Bira ve Şaraptan Elektrik Ürettiler

Dünyada yeni enerji kaynaklarının bulunması için arayışlar sürüyor. İşte bu çalışmalardan biri de Avustralya’da gerçekleşti. Queensland Üniversitesi’nden bilimadamları, şarap ve bira atığını tekrar işleyerek elektrik üretiminde kullanılan suya dönüştürmeyi başardı.

Yeni yöntemle bilimadamları bira atıklarını yaktıktan sonra organik maddedeki kimyasal enerjiyi serbest bırakarak elektriğe dönüştürüyor.

Laboratuvar testlerinin başarılı olması üzerine bilimadamları, ülkenin en büyük bira fabrikasının hemen yanında kimyasal bir reaktör inşasına başladı.

Keşfedilen yöntemle bu santralden büyük bir haneyi aydınlatacak kadar elektrik üretiminin elde edilmesi planlanıyor.

Eğer başarı sağlanırsa, bu teknolojinin yayılarak diğer bira ve şarap fabrikalarıyla gıda bağlantılı tesislerde de kullanılması planlanıyor.

Bilimadamlarına göre bir bira fabrikasının tüm atığını değerlendirebilecek bir kimyasal reaktör, 2 bin haneye yetecek kadar elektrik üretebilir.

Hatta bira ve şarap atığının sadece elektriğe değil, gaz enerjisine de dönüştürülebileceği belirtiliyor. Bilimadamları ayrıca, sürecin sonunda elde edilen suyun da içilebileceğini söylüyor.

Bu yeni yöntem, kuraklık nedeniyle suyun artık çok daha değerli ve pahalı olduğu Avustralya’da bira ve şarap üreticilerine de cazip geliyor.

Kaynak: İnternet Haber
Tarih:
Hit: 1694
Yazar: LeustadYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.