Asus C90; dizüstü bilgisayarınızın donanımını siz belirleyin

Dizüstü bilgisayarların geleceği hepimizin bildiği gibi son derece parlak. Sektörü hiç bilmeyen sıradan bir kullanıcı bile sadece günlük gazetelerin yanında verilen ve sayfalarca kalınlığında olan fonksiyonu ise sadece dizüstü bilgisayar fiyatlarını kullanıcılara sunabilmek olan tekno-market broşürleri vasıtasıyla bile durumun farkına varabilirler. Geleceği aydınlık olan ve 2010-2015 yıllıarı arasında kullanım oranlarının ciddi şekilde artması ve masaüstü kullanım oranlarını geçmesi beklenen dizüstü bilgisayarların kullanıcıları üzen belkide en önemli handikapı ise açıkçası güncellemeye (upgrade) pek müsait bir yapıya sahip olamamaları gösterilmekte.

Asus'un uzun süredir üzerinde çalıştığı ve somut anlamda detayları Nisan sonu gibi netleşmeye başlayan kullanıcılar tarafından güncelleştirilebilir dizstü konsepti olan C90 yönelik hazırlık çalışmaları sona erdi ve Asus duyurusunu yaptı. Özellikle oyuncular için geliştirilen ve DIY (Do it yourself - Kendin yap) pazarı için hazırlanan Asus C90 sistem donanımı üzerinde mulak hakimiyet kurmak isteyen oyuncular için ideal platformu sunmayı hedefliyor. Asus C90'nın güncelleştirilebilir donanımları arasında, işlemci, bellek, hard disk, grafik kartı, optik sürücü gibi komponentler yer alıyor. Bugün satılmakta olan dizüstü bilgisayarların büyük bir çoğunluğunda kullanıcılar genellikle bellek ve hard disk güncellemesi yapabilmekteler.

Intel'in yeni nesil Santa Rosa platformunu kullanan Asus C90 üzerinde 15,4-inç büyüklüğünde ve 1680x1050 çözünürlüğünü destekleyen bir ekran bulunuyor. İşlemci olarak C90 üzerinde Intel'in şu an için en hızlı çift çekirdekli işlemcisi olan Core 2 Extreme 6800 kullanılıyor. Bu işlemci 4MB seviye 2 tampon belleğe ve 2.93GHz'lik saat hızına sahip. Ayrıca C90'nın güncellenebilir işlemci yeteneğinin kilit noktasını da yine bu işlemci oluşturuyor. Zira kullanılan masaüstü tipi işlemci sayesinde kullanıcılar aynı soket tipini kullanan benzer işlemcileri de ürün ile birlikte kullanılabilecek. Optik sürücü trarfındaysa tercihe bağlı olarak geleneksel dvd yazıcılar yada HD-DVD veya Blu Ray gibi yeni jenerasyon optik aygıtlarda C90'nın opsiyon listesindeki yerlerini alıyor.

Asus C90'nın kablosuz bağlantı yetenekleri de kullanıcıları tatmin edebilecek yeterlilikte. C90, 802.11n ve Bluetooth 2.0+EDR gibi kablosuz bağlantı stanadartlarını da desteklemekte. Ürünün ekstra özellikleri arasında eSATA portu, HDMI çıkışı, TV çıkışı, Firewire portu, 3x USB 2.0 portu, parmak izi tarayıcısı (Trusted Platform Module 1.2) ve ExpressCard 34/54 slotu yer almakta. 3Kg'ın biraz daha üzerinde bir ağırlığa ve 14.4" x 10.6" x 1.7 boyutlarına sahip olan Asus C90, 6 hücreli batarya ile kullanıcılara sunulacak. Konuşulanlara göre, dizüstü bilgisayar kullanıcılara 4,5 saate varabilen batarya sürelerini sağlayabileceği ifade ediliyor.

Aşırı heyecanlı bir eBay satıcısı Asus C90'a yönelik olarak eBay üzerinden ön sipariş almaya başlamış bile. Satışa çıkarılan model üzerinde GeForce Go 8500 256MB ve DVD yazıcı yer aldığı, geriye kalan işlemci, bellek hard disk gibi temel donanımların ise satışa çıkarılan Asus C90'ı satın alacak olan kullanıcının alması gerektiği belirtiliyor. Sadece grafik kartı ve DVD yazıcıya sahip olan Asus C90 için listelenen fiyat başlangıcı ise 950$.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 952
Yazar: Toma2GmYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.