folder Tahribat.com Forumları
linefolder Eğitim & Ödev & Bilimsel Döküman
linefolder Yurtdışında Mühendislik Masterı

Yurtdışında Mühendislik Masterı

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cem-engine
    cem-engine's avatar
    Erkek

Selamlar, benim yurtdışında master düşüncem var. Elektrik elektronik mühendisliğinden mezun olacağım fakat yurtdışı olayına yeni karar verdiğm için pek hazırlık yapamadım, çok kısa süre içinde TOEFL ve GRE'ye girecem. Konu açmamdaki amaç özellikle yurtdışında master yapan/yapmış arkadaşlardan bilgi edinebilmek. Öncelikli düşüncem Amerika çünkü üniversite sistemi bizimkine daha yakın ve almamız gereken kredi sayısı daha az bu yüzden kendi konuma çalışma fırsatı daha fazla olacak Bu yüzden master yapmak için Avrupa'ya kıyasla daha avantajlı buluyorum. Neyse konuya gelirsek benim sorunum şu ki ortalamam 3.20-3.30 bandında yani pek yüksek değil. Hedef olarak şuan için QS rankingteki okullardan bölüm bazında ilk 100-150 bandını makul buluyorum ama 50-100 bandında bir yere kabul alsam daha çok sevinirim tabi. Zaten bizim bölüm 100-150 bandında bu yüzden aslında zorunda kalırsam 150-200 e kadar da inmeyi düşünebilirim çünkü buradan bıktım ve yurdışı tecrübesi edinemyi cidden çok istiyorum.

Sonuç olarak problemi özetlersek, ortalama yüzünden kabul alma ihtimalim konusunda biraz kötümserim. Hadi kabul aldım diyelim Amerika'daki okullar çok pahalı ve benim hiç maddi birikimim yok. Yani burs almazsam gitmem imkansız gibi. Hadi ekstradan maaş değil de bari üni eğitim ücreti (tution fee) karşılansa gitme ihtimalim olabilir. Böyle bir şey olursa geçim masrafları için okul dışında çalışmaya razıyım. Buna karşılık asistan veya araştırmacı olarak alınsam çok sevinirim tabi.

En çok da belirsizlikler canımı sıkıyor. Şuan bütçem düşük ve tüm paramla sınavlara girip okul başvurusu yapacagım bu yüzden bilen birinden stratejik tavsiyeler alabilsem çok sevinirim. Hangi banttaki okullara başvurayım, burs bulmak için ne yapabilirim (hocalara mail almak vs.) gibi konularla ilgili önerilere açığım. Teşekkürler.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    numanbaba
    numanbaba's avatar
    Erkek

Bangladeş li bir arkadaşım muhasebe üzerine tarleton state university de master yapıyo. öncesinde hocayı kafalamış ve %75 almış. Mühendislikte çok daha rahat burs bulunabileceğini söylemişti. 

ilk önce masterda hangi alana yoğunlaşacağını belirle. diyelimki gömülü sistemler. uzmanlığı gömülü sistemler olan bi hoca bul. eğer tez inide bu konuda yaptıysan çok iyi . onu da belirt. ve hocayı şu şekilde kafalamaya çalış " hocam ben lisans okurken şu şu konuya yoğunlaştım ve tezimi o konu üzerine yazdım.. yaptığım araştırmalar sonucu sizinde bu konuda uzman olduğunuzu öğrendim. ve sizinle şu şu konu üzerinde çalışmalar yapmak istiyorum." vs vs vs. kendini kabul ettir. sonrada burs işini konuşursun.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cem-engine
    cem-engine's avatar
    Erkek
    numanbaba bunu yazdı

Bangladeş li bir arkadaşım muhasebe üzerine tarleton state university de master yapıyo. öncesinde hocayı kafalamış ve %75 almış. Mühendislikte çok daha rahat burs bulunabileceğini söylemişti. 

ilk önce masterda hangi alana yoğunlaşacağını belirle. diyelimki gömülü sistemler. uzmanlığı gömülü sistemler olan bi hoca bul. eğer tez inide bu konuda yaptıysan çok iyi . onu da belirt. ve hocayı şu şekilde kafalamaya çalış " hocam ben lisans okurken şu şu konuya yoğunlaştım ve tezimi o konu üzerine yazdım.. yaptığım araştırmalar sonucu sizinde bu konuda uzman olduğunuzu öğrendim. ve sizinle şu şu konu üzerinde çalışmalar yapmak istiyorum." vs vs vs. kendini kabul ettir. sonrada burs işini konuşursun.

