Arttırılabilir İnsan Hafızası Geliyor

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte tıp alanındaki yeniliklerinde oldukça hızlandığı bir dönem yaşıyor olsak bile hala beyin ile ilgili hastalıkların tedavisinde çığır açan bir yenilik olmamış durumda.

 

 

Güney Kaliforniya Üniversitesi'nde biyomedikal mühendisi olan Dr. Theodore Berger, bu durumu değiştirecek bir yeniliğe imza atabilir.

 

 

Beyne yerleştirilen bu küçük bir çip ile kısa süreli hafızayı da uzun süreli hafızaymış gibi saklayabilmeyi başaran Dr. Berger, testin hala deneme sürecinde olduğunu belirtmeyi de ihmal etmedi. Fareler üzerinde başarılı sonuçlar veren çiplerin insan üzerindeki testlerine kısa sürede başlanacağı söyleniyor.

 

Dr. Berger, bu çiplerin Alzheimer başta olmak üzere beyin kaynaklı hastalıklarının ilacı olacağını düşünüyor. Ayrıca Dr. Berger, söz konusu çipin hasta olmayan insanlarda kullanıldığı takdirde ise hafızayı çok ciddi anlamda güçlendireceğini kanaatinde.

 

Kaynak: SDN
Tarih:
Hit: 1328
Yazar: LethaLImpacT

Taglar: arttırılabilir insan hafızası california dr berger alzheimer


Yorumlar


Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.

Yorumlar

Roark tarafından yazıldı. Tarih: 21/Ara/16 01:52
küçüklügümden beri beni en sevindiren haberler insan ve insan beyni kapasitesi alakalı olmustur.
İnanıyorum ki bir gün beyinden-beyine bilgi aktarımı gerçekleşecek. Adam misal veriyorum , python'da uzman ise , hiç bilmeyen birine aktarılıp , aynı seviyeye getirilebilecek. Adam bilim adamı ve uzman ise , bilgiler ögrencilere aktarılıp , kalınan yerden devam edilecek ve 0 dan tekrar ogrenci yetistirmek ve gelinen noktasından ileri gitmek yıllar sürmeyecek.

Misal veriyorum adam 65 yasında ve beyin cerrahı olsun , bu insanın birde teorisi olsun ve bu teori ya da pratik ameliyatlar o an tıp dünyasında beyin ameliyat konusunun tepesi yani en gelismisi olsun. Bu adamın buldugu ya da kaldıgı yerden ileri gitmesi için yeni bir ögrenci ve egitim gerekli ve devamı da gerekli ki gelinen noktayı asabilsin.. yıllar sürme ihtimali var.

Ama bu kisinin bilgisini beyin gelisiminde büyüme cagında olan 12-15 yas aralıgı bir cocuga verildigi ve o yastan itibaren gelistirmek için calıstıgını düsünün..

Aman allahım , mükkemmel birşey.
yunusdogan tarafından yazıldı. Tarih: 13/Ara/16 12:06
şimdi bize de mi rom atacaklar aminiüm :D
osmaman tarafından yazıldı. Tarih: 10/Ara/16 10:26
Bir gün Matrix gerçek olacak demiştim ben!
micropin tarafından yazıldı. Tarih: 06/Ara/16 22:34
Eger insan uzerinde de ise yararsa, insanin evrimi adina muazzam bir bulus ve devrim olur. Istedigimiz her seyi harici hafizaya atip hicbirini unutmadan anlik olarak geri cagirabiliriz. Belki disaridan bilgiyi de flash disk gibi beynimize atariz o zaman ders dinleyerek ogrenme vs. gibi seyler tamamen tarihe karisir. Cok ilginc bir gelecek bizi bekliyor.