BBC'nin 100 Yıllık Ses Arşivi Kullanıma Açıldı

BBC, tarihinde ilk kez ses efekti arşivini kullanıma açtı. 1920 yılından beri BBC radyosunda efekt olarak kullanılan 16,013 ses dosyası kullanımda.

Sitedeki sesleri sadece RemArc Lisans’ına uyarak kullanabilmek mümkün. Yani, sadece kişisel sebeplerle ya da eğitim ve araştırma için kullanılması uygun görülmüş seslerin. Ancak bunun için ekstra bir şey yapmaya gerek yok. Sesleri indirdiğinizde otomatik olarak bu kuralı kabul etmiş sayılıyorsunuz. 

Arama alanına turkey, mosque veya dilediğiniz anahtar kelimelerle Türkiye'den de seslere ulaşabilirsiniz. Ayasofya "kiliseler" başlığı altında kategorilendirilmiş ve ilgili sesin özetinde de Ayasofya "Kilisesi" olarak geçiyor. Arşivi kurcaladıkça bakalım daha neler çıkacak.

Ses ve efekt işleriyle uğraşanlar için harika olan bu arşiv'in Tahribat müridleri tarafından da ilgi göreceğini düşünüyorum.

BBC ses arşivi: http://bbcsfx.acropolis.org.uk/

 

Kaynak: BBC Sound Effects
Tarih:
Hit: 4391
Yazar: TxT

Taglar: bbc ses arşiv ses efekt sound effects bbc sound effects


Yorumlar


Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.

Yorumlar

serhat8102 tarafından yazıldı. Tarih: 25/Ağu/18 00:44
ses efectleridnden başka bişey yok. oyun yapımcıları ve ses montajı yapanlara için nimet niteliğinde bir arşiv
ShockMan tarafından yazıldı. Tarih: 13/Ağu/18 06:31
Önemli olayları dünyaya duyuran bir haber kuruluşu diye biliyorum, eski iran, ırak savaşından tutun kıbrıs harekatına kadar vardır sanırım.. Bir ara kurcalayacağım bakalım.