folder Tahribat.com Forumları
linefolder Eğitim & Ödev & Bilimsel Döküman
linefolder Yüksek Lisans / ALES / YDS Hakkında Ciddi Bilgi/Tecrübe Desteğine İhtiyacım Var

Yüksek Lisans / ALES / YDS Hakkında Ciddi Bilgi/Tecrübe Desteğine İhtiyacım Var

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GodKlaus
    GodKlaus's avatar
    Erkek

Herkese merhaba. Bilenler vardır yazılım mühendisliğini bitirdim. Genel ortalamam 2.40/4.0 bayağı az ve bunun farkındayım fakat 4 senenin 2 senesi kahvehanede okeyle 101'le geçince böyle oldu :D Uzun bir yazı olacak kusura bakmayın (:

Herneyse artık kafamı topladım sayılır ve yüksek lisans yapma kararımı verdim kesin bir şekilde. İstanbuldaki okulları araştırdım devlet üniversitesi olacak şekilde ve karşıma sadece  İstanbul Cerrahpaşa çıktı :D Yapmak istediğim alan bilgisayar mühendisliği fakat bu konuda da hala karasızım.

Öncelikle öğrendim ki Güz dönemini kaçırmışım. Bahar'a kaldık napalım. Sonrasında bazı okulların bahar döneminde bazı bölümleri açmadığını öğrendim. Onu gidip Avcılardaki kampüse sordum ve açılıyor dedi kadın. Ne kadar doğru bilemem.

Soru 1 : Saçma bir okulda geçersiz bir bölümde yüksek lisans yapmak istemiyorum. Kafam teknolojiye basıyor, matematiğe çok iyi basıyor. Bilgisayar mühendisliğide yazılımla çok benzer bölüm olduğu için bu bölümü tercih ettim FAKAT staj yaparkenki CTO'nun demesine göre sende yönetici kafası var. Çalışan olarak harcama kendini vs vs gibisinden konuştu. Kafamı bulandırdı :D :D
    -- > Hangi okulda/bölümde yüksek lisans yapmamı kendinize göre mantıklı buluyorsunuz ??

_=_=_=_=_=_=_=_=_=_=_=_=_=_=_=_=_=_=_=_=_=_=_=_=_=_=_=_=_=

Gelelim YDS ( Yabancı Dil Sınavı ) fıskasına :D

Üniversitede 1 yıl hazırlık sınavı okudum ve TOEFL'dan 88/120 aldım. İngilizceyi günlük yaşantımda bol bol kullanıyorum. Gerek arkadaş ortamı olsun gerekse yapacağım kodlama/araştırma işlerinde devamlı ingilizce kullanıyorum. Bu yüzden YDS'ye kalan 1 ay 3 günde, günde 2 3 saat çalışıp mu hazırlanmalıyım yoksa daha rahat mı olmalıyım ? İnternetten örnek 20 soru çözdüm 10 dakikadan kısa sürmüştür süre olarak ve zorllanmadım cevaplarken.

Soru 2 : Bütün YDS sınavı bu zorlukta mıdır yoksa benim denk geldiğim kısım mı kolaydı acaba ? Bütün sınavı henüz çözmedim. Kaç soru var onu bile bilmiyorum. Bu konuda da fikirlerinize ihtiyacım var :D

=_=_=_=_=_=_=_=_=_=_=_=_=_=_=_=_=_=_=_=_=_=_=_=_=_=_=_=_=

Sıkıntı olan ALES :/

Bende Türkçe yok maalesef. Basit yapılı cümleyi bırak özne yüklem ayırmak içindeki bir kelimeyi köküne ekine ayıramam :D

Matematik kısmında da sorun göremedim kendimde. 8 10 soru çözdüm basit geldiler fakat türkçe kısmı GG sanırım :(

ALES'te gördüğüm kadarıyla  Sayısal1, Sayısal2, Sözel1, Sözel2 varmış. Sanırım tüm testi çözücem ve ÖSYM bana 4 tane puan verecek.

Soru 3 : ALES'teki bu 4 tane farklı tür neye göre seçiliyor ? Ben okulların başvuru sayfasında "ALES Sözel2'den 75puan almalısın" gibi bir şart göremedim. Hepsinde ALES'ten 55 ve üzeri almalısın yazıyor.

