Anadolu Kaplanı ile Telli Turna elele

Pardus ailesinin en yeni üyesi Pardus 2009.1 Anthropoides Virgo (Telli Turna) artık çok daha güçlü.

Temmuz 2009 ‘da duyurulan PARDUS 2009’un yetenekleri geliştirilmiş yeni sürümü Pardus 2009.1 Anthropoides virgo kullanıma sunuldu. Kararlılığı ve performansı iyileştirilmiş güncelleme sürümü olan Pardus 2009.1 ile tüm Pardus sürümlerinde olduğu gibi kullanıcılara kolay kullanılabilen, kararlı, hızlı, güvenli bir masaüstü ortamı ve binlerce özgür yazılım sunuluyor. Her ara sürümüne Anadolu’da nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalan bir canlı türünün adı verilen Pardus’un, 2009.1 sürümü de Anthropoides virgo (Telli Turna) olarak adlandırılıyor.

Pardus 2009.1 Anthropoides virgo’nun getirdiği yeni özellikler
Pardus 2009.1 Anthropoides virgo ile gelen özelliklerin başında yeni nesil Plasma teknolojisi ve görsel efektlerle zenginleştirilmiş KDE serisinin en son kararlı sürümü KDE 4.3.4 masaüstü ortamı geliyor. Ayrıca bu sürümde çok daha fazla donanıma destek veren Linux çekirdeğinin 2.6.31.11 sürümü, internet üzerinde güvenle gezebilmek için Firefox tarayıcısı 3.5.7 , grafik işleme yazılımı Gimp 2.6.8, ofis araçları ailesi OpenOffice.org 3.1, ekran kartı ve masaüstü efektlerinin bel kemiği Xorg 1.6.5, programlama araçları Python 2.6.4, GCC 4.3.3 gibi önemli teknolojiler yer alıyor.

Sorunsuz ve hızlı bir açılış
Bilgisayara kurulmaya ihtiyaç duymadan kullanılabilen Çalışan CD'nin 2009.1 sürümü de yeni Pardus ile gelen özellikler arasında. Kullanıcılar Çalışan CD’yi bilgisayara takıp çalıştırıldığında otomatik olarak gelen masaüstü ortamı sayesinde herhangi bir sürücü tanıtma ya da kurulum işlemi ile vakit kaybetmeden Firefox ile internet üzerinde gezip, Kmail ile e-postalarını okuyabiliyor, Amarok ile müzik koleksiyonlarını dinleyip, SMPlayer ile film seyredebiliyor ve OpenOffice.org ile tüm ofis işlemlerini gerçekleştirebiliyor.

Çalışan CD’de ayrıca ihtiyaç duyulduğunda kullanıcının bilgisayarında oluşan sorunları kolaylıkla düzeltebilmesi için dosya sistemi tamir araçları, disk bölümleme yöneticisi araçlar ve çeşitli analiz yazılımları da yer alıyor.

Bir başka yenilik olan Hibrit Görüntü Teknolojisi ile oluşturulan Pardus ISO dosyaları ister CD ortamına, ister DVD ortamına yakılarak, istenirse USB çubuk ve SD kart gibi tak çıkar disk ortamlarına aktarılarak kullanılabiliyor. Ayrıca bilgisayarda yeterli miktarda hafıza var ise açılış sırasında tüm görüntünün hafızaya aktarılması yöntemi ile Kurulan ya da Çalışan Pardus çok daha hızlı çalışıyor. Hibrit Görüntü Teknolojisi ve kullanımı ile ilgili detaylı bilgiye http://www.pardus.org.tr/belgeler/iso_nasil.html adresinden ulaşılabiliyor.

Pardus 2009.1 Anthropoides virgo kullanıcıyı destekliyor
Pardus’un, kullanıcılarının deneyimini geliştirmek ve karşılaştığı sorunlarda yardım almak için uğrayabileceği bir destek portalı da bulunuyor. Pardus kullanıcıları, içeriği gönüllü geliştiriciler tarafından sağlanan Özgürlük İçin portalında (www.ozgurlukicin.com) Pardus ile ilgili kılavuz belgeleri, paket tanıtımı ve oyun incelemelerini okuyabiliyor, forum bölümü üzerinden soru sorabiliyor. Dinamik forum ve e-posta listeleri de Pardus 2009.1'e ilişkin her türlü desteği sunuyor.

Pardus 2009.1 Anthropoides virgo, www.pardus.org.tr adresinden indirilebiliyor.

Anthropoides virgo (Telli Turna) adının hikayesi sonraki sayfada okuyabilirsiniz.
Her yeni sürümüne Anadolu’da nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan bir canlı türünün adı verilen Pardus’un 2009.1 sürümü de Telli Turna olarak adlandırılıyor. Anthropoides virgo (Telli Turna), turnagiller familyasından, nesli tükenmekte olan bir kuş türü. Bir zamanlar sürüler halinde ülkemize gelerek çok çeşitli bölgelerde yaşayan telli turnaların şu an tüm Avrupa'da üreyen yalnızca son 11 bireyi üreme alanı olarak Türkiye'yi seçmekte ve gün geçtikçe bu türün nesli tükenmektedir.

Türkiye’deki hayvan türlerinin korunmasını bir sosyal sorumluluk olarak gören Pardus, konuya olan duyarlılığın ve dikkatlerin artması için Pardus 2009.1 sürümüne Anthropoides virgo (Telli Turna) ismini verdi.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 2694
Yazar: x-filesYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.