cevap veren herkese teşekkür ederim

Toplam Hit: 2489 Toplam Mesaj: 9