Android Google‘a Değil, Microsoft‘a Yarıyor

Google'ın açık kaynaklı işletim sistemi Android, firmaya Google Play Store ve Admob reklam gelirleri haricinde çok büyük bir gelir getirmiyor diyebiliriz.

Android işletim sisteminde bazı patentlerinin ihlal edildiğini savunan Microsoft, pek çok üreticiden Android tabanlı cihaz başına 5 ila 13 dolar arası bir bedel alıyor. Özellikle bu bedelleri yükseltmek isteyen Microsoft, böylece üreticileri kendi platformuna da çekmek istediği konuşuluyor.

Ek bilgi: Esasında Microsoft'un Android cihazlardan aldığı lisans bedelinin sebepleri de o kadar büyük değil. Microsoft'un Wndows XP ile hayatımıza getirdiği, LCD ekranlardaki fontları daha düzgün gözükmesini sağlayan teknolojisi ClearType ve mail senkronizasyonunun sağlandığı ActiveSync uygulaması. Sırf bu iki lisans yüzünden cihaz üreticileri, Microsoft'a ciddi paralar ödüyorlar.

 

Dünyadaki akıllı telefon penetrasyonuna baktığımızda yaklaşık yüzde 3 ya da 4'lük bir pazar payına sahip olan Windows Phone'un gelirlerinden daha çok, Android tabanlı cihazlardan aldığı lisans bedellerinden kazanan Microsoft, analistlerin de yeni çalışma odağı haline geldi.


Paralar Android'den!

Analiz raporlarına bakıldığında Microsoft, 2013 yılında toplam olarak 26 milyon Windows Phone lisansı satmış durumda. Microsoft'un cihaz başına istediği 15 Dolarlık lisans bedelini hesapladığımızda, Windows Phone lisanslarının firmaya yaklaşık 400 milyon dolar gelir sağladığı görülüyor.

Microsoft'un mobil lisans gelirlerinden elde ettiği 1.2 milyar dolarlık bedelin sadece 400 milyon doları Windows Phone tarafından geliyor. Yaklaşık 1 milyar dolarlık gelir de Android cihazlardan alınan bedellerden oluşuyor. Google'ın rakibi Microsoft'a böyle bir gelir kapısını neden açık tuttuğu da ayrı bir muamma.

Kaynak: Shift Delete
Tarih:
Hit: 2168
Yazar: mkybYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.