Anne babalara bilgisayar alma kılavuzu

Bilgiye sürekli bağlantı sağlayan bilgisayar artık okul hayatının önemli ihtiyaçları arasında yer alıyor.

Çocuklara yeni dünyalar sunan, keşfetmelerine ve öğrenmelerine yardımcı olan ve dünyayla sürekli bağlantı halinde olmalarını sağlayan bilgisayarlar, onların okul hayatında en önemli ihtiyaçlarından biri olarak öne çıkıyor. Mikroişlemci üreticisi Intel, okulların açılmasıyla başlayan alışveriş furyasında, anne ve babalara bilgisayar alırken dikkat etmeleri gereken özellikler konusunda çeşitli tavsiyeler veriyor.

Bilgisayarlar, bir çocuğun eğitiminin en temel parçası ve onların eğitimini eğlenceli kılmak için önemli bir araç. Bilgisayarlar; çocukların dünyayı keşfetmelerine, araştırma yapmalarına, ödevlerine ve yaratıcılıklarını geliştirmelerine yardımcı oluyor. Çocuğunuz modern bir bilgisayarla, projeleri için dijital video çalışması yapabilir, web sitesi yaratabilir veya DVD’den bir volkanın patlama anını izleyebilir.

İlkokula başlayan bir çocuktan, üniversiteye giden bir gence kadar, bilgisayarlar tüm öğrencilerin eğitimine destek oluyor. İşte, bir bilgisayarın çocukların ve gençlerin eğitimine yapacağı katkılar:

DÜNYANIN EN BÜYÜK KÜTÜPHANESİNE ERİŞİM

İnternet, öğrencilerin araştırmalarını gerçekleştirmeleri ve projeleri için malzeme aramaları açısından mükemmel bir kaynaktır. Geçmişte araştırmalar kütüphaneye giderek yapılırken, bugün öğrenciler ödevlerini İnterneti ziyaret ederek yapıyor. Bilgisayarlar ise, dünyadaki bu en büyük kütüphaneye (WWW-World Wide Web) uzanan bir köprü görevi görüyor. İster buzullar üzerine derinlemesine bir araştırma yapsınlar, ister Mısır’daki pramitler hakkında yazılan makaleleri incelesinler, internete bağlı bir bilgisayar çocuklara sınırsız bir bilgi dünyası sunuyor.

YARATICILIĞI TEŞVİK EDER

Bilgisayarlar, öğrencilere yaratıcılıklarını geliştirme ve ev ödevlerini heyecanla yapma olanağı sağlar. Bilgisayar ve dijital bir video ile, bir okul projesine bir video veya fotoğraf eklenebilir, hatta bir internet sitesi yapılabilir. Yaşadığı şehrin tarihini ödev olarak yazacak bir öğrenci, eski harita ve belgeleri internetten bulabilir, CorelDRAW gibi yazılımlar kullanarak şehrin dijital haritasını çıkarabilir.

DÜNYANIN DÖRT BİR YANIYLA İLETİŞİM

Bilgisayarlar ve Internet dünyayı küçültüyor. Çocuklar, Internet sayesinde dünyanın dört bir yanındaki diğer çocuklarla iletişim kurabilir, yabancı dillerini geliştirebilir, projelerinde onlarla işbirliği yapabilir, onların kültürlerini öğrenebilir. E-mail yoluyla iletişim kurabilir ve hatta birbirleriyle bir web kamerası aracılığıyla konuşabilir. Internetteki tartışma grupları, bir öğrencinin bilimsel veya sanatsal tartışmalara katılımını ve fikir alışverişinde bulunmasını sağlar.

EV ÖDEVİ HAZIRLAMAK ÇOK KOLAY

Öğrenciler, ödevlerini kalem ve kağıt kullanmadan bilgisayarda yazabilir ve çok daha fazla zaman kazanır. Yazdıklarını değiştirebilir, gerekli düzeltmeleri yapabilir ve düzenleyebilirler. Ayrıca, öğrenciler tüm ödevlerini bilgisayarlardaki dosyalarında saklayabilir, ödevlerine diledikleri zaman ulaşabilirler.

EĞİTİM ÇOK EĞLENCELİ

Eğitimi eğlenceli kılmak öğretmen ve ebeveynler için oldukça zordur ama bilgisayarlar bunu gerçekleştirmenin en iyi yoludur. Resim, video ve animasyonla eğitmenin yanı sıra eğlenceli olabilecek pek çok yazılım bulunmaktadır. Bu unsurlar, çoğu zor konuyu eğlenceli hale getirmenin yanı sıra yapılan işe heyecan da katar.

BİLGİSAYAR ALIRKEN SORMANIZ GEREKEN 7 SORU

Çoğu anne baba için doğru bilgisayarı almak zorlu bir iş olabilir. Ancak bilgisayar aldığınız mağazadaki yetkililere doğru soruları sorarsanız, bu zorlu görev çok kolaylaşır. Intel, bilgisayar seçimini kolaylaştırmak için anne babalara yardımcı olmak amacıyla, yedi önemli sorunun sorulmasını öneriyor.

MASAÜSTÜ MÜ DİZÜSTÜ MÜ ALALIM?

Ev ortamında bulunan küçük çocuklar için bir masaüstü bilgisayarı seçmelisiniz. Çocuğunuz üniversiteye gidiyorsa, taşınabilir olması açısından bir dizüstü bilgisayarı tercih edebilirsiniz.

