Autodesk Oyun Moturunu Çıkardı | Stingray

 

 

"Bildiğiniz gibi piyasada bir çok oyun motoru var bunların bazıları kendine yer edinmiş durumda bazıları ise kaybolup gitmiş durumda özellikle unreal engine motoru kendine sağlam bir yer edinmiş ve oldukça da başarılı sonuçlar veriyor lakin artık bazı şeyler değişmek üzere ve değişiyor 3D görselleştirme sektöründe ve piasasında global olarak her programın ve render motoru olsun oyun motoru olsun alternatifi mevcut ama bilinmesi gereken en önemli hususları bazen atlamak mümkün nedir bu hususlar ? hemen söylüyorum ozaman AUTODESK ne zaman ne yapacağı belli olmayan bir şirket şu sıralar yeni çıkardığı oyun motoru ile tüm taşları yerinden oynattı nedir ? bu oyun motoru yazımızın da başında bahsettiğimiz gibi Stingray Engine birazdan alınan sonuçları hem görsel olarak hem video olarak göreceksiniz.

 

Autodesk Stingray Engine Nedir ?

 

Autodesk'in kendi deyimi ile dediği gibi ;

 

THE WORKFLOW YOU’VE BEEN WAITING FOR SEAMLESS WORKFLOWS WITH AUTODESK 3D ANIMATION SOFTWARE

 

"Türkçesi : Beklemiş olduğunuz Sorunsuz 3D İş Akışları Animasyon Yazılımı"

 

 

Autodesk yaratıcı işler dünyasında, özellikle 3D animasyon ve oyun geliştirme işlerinde lider bir şirket. 3D modelleme ve animasyon yazılımı Maya ve 3D Studio Max’in sahibi olan şirketin bir bölümü zaten oyun dünyası içindeydi. Ancak Autodesk şimdi oyun geliştirme sektöründe taşların yerini değiştirmek için bende burdayım diyor. Bir çok platformu destekleyen yeni oyun motoru Stingray ve çeşitli yaratıcı özellekleriyle  birlikte Autodesk, sadece programcıları değil, tasarımcıları da baştan sona kadar destekleyen bütünleşik workflow özelliklerini endüstriye sununuyor.

 

Oyun motoru pratikte oyunun beyni özelliğini taşıyor. Bilgisayar için işletim sisteminin arz ettiği öneme benzer şekilde, farklı kaynakları ve özellikleri yönetmek, farklı bileşenlerin tek, aynı anda işleyen ve sarmalayıcı bir oyun deneyimi sunan bir yapıymış gibi birlikte çalışmasını organize etmek gibi görevleri yerine getiriyor. Oyun motorunun birçok parçası bulunurken, bunun çoğu grafik, işleme, fizik ve oyunun görsel hissini sunan diğer parçalar gibi alt sistemlerden oluşuyor.

Autodesk’in Unity 3D, Unreal Engine veya CryEngine gibi diğer popüler motorlara göre çok büyük bir avantaja sahip olduğu nokta burası. Oyunların görsel özelliklerini oluşturmak söz konusu olduğunda Autodesk’in on yıllar boyunca elde ettiği çok büyük deneyim ve tecrübe mevcut. İşleme, fiziksel tabanlı dinamik ve animasyon gibi alanlarda sektör tarafından onaylanan deneyimi bulunuyor. Bundan dolayı karşımıza bir de özel bir oyun motoru eklediğinizde, Autodesk’in sanatsal nesneleri oluşturmaktan bunları motor içinde çalıştırmaya kadar kesintisiz ve hatasız olarak nitelendirdiği bir iş akışı ortaya çıkıyor.

 

Ne var ki, Stingray Maya veya 3ds Max gibi programlar ile beraber çalışmak'dan ibaret değil. O kendi çapında bir oyun motoru. Autodesk’in son zamanlarda satın aldığı Bitsquid 3D motorunu temel alan Stingray’in ünü Veri Güdümlü Mimarisine dayanıyor. Bu, oyunu kontrol eden her şeyin veri dosyalarında ve kod parçacıklarında tanımlandığı anlamına geliyor. Bu, motorun kaynak kodunda herhangi bir değişikliği gerektirmiyor. Aslında bir oyunun akışını görsel düğüm editörü veya Lua gibi popüler bir oyun kodlama dili aracılığıyla yönetmek mümkün oluyor. Stingray Autodesk’in işleme, gölgelendirme, parçacık efektleri, son işlem gibi alanlardaki deneyimi kullansa da, her şeyi kendi başına yaptığını iddia etmiyor. Hareket ve dengeleme işleri için HumanIK, kullanıcı arayüzleri için Scaleform ve fiziksel unsurlar içinde NVIDIA PhysX gibi popüler kütüphaneleri bünyesinde barındırıyor.

  

19 Ağustos 2015 den itibaren ilgilenen geliştiriciler Autodesk Stingray aboneliğini satın alabilecek, oyun fikirlerini Windows 7, Windows 8 ve tabii ki, daha sonra Windows 10 gibi farklı platformlarda, PlayStation 4 ve Xbox One gibi oyun konsollarında, Oculus Rift gibi VR başlıklarında, Android ve iOS oyunlarında platformlar da da hayata geçirebilecek.

 

Autodesk Stingray için aylık 30 dolarlık ücret belirledi. Autodesk en sonunda bunu Maya LT Masaüstü Üyeliğinin bir parçası olarak da sunacak. "

 

http://stingrayengine.com/

 

Bu arada öğrenci versiyonu olduğundan da bahsetmeden geçmeyelim. Edu mailciler.

 

 

Kaynak: Serdar Hakan DÜZGÖREN
Tarih:
Hit: 1721
Yazar: exchanger

Taglar: oyun edu autodesk motoru


Yorumlar


Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.

Yorumlar

exchanger tarafından yazıldı. Tarih: 20/Nis/16 20:26
Oyunları daha az ram gpu v.s tüketecek şekilde işleyebilseler harika olur aslında.
WarHead tarafından yazıldı. Tarih: 20/Nis/16 12:58
Ağa benim oyunlarla pek aram yok, 3dmax eğlenceli ama
wert tarafından yazıldı. Tarih: 19/Nis/16 22:02
geçenlerdede amazon çıkarmış bir ipnelik dönüyor ama bakalım hayırlısı