AB,media playersız microsoft dedi...

AB mahkemesi, Avrupa Komisyonu'nun Microsoft aleyhine 2004 yılında verdiği kararı onayladığını açıkladı. Daha önce şirket aleyhine rekabeti engellediği gerekçesi ile açılan ve Avrupa Bidayet Mahkemesi tarafından onaylanan karara göre; Microsoft'un, Media Player yazılımını Windows işletim sisteminden ayırması, gerekli yazılım kodlarını rakipleri ile paylaşması ve 497 milyon euro turarında para cezası ödemesi gerekiyor. 

Mahkeme aldığı kararda; Microsoft'un pazardaki hakim konumunu suistimal ederek, rakiplerini, sunucu yazılımları ve medya oynatıcı alanlarında safdışı bırakmaya çalıştığı kararını aldı.

Daha önce Avrupa Komisyonu tarafından alınan karara temyiz hakkını kullanan Microsoft'un, yeni çıkan kararı da önümüzdeki iki ay içerisinde Avrupa Adalet Divanı'na temyize götürme hakkı bulunuyor. Microsoft avukatları, ABrekabet kanunlarına uymanın önemli olduğunu fakat şirketin devam eden süreç ile ilgili atacağı yasal adımlar konusunda henüz karar vermediğini belirtti.

2004 yılında alınan kararda, Microsoft'a ürünlerinin diğer bilgisayar sistemleri ile de uyumlu çalışabilmesi için rakip yazılım geliştiren firmalar ile bilgi paylaşımında bulunması bildirilmişti. Bunun yanı sıra şirketten, Media Player yazılımı ile birlikte gelmeyen Windows sürümü sunması da istenmişti.

Tarih:
Hit: 1109
Yazar: lordvader89Yorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.