ÇOCUĞUMUN İHTİYACI OLAN İŞLEM GÜCÜNE SAHİP Mİ?

İşlemciyi bilgisayarın beyni olarak düşünebilirsiniz. Bu nedenle hızlı bir beyin, bilgisayarın daha fazla görevi yapmasına imkan verir. Bu sebeple içlerindeki işlemci bu açıdan önem taşır.

Yenilenmiş Intel Celeron D işlemci çocuğunuzun temel eğitim ihtiyaçlarına rahatlıkla cevap verebilir.

Grafik açısından zengin olan multimedya temelli aktiviteler ise daha hızlı bir bilgisayar gerektirebilir. Intel Pentium 4 işlemciye sahip bir bilgisayar ile çocuğunuz, ev ödevlerini yapmak, video seyretmek veya oyun oynamak gibi birçok işi yapabilir. Eğer çocuğunuz bilgisayarının, bir video oyunu oynarken öte taraftan CD’lere kayıt yapmak gibi performans gerektiren işleri aynı anda yapmasını istiyorsa, Hyper-Threading teknolojili bir Intel Pentium 4 işlemci seçeneğine bakmanız gerekir.

Alacağınız bilgisayarın hem bugünün hem de yarının ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için en son teknoloji olan Intel’in yeni cift çekirdekli - veya çift beyinli - Intel Pentium D işlemcisine sahip bir bilgisayarı tercih edebilirsiniz. Çünkü çocuğunuz bilgisayarı kullanmayı öğrendikçe daha gelişmiş uygulamalar çalıştırmak isteyecektir. Bu, çocuğunuza elbise satın almaya benzer. Teknoloji, çocuğunuzun büyümesi ile aynı hızda değişir. Bu nedenle bilgisayarınızın, gelecek teknolojilere uyarlanabilir olması, her zaman için maliyet açısından da önemlidir.

Üniversite öğrencisi olan çocuğunuz için ise bir dizüstü bilgisayarı almaya karar verdiyseniz, Intel Centrino mobil teknolojili bir dizüstü bilgisayar tercih edebilirsiniz. Çocuğunuz, üniversiteye giderken Intel Centrino mobil teknolojili bir dizüstü bilgisayarını yanında taşıyabilir ve kablosuz olarak pek çok yerden internete bağlanabilir,

BİLGİSAYAR, MULTİMEDYAYA HAZIR MI?

İstediğiniz işlemciyi seçtikten sonra, bilgisayarınızın video ve 3D grafikleri çalıştırmak için iyi bir CD ROM veya DVD sürücüye sahip olup olmadığına bakın. Çoğu çocuk oyunları ve eğitim paketleri bu formatta sunulur. Ses ve grafik kartını sorun, hoparlörleri de unutmayın. Çocuğunuzun yaratıcı bir kişiliği varsa ve müzikten hoşlanıyorsa, kendi kişisel müzik ve fotoğraf koleksiyonu oluşturmasına imkan tanıyacak şekilde bir CD-RW (CD Yazıcı) veya DVD-RW’ı da düşünmeniz gerekir.

BİLGİSAYARINIZ NE KADAR BELLEĞE (RAM) SAHİP?

RAM olarak da bilinen belleğin daha fazlası ile bilgisayarınız daha fazla şey yapabilir. Temel uygulamaları çalıştırmak için minimum 250 MB kadar belleğe ihtiyacınız olduğunu düşünmelisiniz. Daha fazla güç gerektiren uygulamalar için çocuğunuz 500 MB’ın üzerinde bir belleğe ihtiyaç duyacaktır.

DİĞER CİHAZLARI BAĞLAYABİLECEK MİYİM?

Bilgisayar, çocuğunuzun dijital dünyasının merkezidir. Çocuğunuz, bilgisayarına tatil fotoğraflarını indirecek, organize edecek ve paylaşacak, müzik koleksiyonunu oluşturacak, doğum günü partisinin dijital video çekimleri üzerinde saatlerce çalışacaktır. Joy stick’i unutmayın. Çocuğunuzun oyun deneyimi için bu önemlidir! Bütün bu cihazları bir USB (Universal Serial Port) yoluyla bağlayabilirsiniz.

YA EKRANLAR, KLAVYE VE MOUSE?

Bilgisayarlar standart olarak ekran, klavye ve mouse ile satılırlar. Ancak ekranda aynı anda birden fazla şey yapılacaksa, daha büyük bir ekran seçilebilir. Çocuğunuz böylece birden fazla uygulamayı çalıştırabilir. Düz ekranlı monitörler, az yer kaplamaları açısından önemlidirler.

PC İLE HANGİ YAZILIM PAKETLERİ GELİYOR?

Bilgisayarınızın çeşitli uygulamaları çalıştırabilmesi için yazılıma ihtiyacı olacak. Bilgisayarınız; kelime işlem, video player ve Internet’e erişmenize izin veren bir Web browser’ın da aralarında bulunduğu standart yazılımları içerecek olan standart bir Microsoft XP ev veya profesyonel yazılım paketini içermeli. Bilgisayarınızı virüs saldırılarından korumak için mutlaka virüs koruma yazılımı satın alın.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1760
Yazar: renegadealienYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.