Aklınıza gelen ekstra bilgiler olur, tecrübeleriniz olur ne olursa lütfen yazın paylaşın dağıtın (:

Ayrıca Hepsiburada da çalışan bir tanıdığımda diyor ki " sktir et yüksek lisansı. Otur kendini geliştir 2 yıl kaybedeceksin yüksek lisansta"  <-- Çok mantıklı gelmedi bana bu :D

Dip not : Kaba göt birisiyim. 7 ay önce 84 kiloydum kilo vericem dedim. Şuanda90 kiloyum :D Dayak istiyorum sanırım :D :D

Telegram : @CuneytKuscu && Discord : Tyenuc#2679 | İstanbul Avr. Yazılım Mühendisi ve sonunda işim var (:
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    whopper
    whopper's avatar
    Erkek

YDS yerine yökdile gir. Rahat 90 alırsın toefldan o puanı aldıysan.

Aleste matı tam yaparsan 75-76 oluyor sayısalın. 20-30 tane de hızlı hızlı çözerden 90a yakın puanda ondan alırsın. türkçe sorularının dil bilgisiyle alakası yok çoğunun.

2.40 ortalama yüksek lisans için çok kötü. Ankaradan bildiğim kadarıyla çoğu programa başvuramazsın bile. Gazi, odtü, tobb, bilkent vs bil müh. 2.50, 2.75 yada 3 istiyor min mesela. 

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    herlocksholmes
    herlocksholmes's avatar
    Erkek

1- Meslek olarak ne dusunuyorsan ona uygun bir bolum secmeye calis. Ama calismadan direk yuksek lisansa daldigina gore akademisyenlik mi dusunuyorsun? Calisirken yuksek lisans yapabilirsin. Calisacagin yer ile anlasarak. Bence once bir ise gir. En azindan 1-2 sene kesinlikle bir iste calis.(Yazilimci oalrak)

2- Ben de ingilizceyi gundelik hayatimda kullanirim. Ama gel gor ki her bunu soyleyen ayni degil. Biz arkadaslarla calismadan YDS'ye girdik. Ben 70 aldim, bir arkadasim 88.75, bir baskasi da 97.5(7/24 reddit'te, tam bir redneck, altyazisiz film izler) almisti. Ben kelimelerde zorlanmistim acikcasi. Arkadaslar takir takir yapti. Ornek testler var internette bakmani oneririm. (Ben 2-3 deneme yapmistim ortalama 58 dogrum vardi, sinavda 56 soru yaptim).

3- ALES bilgim yok.

herlocksholmes tarafından 05/Ağu/19 13:26 tarihinde düzenlenmiştir

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek

1)Yukarıda bir arkadaş belirtmiş onla aynı şeyi söyleyeceğim: Bir kaç yıl çalışmadan yüksek lisans yapmanı önermem, kariyerinde gideceğin yöne göre bir konuda yüksek lisans yapman her zaman daha sağlıklı olur. Hangi şirkette staj yaptın bilmiyorum ama yönetici olmak için iyi bir teknik temele ihtiyacın olacak, belli bir tecrübeden sonra zaten doğal yoldan yükseliyorsun.  Teknik bir yüksek lisansın üzerine benim gibi gidip MBA yapabilirsin.

2)YDS'e girmedim ama giren arkadaşlar kolay olduğunu söyledi, bazı üniversitelerin kendi dil muafiyet sınavıda olacak.

3)Ales'in güncel sistemini bilmiyorum ama eski soruları çözsen, biraz konu baksan %90 rahat yaparsın.

Mühendis kahveyi projeye dönüştüren bir insan evladıdır.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GodKlaus
    GodKlaus's avatar
    Erkek
    whopper bunu yazdı

YDS yerine yökdile gir. Rahat 90 alırsın toefldan o puanı aldıysan.

Aleste matı tam yaparsan 75-76 oluyor sayısalın. 20-30 tane de hızlı hızlı çözerden 90a yakın puanda ondan alırsın. türkçe sorularının dil bilgisiyle alakası yok çoğunun.

