Zamlar Yolda!

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    darkii
    darkii's avatar
    Erkek

Petrolün faturası büyüyor

Yeni%20Haber
    Etkileşim%20kutusu
    Haberi Dinle
    Haberi%20Dinle
    Yorum%20Yap
    Editöre%20e-posta
    Yazıyı%20Gönder
    Çıktı%20Al
    Dünya piyasalarında varil fiyatı 120 doları aşan ham petrolün Türkiye'ye faturası da giderek ağırlaşıyor. Türkiye toplam ithalat faturasının beşte birden fazlasını ham petrol ve benzeri mineral yağ ve yakıtlara ödüyor.

Büyük bölümünü ham petrolün oluşturduğu "mineral yakıtlar ve yağlar" faslının Türkiye'nin toplam ithalatı içindeki payı yılın ilk çeyreğinde yüzde 22.3'e kadar yükseldi. Bu ürünlerde üç ayda 11 milyar dolara yaklaşan ithalat geçen yılın aynı dönemine göre rekor düzeyde artış gösterdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Ocak-Mart döneminde "mineral yakıtlar ve yağlar"da ithalat tutarı yüzde 56.4'lük artışla 10 milyar 932.2 milyon dolara ulaştı. Söz konusu fasılda ithalat tutarı geçen yılın aynı döneminde 6 milyar 991 milyon, yılın tümünde ise 33 milyar 881.3 milyon dolar olarak gerçekleşmişti. Geçen yıl bu ürünlerin ithalatında yüzde 14'lük artış kaydedilmişti. "Mineral yakıtlar ve yağlar" ithalatı geçen yılın ilk çeyreğinde toplam ithalatta yüzde 19.9 oranında bir pay almıştı.

Yılın ilk çeyreğindeki yüzde 56'nın üzerinde gerçekleşen artış hızını yılın kalan döneminde de sürdürmesi durumunda ham petrol ve diğer mineral yakıtların ithalatına ödenen faturanın 53-54 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Ham petrolde ABD'nin Irak operasyonunu başlattığı 2003 yılından bu yana yaşanan fiyat artışları paralelinde, Türkiye'nin büyüyen ithalat faturası, dış ticaret ve cari işlemler açıklarını da büyütüyor.

2002 yılının tümünde yüzde 10'luk artışla 9 milyar 203.8 milyon dolar olan mineral yakıtlar ve yağlar ithalatı, 2003'te yüzde 26 artışla 11 milyar 575 milyon dolara çıktı. Söz konusu fasılda 2004 yılında yüzde 24 artışla 14 milyar 407.2 milyon dolarlık ithalat gerçekleştirilirken, 2005'te yüzde 48'lik artışla 21 milyar 255.5 milyon, 2006'da yüzde 36'lık yükselişle 28 milyar 859 milyon dolarlık ithalat yapıldı. Geçen yıl ise mineral yakıtlar ve yağlar ithalatı yüzde 17'lik artışla 33 milyar 881.3 milyon dolar oldu.

DOĞAL GAZ VE ELEKTRİĞE ZAM BEKLENTİSİ

Uzmanlar, petrol fiyatlarında yaşanan artış nedeniyle buna paralel artan doğal gaz ve büyük bölümü doğal gaza dayalı tesislerde üretilen elektriğe de gelecek aydan itibaren yüzde 15-20 dolayında zam gelebileceğine işaret ediyor.

Petrol fiyatlarındaki artışların hızlanarak sürmesinin, Türkiye'nin son yıllarda hızla büyüyen cari işlemler açığını da büyütmeye devam edeceği ifade ediliyor.
     Kaynak :Sabah
    Merak ediyorum bu kapitalizm ne kadar devam edecek. Hergecen gun vatandasin alim gucu dusuyor.Askari ucretten yuksek ucret almamiza ragmen cok ciddi bicimde soyluyorum evli olsam bu para kirada olsan 2 kisiyi gecindirmeye yetmez. Turkiye ile kedinin fare ile oynadiği gibi oynaniyor.Kendi ülkemde rahatça gezip dolasamiyorum, hicbir sosyalleşme göremiyorum.Hep vatandaşa yuklenin hep vatandaşa yuklenin. Zengin iyice zenginlesti fakirler iyice fakirlesti bu benim görüsüm..Cok üzülüyoruım cok...

Sözlerim Silahlarim! İmza Kajmer...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kantar31
    kantar31's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    yolu kesmeli :|

uzun bi süre daha yokum ehtiyarlar... iade-i yorum yapamadıysam kusura bakmayın
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Demodor
    Demodor's avatar
    Erkek

yaparlarsa hiç şaşmam bu günki gazetelerde elektiriğe 4 ayda bir doğal gazada aylık zam yapılıcağı yazıyo.

