Ana dilde adresi ilk gelen alır

Ana Dilde İnternet Adresi sistemini (ADİA) Türkiye’ye sunan Netpia, bu adlar için “ilk gelen alır” yaklaşımını benimsiyor.

NETPİA, sistemin yaygınlaşması amacıyla tanıtım çalışmalarını sürdürüyor. Netpia’nın, Türkçe İnternet Adresinin (TİA) yaygınlaşması için bazı ticari İnternet sitelerine ücretsiz olarak sağladığı “Geçici Yönlendirme” hizmeti yakında sona erecek ve ticari siteler için Ayrılmış TİA’lar serbest kalacak. Kuruluş bu nedenle site sahiplerini TİA’larını almaya çağırıyor. Hizmetlerini yenilenen İnternet sitesi ile sunan Netpia, TİA’lar için “ilk gelen alır” yaklaşımını benimsiyor. Bu nedenle başvuruların geciktirilmemesi önem taşıyor.

Netpia, 2005 yılı Ekim ayında Türkiye’de başlattığı Ana Dilde İnternet Adresi Sistemi’nin (ADİA) yaygınlaşması amacıyla bir bilgilendirme kampanyası başlattı. Yoğun ziyaret trafiği olan çeşitli İnternet siteleri, ADİA’yı tanıtan ilanlara yer veriyor.

Kampanya, Netpia’nın çeşitli ticari İnternet sitelerine bir süredir sağladığı ücretsiz Geçici Yönlendirme hizmetinin 31 Ocak 2006 tarihinde, yine çeşitli ticari siteler için ayırmış olduğu TİA’ların avantajının da 17 Şubat 2006 tarihinde sona ereceğini bilgilendirme amacı taşıyor.

TÜRKÇE İNTERNET ADRESİ ALMAK İÇİN FIRSAT

ADİA sistemi İnternet adreslerinin herhangi bir eke (www, com, net, nokta, vb.) gerek kalmadan, Türkçe karakterleri de içerecek şekilde, bilinen, gerçek isimlerden oluşturulabilmesini sağlıyor. Sistem bir yandan kullanıcılara İnternet’te kendi dillerinde dolaşma rahatlığı sunarken, firmalara da kendilerini gerçek isimleriyle ve ürünleriyle, doğru bir şekilde tanıtabilme avantajı sağlıyor. ADİA sistemi, kullanıldığı pek çok ülkede, İnternet kullanımını artırarak, e- ticaretin gelişmesinde ve e-devletin canlanmasında önemli bir rol üstleniyor.

Netpia ADİA sisteminin tanıtımı amacıyla bir süredir çeşitli İnternet siteleri için Geçici Yönlendirme hizmeti veriyordu. Kamu kuruluşlarının, akademik kurumların dışındaki ticari İnternet sitelerini kapsayan, TİA’ların ücretsiz olarak ilgili kuruluşların İnternet adreslerine yönlendirildiği hizmet, Ocak ayı sonunda bitiyor.

Ticari kuruluşlar için ayrılmış olan tüm Türkçe İnternet Adresleri ise 17 Şubat 2006 tarihinde serbest kalacak. Bu tarihten sonra bu TİA’lar, herhangi bir doğrulayan belge sağlanmadan alınabilecek. Adresler için birden fazla hak sahibi olabileceğinden Netpia, ayırmış olduğu İnternet sitelerinin sahiplerine TİA’larını gecikmeden almaları çağrısında bulunuyor.

Netpia’nın yenilenen İnternet sitesinde ADİA ve TİA ile ilgili tüm bilgilere ulaşmak mümkün. www.netpia.com.tr adresli İnternet sitesinde ayrıca TİA’ların durumu sorgulanabiliyor, başvuruda bulunulabiliyor ya da başvurunun durumu izlenebiliyor.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1509
Yazar: renegadealienYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.