Biyoluminesant Bakteri Paris sokaklarını aydınlatabilir

Paris'li bir girişimci firma olan Glowee, mürekkep balığında bulunan bir bakteri türünü mağaza önleri, halka açık alanlar ve zamanla sokakları aydınlatmak için kullanmak istiyor.

Newscientist sitesinde yayımlanan rapora göre, tasarlanan aydınlatma çözümü, sözü geçen bakteri ile doldurulmuş saydam kaplardan oluşmakta. Tabiki bakterinin yaşaması için gerek duyduğu oksijen ve şekerler ile birlikte... Bu bakteri türünün sağlığa zararı da bulunmamakta.

Biyo-aydınlatma kullanımının çevreye yararları da azımsanmayacak kadar çol. Firmanın öyle ya da böyle alışıldık elektrikli aydınlatma teknolojilerini geçmişte bırakma gibi bir amacı olmasa da, karbondioksit emisyonunu ve tabi ki elektrik faturalarını düşürecek kadar iddialı bir fikir... Firmanın kendi internet sayfalarında yaptıkları açıklamaya göre bakterinin ürettiği bütün enerji ışık üretimi için kullanılmakta ve standart aydınlatma çözümlerine göre Glowee daha düşük yoğunlukta ışık ürettiği için de ışık kirliliğini büyük oranda düşürmekte.

 

An itibariyle birkaç tane sorun söz konusu. Şu an hazırda olan prototip sadece 3 gün dayanabiliyor. Ekip bu süreyi daha da uzatma üzerine çalışıyor olsa da, çıkacak ürünün diğer aydınlatma teknolojilerine fiyat/performans konusunda rakip olup olamayacağı henüz bir soru.

Üretim masrafları henüz belli olmasa da, diğerlerine göre birkaç avantaja sahip. Aydınlatma kaynakları, hertürlü şekle sokulabilen ve her türlü ebata göre ayarlanabilen bir kaplama içerisinde tutulmakta. Ayrıca aydınlatma ve içerisinde bulunduğu kap, gün içinde tamamen saydam bir görüntü sergiliyor.

Mayıs 2015 yılında gerçekleştirdikleri bir bağış sürecinden sonra, Glowee etkinlik firmaları, mobilya firmaları ve hatta dondurma zinciri Ben&Jerry's ile de çalışmakta.

Umarım eldeki problemlerin en kısa zamanda çözülmesiyle bu yöntem sadece sokakları değil, evlerimizi de aydınlatır hale gelir.

 

https://www.youtube.com/watch?v=a8MYrlT4DzQ

 

Kaynak: New Scientist
Tarih:
Hit: 2399
Yazar: deja-vu

Taglar: aydınlatma glowee bakteri


Yorumlar


Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.

Yorumlar

KingsOfDemons tarafından yazıldı. Tarih: 27/Mar/16 11:16
Bence genetik mühendislik metodlarıyla , biyolüminesans özelliğinin başka bir organizmaya kazandırılması - örneğin ; bitkiler - daha mantıklı . Hem bitki yaşamı daha uzun hem de her yerdeler . Tabi söylemesi bizim için kolay , onlarda düşünmüşlerdir
Opsiyonel_Bilgiler tarafından yazıldı. Tarih: 12/Mar/16 23:34
ne güzel lan :d
MrRankeR tarafından yazıldı. Tarih: 11/Mar/16 22:12
ateş böceğinin g*tündeki ışıkla aşağı yukarı aynı şey..
araştırsın bilimciler işleri ne nihahhaah!!!
1049 tarafından yazıldı. Tarih: 10/Mar/16 00:17
3 gün yanacak lambadan kime ne hayır gelmiş. Yola güneş enerjisi panelleri döşemeye devam et Fransa.
my4 tarafından yazıldı. Tarih: 09/Mar/16 23:22
Hocam sende Benim gibi sardin bunlara, bu tarz seyler hakkinda tr kaynak varsa pm atabilirsen, Bende okumak isterim.