Adres Sorma Tarihe Karışıyor

Otomobille yolculuk esnasında adres sorma çilesine son. Araç camına monte edilen cihaz sizi adrese teslim yönlendiriyor. Harika buluş CeBIT fuarında sergileniyor.

Otomobil ile yolculukta adres-yol ilişkisini kolaylaştıran navigasyon sistemi, nihayet satışa sunuldu. Araç camına monte edilen cihaz ile adres sorma devri de sona eriyor.

Navturk firmasının piyasaya sunduğu ve 'Yol Kılavuzu' olarak adlandırılan cihaz, CeBIT Bilişim fuarı Eurasia'da tüketicilerin karşısına çıktı. Cihaz, kullanıcıyı gitmek istediği yere Türkçe ses ve görsel yönlendirmelerle en kısa yoldan ulaştırıyor.

Araç camına kolaylıkla yapıştırılan 'Yol Kılavuzu'nda, Türkiye'de bütün il, ilçe ve köy merkezlerini birbirlerine bağlayan yollar gösteriliyor.

Cihazda 15 kentin cadde, sokak ve mahalle yollarının bilgisi mevcut. Yol Kılavuzu'nda yaklaşık 100 bin 'bilinmesi gereken adres' (okul, hastane, cami, eczane, banka, ATM gibi) de tanımlanmış.

Yol Kılavuzu'na 2010'a kadar tüm iller girecek

Arabada da şarj edilebilen pili ile birlikte satışa sunulan Yol Kılavuzu'nun kullanımı ise çok kolay. Cnnturk.com'a konuşan Navturk Genel Müdürü Sefer Özhan, "alın, aracınızın camına yapıştırın ve düğmeye basın. Cihaz gitmek istediğiniz yere sizi götürsün" dedi.

Yol Kılavuzu'nda şu an için sadece 15 ilin yol bilgileri tüm detaylarıyla birlikte bulunuyor. Data güncelleme çalışmalarının devam ettiğini belirten Özhan, "2010 yılı sonuna kadar Türkiye'deki bütün iller ile ilçelerin çok büyük bir kısmı kapsam alanına alınmış olacak" diye konuştu.

Nasıl çalışıyor?

Cihazda dünya üzerinde nerede olduğunuzu bildiren alıcı olarak ifade edilen GPS (Global Konum Belirleme sistemi) sistemi var. Bu yüzden sürücünün nerede olduğunu belirtmesine gerek kalmıyor.

Cihaza sadece gitmek istenen yer giriliyor. Mesela İstanbul Kadıköy'deki 17'inci sokağa gitmek isteniyorsa Yol Kılavuzu'nun il bölümüne İstanbul, sokak bölümüne de 17 yazılır.

İstanbul'daki bütün 17 isimli sokakları listeleyen cihaz üzerinden sürücü seçimini yapar ve Yol Kılavuzu'nda beliren haritadan yoluna devam eder.

Her marka araçta kullanabileceğiniz yol kılavuzu, eylül ayı boyunca Ford bayilerinde, daha sonra da tüm bilgisayar ve cep telefonu mağazalarında iki yıl garantili olarak satılacak.

Tüm yazılım ve data güncellemeleri ücretsiz gerçekleştirilecek Yol Kılavuzu'nun satış fiyatı ise KDV dahil 895 YTL.
Kaynak:
Tarih:
Hit: 2363
Yazar: renegadealienYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.