(durmak yok vatandaşı soymaya devam)

VUR VUR İNLESİN FİLİSTİN DİNLESİN.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    lordvader89
    lordvader89's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

bazı saflarda "akp kaç senedir zam yapmıo" diye geziolardı ortalıkta :D

bundan bi önceki zam için;

olur bukadar zam...kaç senedir yapmıo diyorlardı :D

bu zam için;

ne diyeceklerini biliyorum..."Kaç senedir yapmıyorlar bukadar zamdan bişey olmaz" diyecekler:...

uyan ey halkım...soyuluyorsun!!!

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    darkii
    darkii's avatar
    Erkek
    Yakında satacak biseyler bulurlar  Tek-İski-İett daha kredileri var amaclari avrupar birligine girmekmi yoksa topraklara amerikanın bayrağını dikmekmi orasını kestiremiyorum tam anlamıyla

Sözlerim Silahlarim! İmza Kajmer...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Demodor
    Demodor's avatar
    Erkek
    bunlar yakında MİT'ide özelleştirmeye kalkmasın beklenir bunlardan :(

VUR VUR İNLESİN FİLİSTİN DİNLESİN.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Omnuarliti
    Omnuarliti's avatar
    Erkek
    şuan NTV de bi pogram var izlemenizi ŞİDDETLE tavsiye ederim

Bu müridin imzası 26/05/2008 12:45:22 PM tarihinde decameron tarafından Türkiye ABye girene kadar banlandı.Banlanis Sebebi: imzan rahatsiz etti uzun olmasi sebebiyle sildim, daha kisa birseyler bulman 20 kitalik sirr yazmaman dilegiyle
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    skyvalet
    skyvalet's avatar
    Erkek

Demodor bunu yazdı:
    -----------------------------

lan hiç güleceiim yoktu hea:D:D 

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Omnuarliti
    Omnuarliti's avatar
    Erkek
    skyvalet bunu yazdı:

Demodor bunu yazdı:

lan hiç güleceiim yoktu hea:D:D

yakında göracaksiniz cezaevleri özelleştirilecek

biraz araştırdım AB de hep böyle özel savunm-güvenlik şirketleri var.ben şahsen sayısal tutarsa bu işe yönelcem özel ordu kurcam.artık dünya bu noktaya gidiyor.takip edenler biliyor.bu gün sri-lanka , afrika , hatta ABD ordusu taşeron özel ordu kullanıyor.

Hatta ebu garipte işkence yapan askerler ABD askeri değil kiralık özel-güvenlik şirketi elemanıydı (yada özel-ordu şirketi nasıl adlandıracağıma karar veremedim ağza tam oturmuyor özel-ordu kelimesi). bu yüzden hangi kanunlaa tabi tutulacakları sorun olmuştu.bu yüzden ÇOK AZ cezayla yırttı ibneler..

Bu müridin imzası 26/05/2008 12:45:22 PM tarihinde decameron tarafından Türkiye ABye girene kadar banlandı.Banlanis Sebebi: imzan rahatsiz etti uzun olmasi sebebiyle sildim, daha kisa birseyler bulman 20 kitalik sirr yazmaman dilegiyle
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Omnuarliti
    Omnuarliti's avatar
    Erkek
    özel savunma üreticileri zaten malum tank tüfek füze v.s herşey üretilebiliyor özel sektörde.mitin yerinede bu tarz kurumlardan yararlanılabilir aslında.belkide kullanılıyordur bilemem ;)

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cyrpt
    cyrpt's avatar
    Erkek

Ya bırkaın ne zammı? ne eflasyonu bır tarafınızdan zam enflayon uydurmayın? enflasyonu tek hanelı rakama ındırdı adamlar sız hala ıftıra atın adamlara.... örnek verelım

Örnek: 

A fırmasının Maraknası B marketınde eylul 2007 de 42 kuruştu! mayıs 2008 ıtıbarı ıle yıne aynı A fırmasının makarnası yıne B marketınde bu ay ıtıbarı ıle 70 kurus hesaplayalım

70-42=28 kurus  fark olusmus dogru orantı kuracak olur ısek

42            100    ise

28              x     dir bagıntısından             (28*100)/42=x olur

x=   6,6 olur  bakın enflasyon tek hanelı bır tarafınızdan zam uydurmayın lutfen...

YERSEN........

Toplam Hit: 2218 Toplam Mesaj: 11