2037de Marsa çıkılacak.

Haydarabat'ta dün başlayan 58. Uluslararası Uzay Bilimi Konferansı'nda (IAC) konuşma yapan NASA'nın yöneticilerinden Michael Griffin, 2037 yılında Mars'a ayak basılmış olacağını söyledi.

Konferansın açılış gününde dünyanın önde gelen uzay araştırmaları kurumlarının yöneticileri, ülkelerinin gelecek yıllar için uzay projelerinden bahsetti.

İlk konuşmayı yapan NASA yöneticilerinden Michael Griffin 2037 yılında insanın Mars gezegenine ayak basış olacağını bildirdi. NASA yetkilisi, "Bu konferans, 2057 yılında toplandığında, eminim ki insanoğlunun Mars'a ayak basmasın 20. yılını da kutluyor olacağız." açıklamasını yaptı.

Ay'a insan göndermek için yarışan komşu ülkeler Hindistan ve Çin Halk Cumhuriyeti'nin yetkilileri ise kamuoyunda bilinenin aksine açıklamalarda bulundu.

Hindistan'ın Uzay Araştırmaları Kurumu (ISRO) Başkanı Madavan Nair, Ay'a insan gönderme konusunda Hindistan hükümetinin daha karar vermediğini belirtti. Çin Halk Cumhuriyeti'nin Ulusal Uzay Araştırmaları Ajansı yöneticilerinden Profesör Sun Laiyan bu yılsonuna kadar Ay'a uydu göndereceklerini ifade etti. Ancak, aya insan göndermek gibi bir planlarının olmadığını açıkladı.

Kaynak: CHA
Tarih:
Hit: 1248
Yazar: darkbloodYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.