100 dolarlık laptop üretimine başlanıyor

Eylül ayında tanesi sadece 100 dolar olan dizüstü bilgisayarların üretimine başlanacak

Fakir ülkelerdeki öğrencilere, düşük fiyatlı milyonlarca dizüstü bilgisayar sağlamaya yönelik projenin eylül ayında üretime geçmesi planlanıyor. Massachusetts Institute of Technology (MIT) Media Laboratory’nin kurucusu Nicholas Negroponte’nun fikri olan ve iki yıl önce Davos Dünya Ekonomi Forumu’nda teklif edilen proje sonuç vermeye yakınlaştı.

Negroponte, bilgisayarların belli ülkelerin hükümetlerine satılmasını ve ülkelerdeki eğitim ve gelişim için kilit olmasını öngörüyor. Negroponte, bunun için kar amacı gütmeyen Her Çocuğa Bir Laptop (OLPC) organizasyonu kurdu. Bu organizasyon birçok önde gelen şirketin ve kurumun ilgisini çekti ve proje için üretim bu yıl sonuna doğru başlayacak. Laptop, Çinli şirket Quanta tarafından yapılacak. Eylülde üretime başlayacak olan şirketin hedefi ayda 40 bin dizüstü bilgisayar üretmek. Gelecek yılın sonuna doğru ise ayda 400 bin adet üretimi düşünüyor.

OLPC’nin Yöneticisi Michael Bletsas, ilk aşamada en azından 3 milyon adet üretim yapmayı istediklerini söyledi. OLPC, hangi ülkelere laptopları göndermeyi düşündüklerini açaıklamadı. Henüz kesin bir şey olmamakla beraber, Arjantin, Brezilya, Uruguay, Peru, Nijerya, Tayland, Pakistan, Rusya, Ruanda ve diğer birçok ülkeyle görüşmeler yürütüyorlar. Yeni bilgisayalar henüz sembolik fiyat olan 100 dolarlık etiket taşımayacak. İlk modeller 175 dolara mal olacak. OLPC, fiyatın 2009’a kadar 100 dolara düşmesini umuyor.

Tamamen şekillenmeye başlayan ürünün yeni konfigürasyonu ise şöyle: AMD 500MHz x86 işlemci, 128MB DRAM, 512MB flash memory ve MESH Network özelliğine sahip kablosuz internet bağlantısı özelliği. Ayrıca enerji sağlayan kurma kolu da bilgisayara 24 saat enerji sağlayabilecek. Öte yandan Microsoft ve Her Çocuğa Bir Dizüstü Bilgisayar projesi yöneticileri daha pahalı ancak Windows işletim sistemini çalıştıracan olan yeni bir model üzerinde de çalışmalarını devam ettiriyorlar.

Negroponte ve ekibi bilgisayarların öğrencilere ulaştırılması konusunda ise Eğitim Bakanlıkları’ndan yararlanmayı düşünüyor. Ancak, ’Her çocuğa bir dizüstü bilgisayar kampanyası’ çerçevesinde öğrencilere dağıtılması planlanan bilgisayarlar için ilk aşamada en az 1 milyon adetlik sipariş alınmasının şart olduğu hatırlatılıyor. Bu konuda Çin ve Brezilya hükümetlerinin projeyle ciddi olarak ilgilendikleri de ifade ediliyor. Negroponte neden maliyeti daha düşük olabilecek masaüstü bilgisayar yerine dizüstü bilgisayarı tercih ettikleri konusundaki soruya, öğrencilerin eğitiminde kullanılabilmesi için taşınabilirlik kavramının önem kazanmasına dikkat çekiyor.

Kaynak: nethaber
Tarih:
Hit: 1538
Yazar: RoLLeRYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.