Android Telefonlar, iPhone’dan Daha Az Bozuluyorlar

 

Blancco Technology Group, Android ve iPhone kullanıcıları arasındaki gerginliği artıracak yeni araştırma sonucunu paylaştı. Bu araştırmaya göre Android işletim sistemini kullanan telefonlar, iPhonelardan daha az bozuluyor. Bir süredir düzenli bir şekilde yapılan araştırma, geçtiğimiz senelerde iPhone’un büyük bir farkla önde olduğunu gösteriyordu. 2015 senesinin son çeyreğinden beri düşüşte olan iPhone, yapılan araştırmalara göre o dönemlerde yalnızca yüzde 15 bozulma oranına sahipti. Son yapılan araştırmaya (2016’nın sonunda yapılmış) göre ise bu oran yüzde 62’ye yükseldi. Öte yandan Android telefonlar, iPhone’un yalnızca yüzde 15 bozulma oranına sahip olduğu dönemde yüzde 85 oranında bozuluyordu. Yapılan son araştırmalar, bu oranın yüzde 47’ye kadar gerilediğini ve Android’in liderliği ele geçirdiğini gösteriyor.

 

Blancco, araştırmalarındaki “bozulma” kelimesini “tamir edilemeyecek kadar ciddi performans sorunları” olarak tanımlıyor. Bu tanıma göre iPhone 6, tüm iPhone modelleri arasında en çok bozulma oranına sahip olan cihaz. Aşağıdaki görselden de görebileceğiniz gibi iPhone 6, farklı dönemlerde en çok bozulan telefon olmuş.

 

 

Android tarafında ise Samsung tarafından üretilen akıllı telefonlar başı çekiyor. 2016’nın ilk çeyreğinde yüzde 43 bozulma oranına sahip olan Samsung, senenin üçüncü çeyreğinde bu oranı yüzde 11’e kadar düşürmeyi başarmış. Paylaşılan veriler arasında telefonların bozulmasına neden olan sorunlar da yer alıyor. Sorunlar arasında en yüksek pay, tahmin edilebileceği gibi uygulamaların durma (çökme) sorunu. Apple’da sıklıkla Snapchat ve Instagram uygulamalarından kaynaklanan bu sorun, Android’de kamera, USB senkronizasyonu gibi birçok kaynağa sahip.

 

Gerçek neden Android kullanıcıları mı?

Blancco, aylar içerisinde Apple’ın sorunlarının artmasının yanı sıra, Android sorunlarının son derece hızlı bir şekilde azaldığına da dikkat çekti. Araştırmacılar, bunun asıl nedeninin Android kullanıcıları olabileceğini düşünüyorlar. Yapılan tahminlere göre Android kullanıcıları, Apple kullanıcılarına göre cihazlarıyla daha çok ilgileniyorlar. Bu da cihazlarındaki sorunu çözebilmek adına yöntemler keşfettikleri anlamına geliyor, cihazlarını kendi isteklerine göre düzenleyerek sorun oluşma riskini en aza indirgediklerini gösteriyor.

Kaynak: DigitalTrends
Tarih:
Hit: 9784
Yazar: LethaLImpacT

Taglar: ios apple android samsung apple bozulma blancco


Yorumlar


Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.

Yorumlar

adamgibi tarafından yazıldı. Tarih: 09/May/17 13:29
zenginin malı değersiz olur, olay bundan ibaret marka değil insan faktörü.
DarkSkull tarafından yazıldı. Tarih: 27/Nis/17 00:57
@eengineer 1-1,5 sene içinde 5-6 tane garantiye telefon yolladım hiç birinde kullanıcı hatası demediler. Bunların içinde Lg Türkiye garantili, paralel ithalat (delta), faturasız 2. el, doğubankta dükkandan alınma (yine bunun da faturası yoktu ama adamlar halletti) telefonlar var. Sen telefona su dök telefon hemen bozulacak kadar sıvı girmesin içeri telefon çalışsın sonra içeri az miktarda giren sıvı 2 ay sonra oksitlenme yapıp telefonu bozsun sen de 2 ay önceki su döktüğünü unutup servisi suçla.
Opsiyonel_Bilgiler tarafından yazıldı. Tarih: 04/Nis/17 19:20
epıl fanboylar üşüyor
samaccc tarafından yazıldı. Tarih: 05/Mar/17 09:00
Telefon değişimi olayını zorlaştırırsa arıza sayısı azalacaktır .
eengineer tarafından yazıldı. Tarih: 03/Mar/17 21:49
Apple'ın servis kalitesi tatmin edici. Android cihazlarda garanti "kullanıcı hatası"ından ibaret olduğu için kullanıcılar servisi tercih etmiyor olabilir.