Bizim lisans eğitiminde tez yok, bitirme projesi var(robot yapımı) bu yüzden dediğiniz mümkün değil. Fakat ilgi alanım belli ve onunla ilgili çalıştığım bir hoca var şuan. Yani 2 senedir 2 farklı hocayla araştırma deneyimim oldu ve şuan sürdürdüğüm çalışma epey ilgimi çekiyor. Fakat şöyle bir şey var ki yurtdışındaki hocalara mail atınca dönüş alma ihtimali epey düşükmüş, sanırım o aşamadan önce üniversiteye başvurup onay almak gerekiyormuş.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    numanbaba
    numanbaba's avatar
    Erkek
    cem-engine bunu yazdı
    numanbaba bunu yazdı

Bizim lisans eğitiminde tez yok, bitirme projesi var(robot yapımı) bu yüzden dediğiniz mümkün değil. Fakat ilgi alanım belli ve onunla ilgili çalıştığım bir hoca var şuan. Yani 2 senedir 2 farklı hocayla araştırma deneyimim oldu ve şuan sürdürdüğüm çalışma epey ilgimi çekiyor. Fakat şöyle bir şey var ki yurtdışındaki hocalara mail atınca dönüş alma ihtimali epey düşükmüş, sanırım o aşamadan önce üniversiteye başvurup onay almak gerekiyormuş.

tamam hocalarını referans göster. yaptığınız işlerden bahset. ve o konuya çok ilgili olduğunu onun üzerine çalışmalar yapmayı çok istedğini söyle.

maillere dönüş ihtimali diye mail atmaktan da vazgeçmiceksin tabi. ilk gün 1 mail. 2. gün günde 2. 3. gün günde 3. 4. gün günde 4 böyle cevap gelene kadar mail atıp ne kadar istekli olduğunu göster. 

skype ta amerikayı sınırsız arama tarifesi aylık 2.99$ adamın cep numarasını bulup ceptende anlatabilirsin durumu. 

zaten sen hocayı önceden kafalarsan o senin kabul almana da yardımcı olur burs almanada.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

konu dağılmasın neyse

futurist tarafından 20/Eki/16 00:34 tarihinde düzenlenmiştir

Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük. Bir başka bahar için sadece yaprak döktük. (Mevlana)
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tosun
    tosun's avatar
    Erkek

Bende mühendisim master yapmak için gereken şartlar neler vs. Detaylı bilgileri öğrenebileceğimz kaynak varmı acaba

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mürşide
    izzmarit
    izzmarit's avatar
    Dişi

Teksas universitelerinin cogunda basvuru ucretsiz ;) bazi unilerde de ogrenim ucretini waive etme secenekleri var ama kosullari degisiyor. Teeeeeek tek bakmadan bulabilecegin seyler degil, oyle bir db varsa da ben bilmiyorum. GRE ve ingilizce sinavlari butceni yamultmustur zaten bence su an yapabilecegin en iyi sey cover letterlar ve cv hazirlayip hocalara mail atip o sekilde iletisim kurmak. Zaten ara donem master applicationlari henuz baslamadi. Su an hoca bazli yuruyup applicationlara kadar baglanti kurmus olmani oneririm.

Konu varken yazmis olayim niyet mektubu, cv ve mail hazirlamada cuzi bir ucret karsiligi yardimci olunur :P

izzmarit tarafından 21/Eki/16 11:45 tarihinde düzenlenmiştir

sigara değil, balık olan.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    JOE
    JOE's avatar
    Erkek

Bugün şöyle bir haber okumuştum paylaşayım, belki işine yarar

http://www.ntv.com.tr/galeri/egitim/yurtdisindaki-ucretsiz-universiteler,OX-MVLQsrE2VEVp1maLxxA/y00xcmEL2kesRECZw6uR9A

Not late for nothing
Toplam Hit: 1556 Toplam Mesaj: 8
master