2.40 ortalama yüksek lisans için çok kötü. Ankaradan bildiğim kadarıyla çoğu programa başvuramazsın bile. Gazi, odtü, tobb, bilkent vs bil müh. 2.50, 2.75 yada 3 istiyor min mesela. 

Başvuru şartlarında YDS yazdığı için YDS'ye kayıt yaptırdım. Ayrıca bi arkadaşımdan duyduğum şey tam olarak şuydu "Üniversite ortalaman yetmese bile ALES , YDS'den yüksek puan alırsan okullara başvurun kabul görüyor."

herlocksholmes bunu yazdı

1- Meslek olarak ne dusunuyorsan ona uygun bir bolum secmeye calis. Ama calismadan direk yuksek lisansa daldigina gore akademisyenlik mi dusunuyorsun? Calisirken yuksek lisans yapabilirsin. Calisacagin yer ile anlasarak. Bence once bir ise gir. En azindan 1-2 sene kesinlikle bir iste calis.(Yazilimci oalrak)

2- Ben de ingilizceyi gundelik hayatimda kullanirim. Ama gel gor ki her bunu soyleyen ayni degil. Biz arkadaslarla calismadan YDS'ye girdik. Ben 70 aldim, bir arkadasim 88.75, bir baskasi da 97.5(7/24 reddit'te, tam bir redneck, altyazisiz film izler) almisti. Ben kelimelerde zorlanmistim acikcasi. Arkadaslar takir takir yapti. Ornek testler var internette bakmani oneririm. (Ben 2-3 deneme yapmistim ortalama 58 dogrum vardi, sinavda 56 soru yaptim).

3- ALES bilgim yok.

1: Meslek olarak bir şirklette yazılım geliştirmek istiyorum. Data analyst falan değil .Direk back-end developer bana uygun meslek bence. Akademisyenlik şuan için düşünmüyorum fakat ileriki yıllarda çalışma şartlarım ortam vs bana uygun gelmezse bir özel üniversitede bilgimi paylaşırım öğrencilerle.

2: Bebde sanırım 88.75 alan arkladaşınla aynı kefedeyim hocam. Üst düzey değil ingilizcem fakat zamanında bazı yabancı oyunlarda Community Advisor olarak çalışıp oyuncuların sorunlarını isteklerini üst birimlere aktarıyordum. Yüzüstü bırakmaz sanırım ingilizcem beni (: Ayrıca o bahsettiğin testler için bu akşama bir program yaptım. Kız arkadşaımla beraber oturup çözücez bakalım ne sonuçlar çıkacak. Online sınav sistemleri varsa şayet bilgiğin, bağlantı paylaşırsan çok iyi olur (:

sandman bunu yazdı

1)Yukarıda bir arkadaş belirtmiş onla aynı şeyi söyleyeceğim: Bir kaç yıl çalışmadan yüksek lisans yapmanı önermem, kariyerinde gideceğin yöne göre bir konuda yüksek lisans yapman her zaman daha sağlıklı olur. Hangi şirkette staj yaptın bilmiyorum ama yönetici olmak için iyi bir teknik temele ihtiyacın olacak, belli bir tecrübeden sonra zaten doğal yoldan yükseliyorsun.  Teknik bir yüksek lisansın üzerine benim gibi gidip MBA yapabilirsin.

2)YDS'e girmedim ama giren arkadaşlar kolay olduğunu söyledi, bazı üniversitelerin kendi dil muafiyet sınavıda olacak.

3)Ales'in güncel sistemini bilmiyorum ama eski soruları çözsen, biraz konu baksan %90 rahat yaparsın.

1: Yüksek lisans yapmamı annem'de baskı sayesinde kabül ettirdi bana. Bende ilk başta üniversite bitsin bir ev tutup oradan işime gücüme bakarım modundaydım fakat sonrasında bu yönde bir baskı olunca bende yönümü değiştirdim. Şuanda yüksek lisans  yapıp sonrasında bedelli askere gidip devamında da iş hayatına tam bir giriş yapmak gibi bir planım var. Bütün dert tasa sıkıntı bitsin kendimi sadece işime ve aileme vereyim istiyorum.

