Casper Türkiye'de anakart üretimine başladı

Türkiye'de son yıllarda atılan en önemli adımlardan biri yerli telefon üretimi. Özellikle Türk mühendislerin üretimde istihdamı büyük önem arz ediyorken, artık ülke topraklarında tamamı Türk mühendisler tarafından üretilen anakartlar, telefonlar ve bilgisayarlar da yer alıyor.

Casper, 34.500 metrekare kapalı alan üzerine kurulu teknoloji üssünde telefon ve bilgisayar üretiminden sonra anakart üretimine başladı.

TEKNOLOJİ ÜSSÜNDE ANAKART ÜRETİMİ

Bir bilgisayarın, telefonun ya da dijital cihazın tüm bileşenlerin birbiriyle bağlantısını sağlayan ve kontrol eden anakartlar, elektronik sitemlerin en önemli parçalarıdır.

Uzun yılların AR-GE deneyimiyle Casper mühendisleri, artık anakart üretimini de kendi tesislerinde gerçekleştiriyor. Avrupa ve Orta Doğu’nun en büyük üretim tesislerinden birine sahip olan Casper’ın teknoloji üssünde anakart ve subboard üretimine başlandı.

Son teknolojiye sahip makine ve ekipmanlarla teçhiz edilmiş 2 üretim hattı ve 4 üretim bandında, yaklaşık 1200 çip ve komponentten oluşan anakartlar CKD hatlarındaki bu son teknoloji makineler ile uluslararası endüstriyel standartlarda üretiliyor.

Üretim öncesi hassas test ve ölçümlerden geçen elektronik parçalar, sırasıyla çeşitli kontroller ve testlerde geçiriliyor ve SKD bantlarına iletiliyor. Birçok “Dayanıklılık, Yaşlandırma ve Fonksiyon” testlerinden geçip Casper mühendislerinden onay almış pilot üretim numuneleriyle aynı standarttaki binlerce telefon SKD bantlarında üretiliyor.

YILDA 500 BİN ADET YERLİ TELEFON ÜRETİM KAPASİTESİ

Son yıllarda atılan en önemli adımlardan birini de telefon üretimi oluşturuyor. Birçok yabancı menşeili marka da Türkiye’de fabrikalar kurup telefon üretimine başlamıştı.

Uluslararası beğeni kazanan tasarım, malzeme ve renk seçimlerini tasarım ekibi ile yürüten Casper da Türk mühendislerinin imzasını taşıyan tamamıyla yerli telefon üretimini gerçekleştiriyor.

Öyle ki teknoloji üssünde yılda 500 bin adet telefon ve tablet üretim kapasitesine sahip olan şirket, bütçe dostu VIA ürün portföyüyle son teknolojiyi tüketicilere sunabiliyor.

Yıllık 1 milyon adet cihaz üretimi gerçekleştiren Casper’ın #ÜreterekBüyüyoruz mesajını taşıyan üretim videosu https://www.youtube.com/watch?v=TVmf2ttQ4Bw linkinden izlenebilir.

Kaynak: ntv
Tarih:
Hit: 8453
Yazar: kuvvet

Taglar: casper


Yorumlar


Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.

Yorumlar

farukkati tarafından yazıldı. Tarih: 16/Oca/24 13:44
yapabilirlerse türkiyede büyük devrim olur.
wh0 tarafından yazıldı. Tarih: 11/Eki/23 22:19
casper hem malzeme kalitesi olarak aşırı dandik... hemde müsteri hizmetleri rezalet! biri kötü biri iyi olsa kurtarırdı da.. ikisi de kusurlu olan bir işletmeden sadece salaklar alışveriş yapar!
raul tarafından yazıldı. Tarih: 26/Eyl/23 12:46
bilgisayarlar türkiyede ilk yaygınlaşmaya başladığında casper kataloglarından pc toplardık . resmen hobimizdi . adamlar aldı yürüdü helal olsun. aklımda kaldığı kadarıyla 3 bilgisayar mühendisi arkadaş ufak bir sermayeyle kuruyorlar . şimdi adamlar anakart fabrikası açıyorlar olaya gel
RETRET tarafından yazıldı. Tarih: 09/Haz/22 12:59
Hiç bir şeyi alınmaz.
ismailTPC_Hastanesi tarafından yazıldı. Tarih: 31/May/22 21:07
Şu "Casper Çöp" diye bilmeden anlamadan sırf birilerine şirin gözükmek için, Yada birileri böyle dedi diye "Sürü Psikolojisi" ne uyan tiplere hasta oluyorum..
Tamam belki kendine münhasır haklı olduğu taraflar var ama aklıma ne hikmetse Devrim Arabası üretildikten sonra sunum sırasındaki Akla Ziyan Durum geliyor..
Sırf o An Benzin Yok Diye Üretilmiş Otomobil den vazgeçiliyor..Maalesef Bu Kusurlu zihniyet Hâlâ ayakta..Benim mantığım Yerli Üretime her safhada destek vermek..Kusurları olsada Bu geçerli..Çünkü Toplum Bilinci ile Mali Olarak Birlikte Verilecek Destek, O Üretim Yapana Daha çok Hırs ve Kusursuz Üretim Yapmasını Teşvik edecektir..Ama bizde hemen "Al Aşağıya" Yapmak Sanki bir Maharet miş gibi Maalesef..İnşallah Serii üretim ile Yerli ve Türkçe Dil Destekli Anakartlar Üretilir Güzelim Ülkemde..Dışarıya+DOLARA Bağımlıklıktan Kurtulmuş Oluruz inşallah..
serhat8102 tarafından yazıldı. Tarih: 03/May/22 20:05
Ucuz işçiliği duyan geliyor :D
DJ_Alper tarafından yazıldı. Tarih: 15/Nis/22 17:29
elinize sağlık :)
PsychoDawn tarafından yazıldı. Tarih: 23/Mar/22 17:30
Linkteki filmi old-f pro ekibi olarak biz çektik. :)