AMD, Üçüncü Çeyrek Sonuçlarını Duyurdu.

1,523 milyar dolarla rekor kıran satışlar, hisse başına 0,18 dolar net kazanç getirdi. Yükselen mobil işlemci satışları, toplam satışları geçen yıla göre %44 artırdı.

AMD yaptığı açıklamayla, 25 Eylül 2005 tarihinde biten üçüncü çeyrekteki satışlarının 1,523 milyar dolar, net kazancının ise 76 milyon dolar olduğunu, bunun da hisse başına 0,18 dolara denk düştüğünü duyurdu.

Üçüncü çeyreğin satışları, 2004’ün üçüncü çeyreğine göre %23, 2005’in ikinci çeyreğine göreyse %21 artış gösterdi.  AMD 2004’ün üçüncü çeyreğinde 1,239 milyar dolar satış ve 44 milyon dolar veya hisse başına 0,12 dolar net kazanç açıklamıştı.  2005’in ikinci çeyreğinde ise 1,260 milyar dolar satış, 11 milyon dolar veya hisse başına 0,03 dolar net kazanç açıklanmıştı.  2005’in üçüncü çeyreğindeki işletme kazancı, 2004’ün aynı dönemindeki 68 milyon dolar işletme kazancının ve 2005’in ikinci çeyreğindeki 7 milyon dolar işletme zararının üzerine çıkarak 79 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti.

AMD’nin mali işler başkanı Robert J. Rivet, yaptığı açıklamada, “Bu çeyrekte AMD, mikroişlemci bölümünde yeni bir rekor kırmış oldu,” dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü: “Sunucu, dizüstü ve masaüstü mikroişlemcilerimize müşterilerin gösterdiği olağanüstü ilgi, mikroişlemci satışlarını 2004’ün üçüncü çeyreğine göre %44, 2005’in ikinci çeyreğine göreyse %26 artırdı.  Satış adedi ve tutarı, brüt kâr payı ve işletme kazancı bakımından rekorlar kırdık.”

“Bellek Ürünleri Grubundaki satışlar 2004’ün üçüncü çeyreğine göre %4 azaldı ancak 2005’in ikinci çeyreğine göre %12 arttı; bunun arkasında genel satışların yükselmesi ve MirrorBit™ Flash satışlarındaki rekor var.  Yüksek yoğunluklu MirrorBit Flash çözümlerine en büyük kablosuz OEM müşterilerimizin daha fazla ilgi göstermesi ve daha istikrarlı bir arz-talep ortamı, ortalama satış fiyatının dengelenmesine yardımcı oldu.”

Faaliyetlere Genel Bakış

Üçüncü çeyreğin brüt kâr payı, bir önceki yılın aynı döneminde %40, 2005’in ikinci çeyreğinde %39 olurken bu çeyrekte %41’e yükseldi.  Yükselmenin nedeni, mikroişlemci ve Flash bellek kollarındaki artan brüt kâr payı olarak değerlendiriliyor.

Bilgisayar Ürün Grubu (CPG) satışları 969 milyon dolar gibi rekor bir düzeye çıktı.  Bu alandaki satışlar, 2004’ün üçüncü çeyreğindeki 673 milyon dolarlık satıştan %44, 2005’in ikinci çeyreğindeki 767 milyon dolarlık satıştansa %26 fazla.  CPG’nin oluşturduğu işletme kazancı da 2004’ün aynı dönemindeki 89 milyon dolar ve 2005’in ikinci çeyreğindeki 110 milyon doları geride bırakıp 209 milyon dolarla rekor kırdı.  CPG’nin üçüncü çeyrek satışlarındaki başarısı, sunucu, dizüstü ve masaüstü işlemci satışlarındaki büyük artış ve dünya çapındaki OEM müşterilere sağlanan ürün hacminin geçen yılın aynı dönemine göre iki katına çıkmasına bağlı.  Taşınabilir işlemci satışındaki artış da, AMD Turion 64™ işlemcilerinin geçen yılın aynı dönemine göre %72 daha fazla satılmasına bağlanıyor.  Satışlar özellikle Rusya, Hindistan ve Çin gibi hızlı büyüyen pazarlarda yüksek oldu.

