Çin’den internete sanal polis

Internette sıkı bir sansür politikası uygulayan Çin hükümeti, şimdi de sanal dünyayı kontrol altında tutmak için iki sanal polis memuru görevlendirdi.

Bilgisayar animasyonuyla yapılan bir erkek ve bir kadın polis, her 30 dakikada bir kullanıcıların ekranında belirip yasadışı internet sitelerine girmemelerini ‘hatırlatacak’.

China Daily gazetesinin haberine göre, sanal polisler Cumartesi gününden itibaren haber sitelerinde gözükmeye başlayacak. Sanal polisler, yılsonuna kadar da Başkent Pekin kaynaklı tüm siteler ve forumlarda görülmeye başlayacak. Sanal polisler yaya, motosikletlerle ve otomobilleriyle görülebilecek. Kullanıcılar, ekranlarında beliren sanal polislerin üzerine tıklayarak Pekin Belediyesi Kamu Güvenliği Bürosu’nun internet gözlem birimine bağlanabilecek ve sanal dünyadaki ‘yasadışı’ faaliyetleri ihbar edebilecek.

Bürodan yapılan açıklamada ‘sanal polisler bölücülüğü kıştırtan, batıl inanç propagandası yapan, kumar oynatan ve dolandırıcılık yapan siteleri izleyecek.’ denildi. Çin’de son yıllarda internet kullanımında büyük bir artış yaşandı. Amerika Birleşik Devletleri’nden sonra dünyanın en büyük internet kullanıcısı kitlesi Çin’de bulunuyor. Ülkede 120 milyondan fazla kullanıcı bulunduğu tahmin ediliyor. Çin hükümeti on binlerce gerçek güvenlik görevlisiyle de interneti kontrol altında tutuyor. İnternette hükümeti eleştiren yazılar yazan çok sayıda muhalif sık sık hapse atılıyor. Pekin yönetimi, siyasi ve ahlaki anlamda ‘tehdit’ olarak gördüğü çok sayıda siteyi yasaklıyor.

Ama bazı kullanıcılar hükümetin yasaklarını aşmanın yolllarını buluyor.

 

Kaynak: ntv
Tarih:
Hit: 2190
Yazar: yolbulucuYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.