AMD-Ferrari işbirliğiyle Formula 1’de teknoloji aşka geldi

Artık Formula 1 pistlerinde sadece otomobiller ve pilotlar değil, günümüzün en ileri teknoloji ürünü bilgisayar uygulamalarını hiç aksamadan yürütebilecek kapasitede BT sistemleri de yarışıyor. Kıran kırana rekabet içinde sürekli gelişen Formula 1 dünyası, dünyadaki en ileri teknolojilere ihtiyaç duyuyor.


Bu gereksinimden ötürü de bilişim teknolojisi şirketlerinin yarış takımlarının başarısındaki payı giderek artıyor. AMD, bu yarışta bayrağı önde taşımak için, 14 marka şampiyonluğu ve 14’te sürücü şampiyonluğu gibi ulaşılması zor bir rekoru elinde tutan Scuderia Ferrari ile 2002 yılında bir sözleşme imzalayarak takımın resmi sponsoru ve teknoloji ortağı oldu. Ferrari de aynı şekilde kendilerinden beklenen sürekli performans ve birinciliği koruyabilmek için büyüyen ve genişleyen isteklerine cevap verebilecek güvenilir ortağını bulmuş durumda.

Bu teknolojik ortaklığın başarısının ardındaki itici güç, AMD’nin en ileri teknolojilerini uyguluyor olması. AMD, Ferrari Formula 1 takımına AMD Opteron, AMD Athlon 64, Mobile AMD Athlon 64 ve AMD Athlon 64 FX işlemci tabanlı, güçlü ve güvenilir işistasyonları ve taşınabilir PC sistemleri sağlıyor. Bu sistemlerle Ferrari takımı gerçek zamanlı performans ölçümleri, akışkan dinamiği simülasyonları ve araçtan gelen karmaşık bilgileri olabildiğince hızlı analiz etmede kullanılan telemetri uygulamaları gibi yarışlar için yaşamsal önem taşıyan birçok işlemi gerçekleştiriyor.

Ferrari’nin BT bölümü ve mühendisleri, geçtiğimiz yıl boyunca yürüttükleri geniş kapsamlı ve ayrıntılı bir proje sonucunda, AMD’nin yeni ve çok gelişmiş AMD64 teknolojisine geçişi tamamlamış durumda. AMD64 teknolojisi, endüstri standardı olan 32-bit x86 mimarisini genişleterek 64-bit uygulamaların yürütülmesini sağlarken, mevcut tüm yazılımlarla tam uyumluluk gösteriyor.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1334
Yazar: renegadealienYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.