Bellek Ürünleri Grubu (MPG) satışları, geçen yılın aynı dönemindeki 538 milyon dolarlık satışa göre %4 azaldı, 2005’in ikinci çeyreğindeki 462 milyon dolarlık satışa göre %12 arttı ve 516 milyon dolar oldu.  MPG aynı zamanda geçen çeyrekte 90 milyon dolar olan işletme zararını 50 milyon dolara düşürdü.  Gelirlerdeki artış ürün satışlarındaki rekora, dünyanın çeşitli ülkelerindeki kablosuz OEM’lerin siparişlerinin çoğalmasına ve daha zengin bir ürün yelpazesine bağlıdır.  MirrorBit Flash satışları geçen çeyreğe göre %35 artmıştır.

Çeyreğin Diğer Önemli Gelişmeleri

• AMD, endüstri lideri AMD64 ürün yelpazesini genişletmeyi sürdürüp sadece bu çeyrekte AMD Opteron™, AMD Turion 64 ve AMD Athlon™ 64 işlemci ailelerine 20 yeni işlemci kattı.

• AMD64 teknolojisinin kurumsal uygulamalarda kullanım oranı, x86 sunucu piyasasında genel performans ve watt başına performans üstünlüğü nedeniyle giderek artıyor.  Bugün, Forbes Global 2000 listesinin en üstündeki 100 şirketten 85’i veya yan kuruluşları AMD ürünleri kullanıyor.  Kullanıcıların arasına yeni katılan şirketlerse Saudi Aramco, Fidelity National Financial, Liberty Media, Manulife Financial of Japan, SKF Group ve United Parcel Service olarak sıralanabilir.

• Dünyadaki önemli OEM’ler, AMD Opteron tabanlı sistem seçeneklerini genişletmeyi sürdürüyor.  Sun Microsystems, AMD Opteron çok çekirdekli işlemcilerle kurulan yeni “Galaxy” sunucu ve işistasyonu serisini piyasaya sürdü.  Fujitsu Siemens Computers da AMD Opteron işlemcisi tabanlı yeni bir işistasyonu serisi çıkardı.

• Sun, müşterilerine en kaliteli teknolojiyi ve hizmeti sunma geleneğine yaptığı büyük katkıdan ötürü AMD’yi “Yılın Sağlayıcısı” seçti.

• AMD, Ticari İstikrarlı Çözüm Platformu programını (AMD CSIP) duyurdu.  AMD CSIP programı, yazılım yapısının 15 ay boyunca değişmemesini sağlayarak bir BT bölümünün çalıştırması gereken platform sayısını azaltıyor, bu sırada da sistemin yönetimini kolaylaştırıyor, BT maliyetlerini düşürüyor ve son kullanıcının üretkenliğini artırıyor.

• AMD64 platformu, sayısız ödülüne bir yenisini ekledi.  AMD’nin endüstri lideri çift çekirdekli işlemcileri 2005 Popular Mechanics Yenilik Ödülü’ne layık görüldü ve 10. Maksimum PC Rüya Makinesi’nde kullanıldı.  AMD ayrıca Gartner Group’un Orta Ölçekli İşletmeler Zirvesi’nde ürünleri ve genel kullanımıyla “Toplantının En İyisi” ödülünü aldı.

• Spansion, 90 nanometre (nm) MirrorBit teknolojisine dayanan 1GB ORNAND™ Flash belleğini sergiledi.

• Casio Hitachi Mobile Communications, mevcut en iyi hücre başına iki bit teknolojisine sahip 512 MB Spansion MirrorBit NOR Flash bellek barındıran cep telefonlarını satışa çıkardı.

• Spansion ve Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), Spansion’ın 110 nm MirrorBit teknolojisini üretimini destekleyecek bir üretim anlaşması imzaladı.

Öngörüler

AMD’nin 2005’in dördüncü çeyreğine yönelik öngörüleri, mevcut beklentilerinden yola çıkmaktadır.  Aşağıdaki ifadeler sadece öngörüleri yansıtır ve gerçekleşen sonuçlar piyasa koşullarına göre değişiklik gösterebilir.

• AMD, dördüncü çeyrekteki mikroişlemci satışlarının bu döneme göre %7 ila 13 arasında artmasını beklemektedir.  Bu da 2004’ün dördüncü çeyreğine göre %42 ila %50 artış demektir.

• Spansion’ın Sermaye Piyasaları Kurulu’na Form S-1 başvurusu yapmış olmasından ötürü AMD Flash bellek alanı için kılavuzluk yapmayacaktır.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1702
Yazar: renegadealienYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.