Apple, Mac OSX açıkları için uyardı

Apple, işletim sistemi Mac OS X ve QuickTime yazılımında çıkan bazı açıkların Macintosh ve Windows kullanıcıları için risk oluşturduğunu açıkladı.

Apple, şimdiye dek tespit edilen 31 adet açığın işletim sisteminde çeşitli riskler yarattığını, QuickTime multimedya yazılımının da bunlardan etkilendiğini açıkladı. Güvenlik uzmanları, açıkları ‘kritik’ olarak nitelerken, Apple yamaların yayınlandığını duyurdu.
 
Mac OS X işletim sistemindeki açıklar, sunucu ve bireysel bilgisayarları etkiliyor. Açıklar, bilgisayarın hem uzaktan kumandayla ele geçirilmesine, hem de kötü niyetli internet siteleri yoluyla ele geçirilmesine olanak veriyor. Açıkların bazılarının güvenlik önlemlerini devre dışı bırakabiliyor. Güvenlik uzmanları, Apple’ın açıklarla zor günler yaşayacağının bir işareti olarak niteliyor.

Uzmanlar, Apple kullanıcılarını, JPEG, QuickTime, Flash, MPEG4 ve AVI gibi dosyaları indirirken dikkatli olmaları yönünde uyarıyor. Apple’ın Mac OS X ve QuickTime için yayınladığı yamalar Apple Downloads sitesinden indirilebilir. Şimdiye dek virüsler konusunda sorunsuz olan Apple piyasada yaygınlaştıkça, Windows’u rahatsız eden virüslere maruz kalıyor.


 

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1295
Yazar: renegadealienYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.