2: Ablamdan kalan 3 4 tane YDS kitabı var. Yarısı çözülmüş yarısı çözülmemiş. Onları bitiririm 1 2 haftaya kadar. Zaten gidip kurs ekstra kitap vs almak istemiyorum. Onlar yeterde artar bile bana YDS için umarım.

3: ALES'le ilgili daha ciddi araştırma yapmam şart görünüyor (:

Teşekkürler güzel yorumlarınız için (:

Telegram : @CuneytKuscu && Discord : Tyenuc#2679 | İstanbul Avr. Yazılım Mühendisi ve sonunda işim var (:
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek
    GodKlaus bunu yazdı
    sandman bunu yazdı

1: Yüksek lisans yapmamı annem'de baskı sayesinde kabül ettirdi bana. Bende ilk başta üniversite bitsin bir ev tutup oradan işime gücüme bakarım modundaydım fakat sonrasında bu yönde bir baskı olunca bende yönümü değiştirdim. Şuanda yüksek lisans  yapıp sonrasında bedelli askere gidip devamında da iş hayatına tam bir giriş yapmak gibi bir planım var. Bütün dert tasa sıkıntı bitsin kendimi sadece işime ve aileme vereyim istiyorum.

2: Ablamdan kalan 3 4 tane YDS kitabı var. Yarısı çözülmüş yarısı çözülmemiş. Onları bitiririm 1 2 haftaya kadar. Zaten gidip kurs ekstra kitap vs almak istemiyorum. Onlar yeterde artar bile bana YDS için umarım.

Abi işine karışmak gibi olmasın ama benim anneme kalsa ben Boun'da işletme okumalıydım(çünkü işletme okuyanlar direk ceo felan oluyor ya), direk yüksek lisans yapmalı işte ilk girdiğim bankadan hiç ayrılmamalıydım. Bunu diyen kadın baya iş hayatı olan üniversitede yıllarca çalışmış biri. Ben bunu yapmadım ve baskılarına boyun eğmedim diye her adımla bana neler neler dedi, yok işte sen çalışan olacaksın onlar müdürün olacak dediler(Onlar dedikleri sürekli bana abi sizde pozisyon var mı diye CV atıyor), yüksek lisansı hemen yapmayacaksın geri kalacaksın vs vs dedi millet bir gazla mezun olur olmaz MBA okudu, teknik bir şey okudu ben işe girdim ortama baktım kariyerimi seçtim, hem mutlu olacağım adımlarda yaptığım işe göre yüksek yaptım hem de yönetici potasına girince şirket beni MBA'e kendisi yolladı. Sonuç mezun olur olmaz daha iş tecrübesi olmadan neden yüksek yaptığını bilmeyen adamlarla ya aynı seviyedeyim ya da ilerideyim.

Bankadan sonra ki 4. işimdeyim belki 5 olacak her birinde %20-30 fark artı daha iyi pozisyona gittim, 34 yaşında kıdemli müdürüm direk holding'in CIO'suyla çalışıyorum.

Bunları neden anlattım, anneler milletten duydukları, kendilerinin 20 yıl önceki tecrübelerine veya kendi duygusallıklarına göre senin için en iyisini istiyor olabilirler ama her zaman en doğrusu olmuyor.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GodKlaus
    GodKlaus's avatar
    Erkek
    sandman bunu yazdı
    Abi işine karışmak gibi olmasın ama benim anneme kalsa ben Boun'da işletme okumalıydım(çünkü işletme okuyanlar direk ceo felan oluyor ya), direk yüksek lisans yapmalı işte ilk girdiğim bankadan hiç ayrılmamalıydım. Bunu diyen kadın baya iş hayatı olan üniversitede yıllarca çalışmış biri. Ben bunu yapmadım ve baskılarına boyun eğmedim diye her adımla bana neler neler dedi, yok işte sen çalışan olacaksın onlar müdürün olacak dediler(Onlar dedikleri sürekli bana abi sizde pozisyon var mı diye CV atıyor), yüksek lisansı hemen yapmayacaksın geri kalacaksın vs vs dedi millet bir gazla mezun olur olmaz MBA okudu, teknik bir şey okudu ben işe girdim ortama baktım kariyerimi seçtim, hem mutlu olacağım adımlarda yaptığım işe göre yüksek yaptım hem de yönetici potasına girince şirket beni MBA'e kendisi yolladı. Sonuç mezun olur olmaz daha iş tecrübesi olmadan neden yüksek yaptığını bilmeyen adamlarla ya aynı seviyedeyim ya da ilerideyim.

