21 bin kişi Web sansürünü kınadı

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF)’nin ilan ettiği İnternet Özgürlüğü Günü çerçevesinde örgütün internet sitesi üzerinde 21 bin kişi Web sansürünü kınadı.

Merkezi Paris’te bulunan RSF yaptığı açıklamada “Cyber-eylem” gününde internet düşmanı ülkelerde binlerce kişinin internet sansürünü kınadığını belirtti. İnternet kullanıcıları tepkilerinin www.rsf.org internet sitesi üzerinde dile getirdi.

RSF katılımcılara teşekkür ederek, “Bu cyber-eylem kamuoyunun internet üzerinde ifade özgürlüğüne yönelik artan ilgiyi gösterdi. On beş ülkenin internete dayattığı farklı sansürlere karşı eylemin devam etmesi için internet kullanıcılarını teşvik ediyoruz. Platformumuz aktif olarak kalacak ve herkes burada eylem yapabilecek” dedi.

12 Mart olarak ilan edilen İnternet Özgürlüğü Günü’nde 13 Mart saat 11.00’de dolan 24 saatlik sürede internet düşmanı dokuz ülkede 21 bin 843 kişinin eyleme katıldığını bildiren RSF, sözkonusu ülkeleri şöyle sıraladı: Birmanya, Çin, Kuzey Kore, Küba, Mısır, Eritre, Tunus, Türkmenistan ve Vietnam. RSF, bu süre içinde 100 binden fazla kişinin internet sitesine bağlandığını bildirdi.

RSF, internet üzerinde yayınladıkları haberlerden dolayı halen 62 cyberdissident’ın hapiste olduğunu ve bu eylemlerle unutulmadıklarının gösterildiğini kaydetti. İlk gün İnternet Özgürlüğü Günü için himayelik yapan Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı (UNESCO) ise himayeliğini geri çekti.

RSF’nin internet sitesinde güncellediği “İnternet Düşmanı Ülkeler” listesinde toplam 15 ülke bulunuyor: “Suudi Arabistan, Belarus (Beyaz Rusya), Birmanya (Myamnar), Çin, Kuzey Kore, Küba, Mısır, Etiyopya, İran, Özbekistan, Suriye, Türkmenistan, Vietnam ve Zimbabwe. 2007 yılında listede sadece 13 ülke vardı. Bu listeye gözetim altında tutulan 11 ülke de eklendi: Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Eritre, Gambiya, Ürdün, Libya, Malezya, Sri Lanka, Tacikistan, Tayland ve Yemen.

İlk listeden farklı olarak gözetim altında bulunan ülkeler listesindeki ülkeler blogcuları hapsetmiyor ve toplu olarak internet siteleri sansürlemiyor. Ama RSF’ye göre bu yönlü büyük bir eğilim var ve düzenli olarak sansür uygulanıyor.
Kaynak:
Tarih:
Hit: 2071
Yazar: Delegado_ZeroYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.