folder Tahribat.com Forumları
linefolder Hukuk & Muhasebe & Sigorta Soru - Cevap
linefolder Yurtdışı Firmasının Brüt Ödemesi

Yurtdışı Firmasının Brüt Ödemesi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DarkFall
    DarkFall's avatar
    Erkek

Merhabalar,

Yurtdışı bir firmadan, bu pazarı yönetmek için güzel bir teklif aldım, fakat burada henüz fiziki bir şirket yok. Bildiğiniz üzere burada ssk prim ödemesi vs olması gerekiyor.

Şirket bana diyorki, sana paket olarak şu parayı vereyim, sen kendi vergin,sigortanı vs kendin yatır diyor.

Sormak istediğim bir soru; Kendi sigortamı yatırabiliyor muyum? Yatırıyorsam nasıl,

Sigortamı yatırmak için şirket kurmam gerekli mi değil mi? Kurarsam gideri ne olur?

Bu teklifi kabul edersem herhangi bir riski var mıdır?

Bu konulardan anlayanlar varsa aydınlatırsa sevinirim.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Reklamcı.
    sezginari
    sezginari's avatar
    Erkek

Hocam kendi sigortanı değil kendi bağkurunu yatırabilirsin. Şöyle açıklayayım;

Eğer kendi şirketini kuracaksan ilk etapta şahıs firması olarak ortalama 1000 lira masrafın olur defter tastik noter vs vs. Bunun yanı sıra fatura kesmediğini farzediyorum her ay sabit olarak EKP(Eğitime Katkı Payı) ve muhasebe ücretin olur. EKP 50 civarı muhasebe neye anlaşırsa (Ben 100 veriyorum aylık). 3 ayda birde geçici vergi ödersin 61 tl. ve en önemli konu olan senin sorduğun kısım HER AY BAĞKUR ödersin... Şu an bağkur ne kadar bilmiyorum ancak bununda bi yolu var eğer bi firmada sigortalı görünüyorsan bağkur çıkmıyor. Ben başka bi firmada sigortalı olduğum için bağkur ödemiyorum mesela.

Tabi bu sana fatura kesme artısı katacak ve resmi kurumlar dahil fatura kesebileceksin ki bu da senin elini güçlendirir istediğin gibi teklif verebilirsin.

Eğer ben bunlarla uğraşmak istemiyorum diyorsan da bi firma bulacaksın sigortamı vs ben vereyim beni sigortalı göster diyeceksin. Tabi hiç bir firma bunu yapmaz çünkü çalışanı olarak gözükeceksin olası bir iş kazası durumunda (mesai saatinde dışarda başına birşey gelse bile) firma sorumlu tutulur. Ancak tanıdık bulursan filan belki bir ihtimal.

Matbaa Baskı ve Promoyon İşleriniz Tbt'ye özel fiyat ile yapılır. Islak Mendil,Baskılı Kürdan, Baskılı Pipet, Baskılı Peçete, Baskılı Stick şeker üretim hanemiz mevcuttur.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    streetw1se
    streetw1se's avatar
    Erkek
    sezginari bunu yazdı

Hocam kendi sigortanı değil kendi bağkurunu yatırabilirsin. Şöyle açıklayayım;

Eğer kendi şirketini kuracaksan ilk etapta şahıs firması olarak ortalama 1000 lira masrafın olur defter tastik noter vs vs. Bunun yanı sıra fatura kesmediğini farzediyorum her ay sabit olarak EKP(Eğitime Katkı Payı) ve muhasebe ücretin olur. EKP 50 civarı muhasebe neye anlaşırsa (Ben 100 veriyorum aylık). 3 ayda birde geçici vergi ödersin 61 tl. ve en önemli konu olan senin sorduğun kısım HER AY BAĞKUR ödersin... Şu an bağkur ne kadar bilmiyorum ancak bununda bi yolu var eğer bi firmada sigortalı görünüyorsan bağkur çıkmıyor. Ben başka bi firmada sigortalı olduğum için bağkur ödemiyorum mesela.

Tabi bu sana fatura kesme artısı katacak ve resmi kurumlar dahil fatura kesebileceksin ki bu da senin elini güçlendirir istediğin gibi teklif verebilirsin.

Eğer ben bunlarla uğraşmak istemiyorum diyorsan da bi firma bulacaksın sigortamı vs ben vereyim beni sigortalı göster diyeceksin. Tabi hiç bir firma bunu yapmaz çünkü çalışanı olarak gözükeceksin olası bir iş kazası durumunda (mesai saatinde dışarda başına birşey gelse bile) firma sorumlu tutulur. Ancak tanıdık bulursan filan belki bir ihtimal.

Arkadaş çok güzel özetlemiş. Dediğin şey eskiden oluyordu isteğe bağlı prim ödeme diye bişey vardı. Biyerde çalışmasan bile ödeyebiliyordun ama uzun yıllar önce kalktı. Bu kadar külfete katlanacaksa firma şirket kur ekstra iş  de yaparsın.

Ayrıca özel değilse sektör nedir?

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    taekwondo
    taekwondo's avatar
    Erkek

İsteğe bağlı tarım 583 TL ve bağkur 649 tl sigorta primi var , lakin firma beni tanıt pazarı yönet diyor kendi ortada yok sıkıntılı geldi bana, he diyorsan sen orda bı şirket kur ürünü depona kadar ben tedarik edeceğim reklam desteği vereceğim ozaman iş değişir. Bunun içinde bir iş sözleşmesi yapmanı firmanın neyi vereceğini senin neyapacağıni tek tek yazıp çizmek gerek

Belamı bulmusum bulduqum kadar..
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    metaman
    metaman's avatar
    Erkek

Yurtdışı firması karşılayacaksa şirket kurmak pek masraflı olmaz gibi gözüküyor

Toplam Hit: 1007 Toplam Mesaj: 5
sigorta prim ssk