Bankadan sonra ki 4. işimdeyim belki 5 olacak her birinde %20-30 fark artı daha iyi pozisyona gittim, 34 yaşında kıdemli müdürüm direk holding'in CIO'suyla çalışıyorum.

Bunları neden anlattım, anneler milletten duydukları, kendilerinin 20 yıl önceki tecrübelerine veya kendi duygusallıklarına göre senin için en iyisini istiyor olabilirler ama her zaman en doğrusu olmuyor.

Abi anlattıkların mantıklı geldi bana fakat şöyle bir durum var bendeki problemi negatif yönde etkileyen. "Ortalamam 2.40" ve bu ortalama ile sadece isatanbul Üniversitesi Biglisayar bölümü tutuyor yüksek lisans olarak. Elimde eğer seçebileceğim fazladan 3 4 tane daha okul olsaydı bende senin dediklerini uygulayabilirdim. Yani şuanda da yüksek lisans yapsam 1 tercih hakkım var

3 yıl sonra da yüksek lisans yapsam 1 tercih hakkım var.

He ama anlattıklarından birde şunu çıkarıyorum : Sen şuanda bilgisayarda yüksek yapmak istiyorsun fakat 2 yıl sonra fikrin değişebilir ve Ekonometre üzerinde yüksek yapmak isteyebilirsin.

Bu durumda da çok fazla seçeneğim olacağını düşünmüyorum maalesef :( Bu sebebten ötürü yüksek lisans için Bahar dönemi en bilemedin güz döneminde kayıt yaptırmış olmam gerekli.

O 2 sene kahvehaneye giden aklımı beynimi sikeyim. dersten geçmek için DD yeterli diyip DD alıyordum ve seviniyordum ''-.-

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Roark
    Roark's avatar
    Erkek
    sandman bunu yazdı
    GodKlaus bunu yazdı
    sandman bunu yazdı

👌 

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek

Belki iyi bir işe gireceksin 3 yıl sonra aldığın maaş ile iyi bir vakıf üniversitesi veya devlet üniversitelerinin paralı bölümüne gidebileceksin? Neden kendini sürekli şartlıyorsun, hayat çok değişkendir.

Edit: Sadece 1 tercih hakkın olsa bile yüksek lisansda bir sürü farklı dallarda ders açılacak, onlardan hangilerini seçebileceğin bile bir şey

sandman tarafından 05/Ağu/19 14:08 tarihinde düzenlenmiştir

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GodKlaus
    GodKlaus's avatar
    Erkek
    sandman bunu yazdı

Belki iyi bir işe gireceksin 3 yıl sonra aldığın maaş ile iyi bir vakıf üniversitesi veya devlet üniversitelerinin paralı bölümüne gidebileceksin? Neden kendini sürekli şartlıyorsun, hayat çok değişkendir.

Edit: Sadece 1 tercih hakkın olsa bile yüksek lisansda bir sürü farklı dallarda ders açılacak, onlardan hangilerini seçebileceğin bile bir şey

Aslında gerçekten çok haklısın abi bu dediğin kısımda. Sonuna kadar katılıyorum sana ve ensemin köküne bir tokat yedim bu mesajla aydınlanma yaşadım vallahi. Teşekkür ederim (: (: (:

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siberturq
    siberturq's avatar
    Erkek

ALES sistem değişti

50 matematik, 50 türkçe

150 dk süre

Ve sınav sonucu 5 yıl geçerli.

Diğer yandan türkçe net sayısının getirdiği puan biraz arttırıldı.biraz türkçe kasman gerekiyor.

Türkçede dil bilgisi yok üzme kendini.

Bir şeyi gerçekten yapmak isterseniz bir yolunu bulursunuz, istemezseniz de bir bahane bulursunuz.
Toplam Hit: 951 Toplam Mesaj: 11
yds yüksek lisans ales ösym