AMD, Açık Kaynak Dünyasına Girdi

amd

AMD yaptığı bir açıklamada, ATI Radeon grafik işlemcilerine yönelik Açık Kaynak geliştirme topluluğunu destekleyen büyük bir stratejik girişimi duyurdu...

AMD yaptığı bir açıklamada, ATI Radeon grafik işlemcilerine yönelik Açık Kaynak geliştirme topluluğunu destekleyen büyük bir stratejik girişimi duyurdu. AMD 10 Eylül haftasında, ATI RadeonT HD 2000 serisi ve ATI RadeonT X1000 serisi grafik işlemcileri Linux masaüstü bilgisayarlarda destekleyen açık kaynaklı bir bilgi ve geliştirme paketi açıklamayı planlıyor. Bu girişimi hızlandırmak için Novell'ın SuSE Linux tasarım ekibiyle işbirliğine gidildi. İlk sürümde, Açık Kaynak topluluklarının iki boyutlu grafik sürücüleri üzerinde işbirliği yapmasına önayak olmak için kaynak kodları ve donanım şartnameleri bulunuyor. Sonraki aylarda ise, Linux masaüstlerinde en iyi deneyimi sağlamak için 2B, 3B ve video oynatma hızlandırmasının mümkün kılınması üzerinde çalışılacak. Bu strateji, AMD'nin Linux topluluğuna yüksek performanslı Catalyst sürücüsü ile verdiği desteği genişletiyor ve destekliyor.

AMD'den yapılan açıklama:

"AMD, geçmişinde de Açık Kaynak topluluğunun ihtiyaçlarını desteklemek üzere yazılım ekosistemiyle işbirliği yapmıştır," diyen AMD Teknolojiden Sorumlu Başkan Yardımcısı Phil Hester, şöyle devam etti: "Bu açıklamayla, Açık Kaynak topluluğunun ihtiyaçlarına karşılık verme kararlılığımızı ve mikroişlemci ile grafik işlemcisi teknolojilerine istikrarlı yaklaşımımızı ortaya koyuyoruz. Endüstri lideri ATI Radeon grafik işlemcilerinde açık kaynaklı sürücüleri destekleyerek, AMD platformu genelinde yenilikçiliği hızlandırıyoruz."

"AMD ve Novell, açık kaynak pazarına yenilikçi teknolojiler getirmek için uzun zamandır birlikte çalışmakta. Bu sürücünün duyurulmasıyla da, pazara yenilikçi çözümler sağlamaya yönelik başarılı işbirliğinin devam ettiği görülmektedir."

"Grafik donanımı için açık kaynaklı sürücü yokluğu, Linux geliştiricileri ve kullanıcıları için uzun zamandır önemli bir engel oluşturmaktaydı," diyen Novell Açık Kaynak Teknoloji ve Strateji Yöneticisi Nat Friedman, şöyle söyledi: "Nihai hedefimiz, tüm görüntü donanımları için eksiksiz ve kaliteli açık kaynaklı sürücülerdir. Bugünkü açıklama, bizi buna bir adım daha yaklaştırmıştır. Novell, Açık Kaynak geliştiricilerinin Linux deneyimini masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarla işistasyonlarında daha iyi olmasını sağlamalarına destek verecek sürücüleri piyasaya sürmek üzere AMD ile yaptığı işbirliğinden çok memnundur. Bu ilk kodu X.Org'a da eklemek için sabırsızlanıyoruz."

Kaynak: TechNol Labs
Tarih:
Hit: 897
Yazar: nurkYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.